Jednorozi su kroz ljudsku istoriju zaokupljali maštu čovečanstva, ostavljajući tragove svog postojanja u umetnosti i artefaktima drevnih civilizacija.
Jednorozi će u nastvaku biti analizirani u pet drevnih kultura: Indiji, Sumeru, Asiriji, Vavilonu i Persiji. Kroz relikvije koje su ostavljene iza nas,
Prikaz jednoroga u dolini Inda
Jedan od najranijih dokaza koji pokazuju povezanost jednoroga sa Indijom nalazi se u pečatima harapske civilizacije. Ovi pečati, koji datiraju iz otprilike 3000-1500 p.n.e, prikazuju jednoroga na istaknut način.
Veruje se da je prisustvo jednoroga na harapskim pečatima označilo njegovu povezanost sa izuzetnom moći i božanskim atributima.
Prisustvo jednoroga se takođe može primetiti na pečatima Mohenjo-Daroa, civilizacije savremene Harape.
Značaj jednoroga za narode doline Inda dodatno je naglašen njegovom pojavom na kadionicama, koje su predstavljale ritualne štandove za prinose na kojima je bila prikazana glava jednoroga.
Jednorozi i rituali pročišćavanja – Od Mahabharate do hinduizma
Mitske priče, posebno u Mahabharati, prikazuju hrabre borce i kraljeve koji nose jedan rog na čelu kako bi iskoristili transcendentnu energiju jednoroga. Ova praksa je postala široko prihvaćena u mnogim segmentima društva.
Prema naučniku Gautami V. Vajračarji, u Vedama, drevnim indijskim spisima, postoje dokazi o specijalnim zagrejanim zemljanim posudama sa drškama od roga jednoroga. Ovi lonci su možda korišćeni u ritualima prečišćavanja, naglašavajući ulogu jednoroga u prečišćavanju vode.
Popularni mit o jednorogu koji umače svoj rog u vodu da bi ga očistio za druge životinje nastao je u Indiji i proširio se na Bliski istok (posebno u Asiriju) i Evropu. Hinduizam je prihvatio ovaj koncept, kao što se vidi u božanstvu Šive, takođe poznatom kao „jednorogi“, koji je pio iz zatrovanih voda da ih očisti.
Legende i artefakti u Mesopotamiji
Putujući iz drevne Indije, sada se upuštamo u carstvo Sumera, rane civilizacije u Mesopotamiji.
Sumerska umetnost otkriva dubok uticaj jednoroga u njihovom kulturnom nasleđu, o čemu svedoče njihovi bareljefi i kameni pečati. Ovi artefakti su otkriveni na različitim lokacijama, najviše u sumerskom gradu Ur.
Na sumerskim frizovima koji datiraju iz oko 3100. godine pre nove ere istaknut je jednorog. Jedan od njih prikazuje grupu Sumerana u dokolici sa jednorozima u blizini, što ukazuje na duboku vezu između kulture i ovih mitskih stvorenja.
Kameni pečati takođe nose lik jednoroga, koji se bavi poljoprivrednim radom zajedno sa nekoliko pojedinaca, što odražava ulogu jednoroga u svakodnevnom životu Sumera.
Jednorozi u drevnom carstvu Asiriji
Naše putovanje nas sada vodi u moćno Asirsko carstvo, gde su jednorozi zauzimali značajno mesto u svojoj umetnosti, simbolici i kraljevskim ritualima. Od standarda i cilindarskih pečata do palata i obeliska, prisustvo jednoroga u asirskoj kulturi je neosporno.
Asirski cilindrični pečati, mali gravirani kamenčići, prikazivali su različite scene iz svakodnevnog života i mitologije.
Jednorozi su se često pojavljivali na ovim pečatima, često okružujući Drvo života, simbolizujući njihovu vezu sa božanskim carstvima. Bazaltne stele, isklesane kamene ploče, takođe su predstavljale jednoroga pored Drveta života, kao što se vidi na rezbarijama Asarhadona i Ašurbanipala.
Jednorog u asirskim kraljevskim slikama
Asirci su koristili standarde, zastave ili transparente koji su ukazivali na prisustvo kraljeva ili drugih političkih vođa. Ovi standardi su bili ukrašeni slikama jednoroga, naglašavajući povezanost jednoroga sa kraljevstvom i moći.
