Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti CDC je koristio podatke o lokaciji telefona da prati milione Amerikanaca za vreme kovid zaključavanja. Podatke su koristili za praćenje usklađenosti.
U maju 2022. mediji su preneli da su koristili podatke o lokaciji telefona da bi pratili milione Amerikanaca 2021.
CDC je nadgledao zone policijskog časa, crkve, škole, posete susedima i odlaske u apoteke preko SafeGraph-a, kontroverznog posrednika podataka.
CDC je kupio telefonske podatke i koristio kovid kao izgovor da kupi podatke brže i u većim količinama u skladu sa dokumentima koje je matična kompanija dobila isključivo na zahtev FOIA (Zakona o slobodi informacija).
CDC je koristio podatke da utvrdi da li se Amerikanci pridržavaju naredbi o zatvaranju uvedenog zbog kovida.
CDC je platio dvema firmama, SafeGraph i Cuebiq, zajedno 628.000 dolara za podatke.
Oba ugovora su potpisana 2021. godine.
Prvobitni izveštaji o ovoj temi imali su samo jedan snimak ekrana jedne stranice ugovora, kombinovani ugovori imaju ukupno 71 stranicu.
Epoch Times je objavio:
CDC je jednoj firmi platio 420.000 dolara, a drugoj 208.000 dolara. Time je kupljen pristup podacima o lokaciji od najmanje 55 miliona korisnika mobilnih telefona.
Ugovori, odobreni pod hitnim pregledom zbog pandemije, imali su za cilj da CDC-u obezbede „neophodne podatke za nastavak kritičnih funkcija reagovanja u vanrednim situacijama koje se odnose na procenu uticaja poseta ključnim tačkama od interesa, naredbe ostanka kod kuće, zatvaranja, ponovnog otvaranja i druge javne zdravstvene komunikacije u vezi sa obaveznom maskom, i drugim objedinjavajućim oblastima istraživanja o prenošenju SARS-CoV-2 u zajednici“, navodi se u ugovorima koje je pribavio The Epoch Times.
O ugovorima je ranije izveštavao i Vice News, ali je kuća objavila samo snimak ekrana jedne stranice. Zajedno, ugovori imaju 71 stranicu.
U vreme prvog objavljivanja, senator Ron Džonson je rekao da nalazi „zaista pokreću neka veoma ozbiljna ustavna pitanja“.
Senator Ron Džonson istražuje CDC za praćenje miliona Amerikanaca putem podataka o lokaciji telefona.
Samo zato što podaci postoje, ne znači da bi vlada trebalo da ih koristi za praćenje Amerikanaca, mislim da to zaista pokreće neka veoma ozbiljna ustavna pitanja“, rekao je senator Ron Džonson Džonu Solomonu u emisiji „Samo vesti – ne buka“.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji