venecuela-oslobodila-sedam-americkih-zatvorenika

Venecuela je u subotu oslobodila sedam Amerikanaca, uključujući pet naftnih direktora, u zamenu za dvoje rođaka venecuelanskog predsednika Nikolasa Madura koji su u zatvoru u Sjedinjenim Državama zbog osuda za drogu, saopštili su američki zvaničnici.

Zamena je uključila rukovodioce Citgo Petroleum-a koji su bili godinama zadržani, pored veterana američkih marinaca Metjua Hita i još jednog američkog državljanina po imenu Osman Kan.

Razmenjeni su za dvojicu nećaka Madurove supruge, koji su uhapšeni 2015. godine.

Predsednik Džo Bajden je u saopštenju rekao da će se „pogrešno pritvoreni“ Amerikanci uskoro ponovo spojiti sa svojim rođacima.

Danas slavimo da će sedam porodica ponovo biti čitave. Svim porodicama koje još uvek pate i odvojene od svojih najmilijih koji su nepravedno pritvoreni, znajte da ostajemo posvećeni obezbeđivanju njihovog puštanja na slobodu – rekao je Bajden.

Transfer zatvorenika, za koji je jedan američki zvaničnik rekao da se dogodio na aerodromu u neodređenoj trećoj zemlji, usledio je posle višemesečnih tajnih razgovora sa Madurovom socijalističkom vladom, koja je pod strogim sankcijama SAD, uključujući energetski sektor zemlje OPEK.

Došlo je u vreme kada je Vašington pod sve većim pritiskom da učini više da obezbedi slobodu za desetine Amerikanaca zatočenih u inostranstvu. Veliki deo fokusa Bajdenove administracije bio je na zvezdi WNBA Britni Griner i drugog Amerikanca, Pola Vilana koji se nalaze u ruskom zatvoru.

Madurova vlada je u saopštenju navela da su kao rezultat razgovora započetih u martu oslobođena dva mlada Venecuelanca koji su „nepravedno“ držani u Sjedinjenim Državama, kao i grupa američkih državljana koji su bili predmet sudskog postupka u Venecueli i pušteni su zbog “ humanitarnih razloga“.

Oslobođeni Amerikanci su bili stabilnog zdravlja i „presrećni što su krenuli kući“, dok su dvojica Venecuelanaca bili na putu nazad u južnoameričku zemlju, rekao je novinarima visoki zvaničnik Bajdenove administracije na telefonskom brifingu.

Bajden je odobrio razmenu pre nedelja, donevši „tešku odluku, bolnu odluku“ da je oslobađanje dvojice Venecuelanaca od suštinskog značaja za obezbeđivanje slobode Amerikanaca. Američki zvaničnici su ranije u četiri oka rekli da je Maduro želeo da iskoristi pritvorenike kao pare za pregovaranje.

Zamena, koja je uključivala da Bajden pomiluje dvojicu Venecuelanaca koje su američke vlasti nazvale „narko nećacima“, nije promenila politiku Vašingtona prema Venecueli, rekao je visoki zvaničnik administracije.

Bajdenova administracija je samo malo ublažila sankcije Venecueli iz Trampove ere, rekavši da će razmotriti značajnije korake ako se Maduro vrati pregovorima sa venecuelanskom opozicijom i dođe do napretka ka slobodnim izborima.

Povećani protok venecuelanske nafte na svetska tržišta mogao bi da pomogne da se zamene neke od ruskih zaliha pogođenih međunarodnim sankcijama Rusiji, kažu stručnjaci.

Petorica zaposlenih u kompaniji Citgo sa sedištem u Hjustonu, koji su bili pritvoreni u Venecueli 2017. godine, bili su Tomeu Vadel, Hoze Luis Zambrano, Alirio Zambrano, Horhe Toledo i Hoze Pereira.

Pušten je i Hit, bivši marinac koji je hospitalizovan nakon, kako je njegova porodica rekla, pokušaja samoubistva u junu. On je bio u pritvoru od 2020. godine pod optužbom za terorizam, što je negirao.

Khan je identifikovan kao muškarac sa Floride koji je uhapšen u januaru.

Zauzvrat, Sjedinjene Države su oslobodile dvojicu nećaka prve dame Venecuele Silije Flores, Frankija Floresa i Efrena Antonija Kampo Floresa.

Njih dvojica, uhapšeni na Haitiju 2015. u operaciji američke administracije za borbu protiv droga, osuđeni su 2016. po optužbama SAD da su pokušali da izvrše višemilionski dogovor sa kokainom. Svaki od njih je 2017. osuđen na po 18 godina zatvora.

Primopredaja zatvorenika koje je Venecuela oslobodila, najveća otkako je Bajden preuzeo dužnost u januaru 2020, dogodila se u „zemlji između Venecuele i Sjedinjenih Država“ nakon što su muškarci stigli u odvojenim avionima, rekao je visoki američki zvaničnik.

Citgo je pozdravio vest da su rukovodioci slobodni, navodeći u saopštenju da je „zahvalan liderima u Vašingtonu koji su pomogli da se dođe do njihovog oslobađanja“.

Venecuelanski sud je 2020. osudio rukovodioce, optužene za proneveru, pranje novca i zaveru, na zatvorske kazne od osam do 13 godina. Oni i kompanija su tvrdili da su nevini.

Najmanje četvorica Amerikanaca i dalje su u pritvoru u Venecueli, uključujući dvojicu bivših pripadnika specijalnih snaga američke vojske, Luke Denmana i Ajrana Berija, koji su uhapšeni 2020. godine u vezi sa neuspešnom racijom čiji je cilj svrgavanje Madura.

Venecuela je u martu oslobodila dvojicu zatočenih američkih državljana nakon posete Karakasu najviše američke delegacije poslednjih godina.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru i Gab-u!

Dnevni Puls/Mediji