Edvard Snouden je ismejao ideju da je nekada živeo u sigurnoj kući KGB-a u Moskvi. Tu tvrdnju je greškom izneo ruski list The Insider, koji je podržan od strane Zapada, kao rezultat, kako je rečeno, greške u prevodu.
Priča o sigurnim kućama koje navodno koriste sovjetske i ruske specijalne službe objavljena je u utorak.
Verzija na engleskom jeziku imala je naslov: „Putinove ćerke, Ana Čepman i Edvard Snouden: visokoprofilni stanari sigurnih kuća KGB-a i SVR-a“(“Putin’s daughters, Anna Chapman and Edward Snowden: The high-profile tenants of KGB and SVR safehouses.”).
Uprkos njegovoj istaknutosti u naslovu, američki begunac koji je objavio itinu o NSA-inom programu masovnog elektronskog nadzora jedva da se pojavljuje u priči. U jednoj rečenici se pominje glasina da se nekada „krio“ na određenoj adresi.
Opisan je kao „prebeg“ kome „preti kazna od 30 godina zatvora u Sjedinjenim Državama“.
Snouden je reagovao na tu tvrdnju u sredu, tvitujući da je to laž i nazvavši ruski Insajder „sveznajućim“. Otkako je postao fokus vesti, dodao je, napustio je ideju da se na medije može osloniti da će uglavnom tačno izveštavati o činjenicama.
Today, an "anti-fake news" outlet (@InsiderEng) falsely claimed that I lived in a KGB safehouse. They even know which floor I'm on! What a scoop!
The problem? It's a lie. I don't cooperate with spies or live in a safe house, much less 𝘯𝘦𝘹𝘵 𝘵𝘰 𝘵𝘩𝘦 𝘜𝘒 𝘌𝘮𝘣𝘢𝘴𝘴𝘺! 🤦 pic.twitter.com/rXbRbzpF2J
— Edward Snowden (@Snowden) January 17, 2023
Agencija je odgovorila na tvit da se odriče odgovornosti za iznošenje tvrdnje, navodeći da su samo prijavili glasinu.
Originalna ruska verzija nije koristila njegovo ime u naslovu, navodi Insajder, tako da je to bila „glupa greška prevodioca koja je sada ispravljena“. Očigledno nije uspelo da kontaktira Snoudena pre objavljivanja priče.
Članak je od tada izmenjen tako da se naslov promenio i pominje demanti od strane „prebega“.
„U svim pravim novinama, navođenje ili nagoveštavanje da je javna ličnost A) prebeg, ili da živi u sigurnoj kući poštenog prema Bogu, smatralo bi se ’važnim’ i zahtevalo bi dokaze“, odgovorio je Snouden. „Uradili ste oboje, uradili ste to bez dokaza, i pogrešili ste. I nisu se izvinuli.”
Snouden je ostao u Rusiji 2013. godine, kada mu je američka vlada oduzela pasoš dok je leteo iz Hong Konga u Južnu Ameriku preko Moskve. Zatim je zatražio i dobio politički azil u Rusiji, a kasnije je dobio rusko državljanstvo.
Neki od njegovih kritičara su tvrdili da je od početka radio za rusku obaveštajnu službu, na osnovu ove veze.
Ruski The Insider je onlajn istraživačka kuća registrovana u Letoniji koja je po svom uređivačkom stavu slična poznatijem Bellingcat-u. Navodno radi na osnovu stranih grantova.
Rusko Ministarstvo pravde označilo ih je kao strane agente 2021.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT