Iran: Revolucionarna garda uzvraća udarac

Upozorenje Teherana dolazi nakon što je Evropski parlament pozvao da se Revolucionarna garda stavi na crnu listu.

Iranski parlament upozorio je zemlje EU da ne proglašavaju Korpus garde islamske revolucije (IRGC) terorističkom organizacijom, preteći da će uzvratiti i tretirati evropske zemlje i njihove vojske na sličan način.

Ahmad Naderi, član predsedništva iranskog parlamenta, saopštio je u petak da su iranski poslanici pripremili nacrt amandmana na pravni zakonik zemlje koji će zemlje članice EU označiti kao terorističke organizacije.

Naderi je precizirao da će se zakon primjenjivati na sve države EU – kao i na njihove oružane snage, organizacije i institucije – koje uključuju IRGC na listi terorističkih grupa.

Saopštenje je usledilo nakon što je Evropski parlament u sredu usvojio rezoluciju kojom se poziva EU i njene države članice da se stavi na crnu listu Revolucionarna garda Irana (IRGC), koju optužuje za terorističke aktivnosti, nasilno suzbijanje protesta i isporuku bespilotnih letelica Rusiji. Takođe sva imovina IRGC bi u zemljama EU bila zamrznuta.

IRGC je elitni ogranak iranskih oružanih snaga koji, prema različitim procenama, ima između 190.000 i 250.000 aktivnog osoblja. Grupa je odgovorna i za unutrašnju i graničnu bezbednost i ima kontrolu nad ogromnim segmentima privrede zemlje.

Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolahjan osudio je u četvrtak „emotivni“ pristup Evropskog parlamenta, označivši njegovu rezoluciju „neprikladnom i netačnom“.

„Nažalost, bili smo svedoci izdavanja nacrta emotivne, oštre i neprofesionalne rezolucije Evropskog parlamenta, koja je u suprotnosti sa političkom racionalnošću i uljudnošću“, rekao je ministar, napominjući da će EU, ukoliko sledi preporuku, na kraju će „pucati sebi u nogu“.

Nedavni skok tenzija između Teherana i Zapada dolazi nakon talasa protesta i nereda izazvanih smrću mlade žene Mahse Amini u policijskom pritvoru u septembru. Amini je uhapšen zbog nošenja „neprikladnog“ hidžaba i umrla je zbog navodnog maltretiranja dok je bila u pritvoru.

SAD, EU i brojne druge zemlje uvele su niz sankcija iranskim pojedincima i entitetima za koje tvrde da su odgovorni za nasilno gušenje protesta.

Teheran je odbacio tvrdnje da je Aminijeva smrt rezultat policijske brutalnosti i insistira na tome da su nemiri u zemlji podstaknuti iz inostranstva i da Vašington i Brisel koriste sankcije kao sredstvo za podsticanje društvenih tenzija u zemlji.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT