Bajdenova administracija razmatra zabranu gasnih šporeta širom zemlje, pozivajući se na štetne zagađivače koje ispuštaju ovi uređaji, navodi se u izveštaju.
Komisija za bezbednost potrošačkih proizvoda razmatra akciju nakon što su nedavne studije pokazale da emisije iz gasnih uređaja mogu izazvati zdravstvene i respiratorne probleme, izvestio je Blumberg u ponedeljak.
„Ovo je skrivena opasnost“, rekao je komesar CPSC Ričard Trumka mlađi. „Svaka opcija je na stolu. Proizvodi koji se ne mogu učiniti bezbednim mogu biti zabranjeni.“
Izveštaji grupa, uključujući Američko hemijsko društvo i Institut za integritet politike Pravnog fakulteta Univerziteta u Njujorku, otkrili su da gasne peći, koje se koriste u oko 40% američkih domova dok ostali koriste različite oblike električnih šporeta, emituju zagađivače poput azot-dioksida, karbon-monoksida i fine materije na nivoima koje Agencija za zaštitu životne sredine i Svetska zdravstvena organizacija smatraju nebezbednim.
Studije su takođe povezale plinske peći sa respiratornim bolestima, kardiovaskularnim problemima, rakom i drugim zdravstvenim stanjima.
Više od 12% slučajeva astme u detinjstvu može se pripisati gasnim šporeti, prema izveštaju koji je prošlog meseca objavio Međunarodni časopis za istraživanje životne sredine i javno zdravlje.
„Postoji oko 50 godina zdravstvenih studija koje pokazuju da su plinske peći loše za naše zdravlje, a najjači dokazi su o deci i astmi kod dece“, Brejdi Sils, menadžer programa zgrada bez ugljenika u neprofitnoj grupi za čistu energiju RMI i koautor studije, objavio je Blumbergu.
„Imajući priključak za gas, zagađujemo unutrašnjost naših domova.“
Osim zabrane proizvodnje ili uvoza gasnih šporeta, CPSC bi takođe mogao da nametne standarde za emisije, rekao je Trumka.
Očekuje se da će agencija kasnije ove godine otvoriti javni komentar o opasnostima od peći na gas, rekao je on.
Demokratski senator Kori Buker iz Nju Džersija i poslanik Don Bejer iz Virdžinije poslali su pismo agenciji u decembru pozivajući je da preduzme mere protiv ovih uređaja, rekavši da oni predstavljaju „kumulativni teret“ za manjinska domaćinstva i domaćinstva sa niskim primanjima.
Udruženje koje predstavlja proizvođače plinskih šporeta kao što je Whirlpool tvrdi da kuvanje na bilo kojoj vrsti šporeta proizvodi štetne emisije.
„Ventilacija je bitnije pitanje, gde bi ova diskusija trebalo da bude, a ne zabrana jedne određene vrste tehnologije“, rekla je Džil Notini, potpredsednica Udruženja proizvođača kućnih aparata.
„Zabrana jedne vrste uređaja za kuvanje neće rešiti zabrinutost oko ukupnog kvaliteta vazduha u zatvorenom prostoru“, dodala je ona. „Možda će nam trebati neka promena ponašanja.“