Sudski dokumenti pokazuju da su Mask i bivši izvršni direktor Tvitera Džek Dorsi razgovarali o promenama platforme pre otkupa od 44 milijarde dolara
Privatna prepiska između osnivača Tesle i SpaceX-a Elona Masak i suosnivača Tvitera Džeka Dorsia o platformi društvenih medija vođen je mnogo pre nego što je Mask ponudio otkup od 44 milijarde dolara, pokazuju novootkriveni sudski zapisi.
Činilo se da niz tekstualnih poruka koje su njih dvoje razmenili pokazuju da je Dorsi pokušao da dovede Maska u odbor Tvitera najmanje godinu dana pre nego što je izvršni direktor Tesle ponudio da kupi kompaniju prošlog aprila.
U tekstu poslatom 26. marta 2022, Dorsi je napisao Masku da je „potrebna nova platforma. To ne može biti kompanija. Zato sam otišao.” On je objasnio da misli da bi Tviter trebalo da bude „protokol otvorenog koda“ i da se ne može zasnivati na modelu oglašavanja, kao što je većina kompanija društvenih medija.
Mask je odgovorio rekavši da bi „želeo da pomogne ako bude u mogućnosti“, na šta je Dorsi rekao da je već pokušao da uvuče direktora Tesle u kompaniju godinu dana ranije. „Toliko vam je stalo, shvatate njegovu važnost i mogli biste da pomognete na nemerljive načine“, rekao je Dorsi Masku pre nego što je otkrio da je odbor „sklon riziku“ odbio tu ideju.
Dorsi je rekao da misli da je „potpuno glupo i nazadno“ što odbor Tvitera vidi uključivanje Maska kao dodavanje „više rizika“ kompaniji i tvrdi da je upravo u to vreme odlučio da se povuče sa mesta generalnog direktora platforme, što je i učinio u novembru 2021.
Privatna prepiska takođe sugeriše da je Dorsi pokušao da natera Maska da se pridruži odboru dok se kompanija borila sa aktivističkom investitorskom firmom Elliott Management 2020., čiji je osnivač Pol Singer želeo da zbaci Dorsija sa mesta generalnog direktora i učini poslovnu stranu Tvitera profitabilnijom. „Kada smo imali aktivistu da uđe, trudio sam se da te uvrstim u naš odbor i naš odbor je rekao ne.” Dorsi je napisao.
Nešto više od nedelju dana nakon razmene teksta, Mask je najavio da planira da se pridruži odboru Tvitera. Na kraju je promenio kurs i ponudio da direktno kupi kompaniju kako bi se borio protiv politike giganta društvenih medija za koje je tvrdio da su neprijateljski nastrojeni prema slobodi govora.
Međutim, nakon što je pristao da kupi Tviter za 44 milijarde dolara po ceni od 54,20 dolara po akciji, Mask je odlučio da odustane od ugovora mesec dana kasnije nakon što je cena akcija kompanije skočila. Maskovi advokati su tvrdili da je bio zaveden u vezi sa Tviterom i naveli su zabrinutost zbog privatnosti, bezbednosti i broja lažnih naloga na platformi.
Tviter zauzvrat tuži milijardera kako bi pokušao da ga natera da održi svoj kraj ugovora i završi kupovinu po prvobitno predloženoj ceni. Suđenje je zakazano za sredinu oktobra u sudu Delaveru.
Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram
Dnevni Puls/Mediji