Terenska kancelarija agencije odgovorna za Delaver je navodno poslala predloge za cenzuru na Tviter
Bivši američki predsednik Donald Tramp optužio je kancelariju FBI koja je uključena u istragu Hantera Bajdena da je aktivno prikrivala njega i njegovog oca Džoa Bajdena tokom predsedničkih izbora 2020. godine.
Tramp je tu tvrdnju izneo u sredu u izjavi objavljenoj na njegovoj platformi Truth Social. On je ovo ponašanje nazvao „nečuvenom sramotom“ i delom kampanje protiv njega.
Biznismen koji je postao političar nije objasnio osnovu svoje tvrdnje, ali izgleda da potiče iz članka objavljenog u utorak na The Federalist, konzervativnoj veb stranici. Izdanje je navelo da je u svojoj najnovijoj publikaciji „Tviter fajlovi” novinar Met Tajbi otkrio važnu komunikaciju iz novembra 2020, u kojoj su najviši zvaničnici Tvitera razgovarali o kontaktima sa FBI.
„Neki ljudi u terenskoj kancelariji u Baltimoru i u glavnom štabu… samo traže ključne reči u potrazi za kršenjem zakona“, primetila je tadašnja izvršna direktorka Tvitera Stejša Kardil, primetivši veliki broj zahteva koji dolaze iz tih delova biroa. Džim Baker, bivši pravni savetnik FBI-a koji se pridružio izvršnom timu Tvitera, složio se da je to izgledalo „čudno“.
Terenska kancelarija u Baltimoru bi bila odgovorna za svaku federalnu istragu u Delaveru, uključujući i onu koja se bavi mogućim poreskim kršenjima i drugim zločinima Hantera Bajdena, rekao je Federalist. Sedište FBI-ja se „zapetljalo“ u istragu Hantera, prema višestrukim uzbunjivačima, dodaje agencija. Razmena koju je otkrio Taibi „sugeriše da se FBI mešao u izbore 2020.“, navodi se.
Tviter fajlovi su serija izveštaja zasnovanih na internim Tviter dokumentima, koje je objavio Ilon Mask nakon što je preuzeo platformu. Između ostalog, otkrili su da je FBI „naterao“ prethodno rukovodstvo kompanije da protumači legitimnu priču o zaboravljenom laptopu Hantera Bajdena kao „hack and dump“ operaciju strane vlade, a to sugeriše i bivši predsednik Donald Tramp.
Agencija je takođe blisko uključena u moderiranje sadržaja na Tviteru, bombardujući platformu sugestijama o tome koje naloge i tvitove treba suspendovati, navodi se u izveštajima. FBI je tvrdio da prepiska predstavlja „ništa drugo do primere naših tradicionalnih, dugogodišnjih i tekućih angažmana savezne vlade i privatnog sektora“. Neki kritičari veruju da se američka vlada bavila onlajn cenzurom preko proksija.