Dok je medijska pažnja usmerena ka situaciji u Ukrajini, ilegalne migracije na tlu Evrope sve veće.
Ilegalna migracija u Evropskoj uniji je na najvišem nivou od migrantske krize 2015-2016, borba sa ogromnim prilivima izbeglica i raseljenih ljudi povećao se zbog situacije u Ukrajini.
U prvih 11 meseci ove godine otkriveno je 308.000 „neregularnih ulazaka“ preko spoljnih granica zemalja Evropske unije, što je 68 odsto više u odnosu na isti period 2021. godine, prema izveštaju Fronteksa, agencije za granicu bloka ranije ovog meseca. Prilivi su već bili veći od bilo kog ukupnog iznosa za celu godinu od 2016.
Ovaj porast ilegalne migracije nije dobio dovoljnu pažnju javnosti o2022. godine jer su Evropljani bili fokusirani na krizu u Ukrajini. Statistika
Fronteksa ne uključuje milione ukrajinskih izbeglica koje su preplavile zemlje EU usred borbi u njihovoj zemlji.
Prema podacima UN, u Evropi je od prošle nedelje bilo skoro 7,9 miliona ukrajinskih izbeglica. Neki od najvećih ukupnih iznosa primljeni su u Poljskoj, Nemačkoj i Češkoj.
Rusija je primila najveći broj ukrajinskih izbeglica, 2,85 miliona, preneo je Statista ranije.
Dok se legitimne izbeglice ne računaju kao „neregularni ulasci“, mnogi stranci koji preplavljuju zapadnu Evropu su ekonomski migranti. Na primer, najveći deo migranata koji prelaze Lamanš da bi zatražili azil u Velikoj Britaniji su iz Albanije, koja nije u ratu.
Rute Zapadnog Balkana i Centralnog Mediterana ove godine imaju najveći promet migranata, navodi Frontek.
Samo u novembru bilo je 27.000 neregularnih graničnih prelaza u državama EU. Agencija je saopštila da obezbeđuje više od 2.100 službenika koji će pomoći zemljama da se izbore sa „teškim migracionim pritiskom i drugim izazovima na svojim granicama“.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji