7 znakova da vaš računar možda ima malver

Malver zlonamerni softver – reč koja uliva strah. Od špijunskog softvera i neželjenog reklamnog softvera do softvera koji je isključivo dizajniran da učini vaš dan malo manje prijatnim, postoji širok spektar malvera koji lebde po vebu i čeka da ga preuzmu nesvesne žrtve.

Srećom, pošto je zaštitni antivirusni softver postao široko dostupan i sve lakši za upotrebu, malveru je teže da se dočepa unutrašnjosti vašeg računara.

Ipak, nemojte biti previše sigurni. Paziti na znakove zaraze i budite proaktivni u pogledu zaštite, ključ je da osigurate da vaši uređaji i podaci ostanu savršeno bezbedni.

Dnevni Puls vam donosi neke od ključnih simptoma infekcije malverom na koje treba obratiti pažnju. I, ako mislite da je vaše digitalna zaštita kompromitovano i da se nešto čudno dešava, pogledajte naš vodič o najboljim alatima za uklanjanje zlonamernog softvera(malver) koji će vam pomoći da rešite problem.

1. Spore performanse i česti padovi

Kao i svaki drugi softver, zlonamerni softver(malver) zauzima prostor na vašem čvrstom disku i koristi RAM da funkcioniše.

Međutim, za razliku od većine programa koje ćete instalirati, programeri pomenutog malvera nisu zainteresovani da pojednostave vaš tok posla ili kreiraju lagane aplikacije. Sve što ih zanima je njihov krajnji cilj, koji bi, u nekim slučajevima, mogao biti iritantno jednostavan kao usporavanje vaše mašine do puzanja.

Ako vašem uređaju treba godina da otvori nove aplikacije uprkos činjenici da ga niste preopteretili, možda je vreme da otvorite specijalizovani alat da vidite da li se nešto zlokobno sprema.

2. Nove ikone, zadaci ili trake sa alatkama

Primetili ste nešto na računaru što se ne sećate da ste sami instalirali? Vrlo je moguće da je to zlonamerni softver(malver).

Iako ređe nego pre, trake sa alatkama i drugi „korisni“ dodaci koji se pojavljuju u vašem pretraživaču nisu uvek altruističke aplikacije za koje se predstavljaju. Umesto toga, verovatno će snimati vašu aktivnost i prodavati vaše podatke ili će ubacivati naduvene oglase na veb stranice koje posećujete.

Isto važi i za zadatke koji se izvršavaju u pozadini, iako ih je malo teže dešifrovati. Pritisnite ctrl-alt-del i uđite u Task Manager i verovatno ćete videti neke nepoznate aktivniosti. Međutim, vredi proguglati bilo kakve nedostatke za svaki slučaj ili, naravno, koristiti namenski softver za skeniranje celog uređaja.

3. Oglasi svuda

Prikazivanje dodatnih oglasa zaraženim korisnicima je brz i lak način da programeri malvera ostvare prihod.

Kao takav, ovo je jasan slučaj. Ako primetite da su pouzdane veb lokacije koje često posećujete preopterećene oglasima, često čudnim, stranim, neciljanim oglasima, možda je vreme da otvorite alatku za otkrivanje zlonamernog softvera i pokrenete skeniranje.

Ako vidite oglase na radnoj površini, a to se može desiti, to je još sigurniji znak da vaš uređaj nije tako čist kao što je nekada bio. Preduzmite akciju i zaustavite oglase.

4. Podešavanja vašeg pretraživača su se promenila

Jednom kada je unutra, zlonamerni softver(malver) voli da se oseća udobno i da prilagodi svoje okruženje tako da odgovara svojim potrebama.

Uobičajeni simptom zaraze je da primetite da se vaša početna stranica promenila, ovo će verovatno koristiti kreatoru, jer će saobraćaj početne stranice povećati prihod od oglasa u realnom smislu. Ostala podešavanja koja se mogu promeniti su podešavanja kolačića, vaš podrazumevani pretraživač i dodavanje novih ekstenzija.

5. Onemogućen sigurnosni softver

Ako je neki lukavi zlonamerni softver prošao pored vaše odbrane, on može preduzeti mere protiv bilo kog bezbednosnog softvera koji je već instaliran. Baš kao i kada menjate podešavanja pregledača, zlonamerni softver može promeniti podešavanja kako bi mu olakšao posao.

To bi moglo uključivati blaža pravila zaštitnog zida ili čak potpuno deaktiviranje vašeg sigurnosnog softvera kao što je antivirus. Uvek je vredno proveriti svoj AV softver da biste se uverili da i dalje funkcioniše kako želite, a ako ne, preduzmite mere da sprečite ponovnu promenu podešavanja.

6. Vaš čvrsti disk se neobjašnjivo puni

Još jedan simptom virulentne infekcije malverom je čvrsti disk pun do pucanja bez velikog preuzimanja da biste to objasnili.

To je zbog činjenice da je neki zlonamerni softver, često adver, sakriven u fasciklama naizgled bezopasnih aplikacija. To može biti zato što ste preuzeli besplatan program sa neovlašćenog izvora ili još gore: preuzeli piratske verzije skupe aplikacije.

Osim implikacija na autorska prava, ovo je još jedan razlog da ostanete pametni u tome odakle nabavljate softver i da uvek plaćate svoje alate za posao i zabavu.

7. Vaša upotreba interneta je ogromna

Mnogi oblici zlonamernog softvera zahtevaju stalnu internet vezu i koriste je za preuzimanje sekundarnih infekcija.

Drugim oblicima malvera kao što su botnetovi i špijunski softver takođe je potrebna stalna veza sa „komandnim i kontrolnim serverom“. Ako ste bili izloženi ovim najopasnijim infekcijama, vaš internet će stalno biti u akciji zahvaljujući napred-nazad između vašeg uređaja i ovog servera.

Iako je malo verovatno da će prekomerna upotreba interneta sama po sebi biti problem u eri uglavnom neograničenih Wi-Fi planova, to je koristan simptom koji pomaže da se dijagnostikuju problemi zasnovani na malveru od kojih možda patite.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Dnevni Puls/TechRadar