Britanski premijer Riši Sunak smatra da njegova država mora svoju spoljnu politiku da planira na druži rok, kako bi mogla da odgovori na strategije država poput Rusije i Kine, smatra „Blumberg“.
Naši protivnici planiraju dugoročno. U trenutku kada se suočavamo sa izazovima, kratkoročno i previše pozitivno razmišljanje nije dovoljno. Moramo da napravimo promenu u našem pristupu – izjaviće Sunak u svom obraćanju u ponedeljak uveče, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Sunak je tokom svojih prvih nedelja na čelu britanske vlade naišao na kritike zbog svog neiskustva u spoljnoj politici. Za razliku od svojih prethodnika, Borisa DŽonsona i Liz Tras, koji su pre stupanja na premijersku funkciju bili ministri spoljnih poslova, Sunak dolazi iz sveta biznisa, a za vreme DŽonsonovog mandata obavljao je funkciju ministra finansija.
Britanski premijer je prethodnih nedelja imao prilike da se sastane sa svetskim liderima na klimatskom Samitu KOP27 u Egiptu, kao i na Samitu G20 u Indoneziji. On je tokom svog boravka u Egiptu pokušao da se sastane sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, ali do toga na kraju nije došlo zbog razlika u rasporedu dvojice lidera.
Britanski premijer Riši Sunak na udaru kritika zbog stava o Kini
Sunaka u Britaniji mnogi kritikuju da je „isuviše mekan“ prema Kini, između ostalog, i zato što je odustao od ideje svoje prethodnice da tu državu nazove „pretnjom“ po Britaniju. Još jedan pokazatelj njegovih spoljnopolitičkih planova biće novi izveštaj o bezbednosti, odbrani i spoljnoj politici, koji bi njegov savetnik za spoljnu politiku DŽon Bju trebalo da objavi ove nedelje.
U svom obraćanju, Sunak će se založiti za spoljnu politiku zasnovanu na ekonomskoj stabilnosti u granicama Ujedinjenog kraljevstva, u trenutku kada debate o potrošnji na odbranu u Britaniji postaju sve glasnije.
On će naglasiti i značaj popravljanja odnosa sa Evropom, koji su, kao posledica bregzita, poslednjih godina značajno pogoršani, ali i sa zemljama u Indo-pacifiku, navode u njegovom kabinetu.