Značaj jednoroga proširio se i na haljine asirskih kraljeva, gde je bio istaknut kao simbol njihovog autoriteta i veličine. Oslikane cigle, zidovi, stepeništa, stubovi i ulazi u palate u asirskoj prestonici Nimrud (Kalah) ponosno su prikazivali motive jednoroga, pokazujući njegov značaj u njihovoj kulturi.
Kralj Salmanaser III je čak podigao crni obelisk u čast teritorijalnih ekspanzija Asirskog carstva, sa jednorogom među njegovim složenim rezbarijama.
Vavilon – Ištar kapija
Dok nastavljamo naše istraživanje, stižemo u Vavilon, drevno sedište moći i čuda. Ekstenzivno prisustvo jednoroga u vavilonskoj umetnosti i artefaktima, posebno u vezi sa boginjom Ištar, pokazuje njegovu simboličku ulogu u njihovom društvu.
Jedno od najveličanstvenijih svedočanstava o kulturnom značaju jednoroga u Vavilonu može se naći u Ištar kapiji.
Izgrađena od strane kralja Nabukodonozora II oko 575. godine pre nove ere, kapija se može pohvaliti stotinama reljefa od glazirane cigle na kojima su prikazani jednorozi, formirajući očaravajući prikaz umetnosti i simbolike.
Veza vavilonske kraljevske porodice sa jednorogom nije prestala sa Nabukodonozorom II, ali je zapravo bila prilično opsežna.
Kralj Darije Veliki i kralj Kserks I naručili su jednoroga da bude deo složenih dizajna spiralnih stubova koji su podržavali njihove palate. U stvari, Darije je čak imao svoju grobnicu ukrašenu jednorozima, što neki veruju da je bilo u svrhu lakšeg prelaska u sledeću dimenziju nakon njegove smrti.
Pročitajte još:
- Putin smenio generala Gerasimova – Prigožin ipak deluje iz senke?
- Njujork – Na Long Ajlendu dronovima protiv ajkula
- Zaharova: Vašington isporukom kasetne municije neće promenti tok SVO – To će ubijati samo decu
Vavilonske ploče, glineni cilindri i pečati
Vavilonske ploče i glineni cilindri sa klinastim natpisima često sadrže prikaze jednoroga. Ovi drevni spisi pružaju dragocene uvide u mitski značaj koji se pridaje ovim veličanstvenim stvorenjima.
Značajan vavilonski pečat prikazuje jednoroga pored mnoštva životinja koje su bile pripitomljene, naglašavajući jedinstvenu poziciju jednoroga među njima. Uzdignute glave, jednorog stoji odvojeno, predstavljajući njegovu jedinstvenu prirodu i simboliku.
Persija – Jednorozi u zemlji kraljeva
Naše konačno odredište vodi nas u Persiju, zemlju sjaja i mističnosti. Persijska umetnost i skulpture otkrivaju duboko ukorenjenu vezu između Persijskog carstva i jednoroga.
Ruševine Persepolisa donele su brojne bareljefe na kojima je prikazan jednorog. Ove veličanstvene skulpture prikazuju jednoroga kojeg predvode muškarci u persijskoj odeći, što simbolizuje dominaciju Persijskog carstva nad osvojenim zemljama, uključujući Mediju i makedonsku Grčku.
Jednorog je takođe pronađen u spoljašnjoj umetnosti hrama u Suzi, što verovatno ukazuje na njegovu važnost u celoj Persiji.
Persijski jednorozi i lavovi – Simbolika veličanstvene nadstrešnice i stepeništa
Povezanost jednoroga sa persijskim kraljevstvom ilustruje njegov prikaz na krošnji nad persijskim tronom. Bezbroj jednoroga i lavova krasilo je ovu kraljevsku krošnju, označavajući moć i veličinu. Pored toga, stepeništa u palatama i strukturama Persepolisa su prikazivala motive jednoroga, često uparene sa lavovima, naglašavajući njihov značaj u perzijskoj kulturi.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Ancient Origins