Seul moli Kinu i Rusiju da spreče Kima i njegova nuklearna testiranja

Južnokorejski visoki zvaničnik moli Kinu i Rusiju da pokušaju da utiču na Severnu Koreju koja sve više cilja Jug svojim programom nuklearnog naoružanja i spreče dalja nuklearna testiranja.

Komentari ministra ujedinjenja Kvona Jangsea usledili su nakon što je severnokorejski lider Kim Džong Un ponovo naglasio svoje nuklearne ambicije na ključnom vojnom sastanku prošle nedelje i odobrio neodređene nove operativne dužnosti za jedinice fronta.

Eksperti kažu da bi Severna Koreja mogla da planira da rasporedi nuklearno oružje na bojnom polju duž svoje napete granice sa Južnom Korejom.

Tokom dužeg zastoja u nuklearnoj diplomatiji, Severna Koreja je sprovela veći deo protekle tri godine šireći svoj arsenal raketa kratkog dometa na čvrsto gorivo koje su potencijalno sposobne da izbegnu raketnu odbranu i da pogode ciljeve širom Južne Koreje, uključujući tamošnje američke baze.

Američki i južnokorejski zvaničnici kažu da je Severna Koreja gotovo završila pripreme za svoju prvu nuklearnu probu od septembra 2017, kada je tvrdila da je detonirala termonuklearnu bojevu glavu dizajniranu za interkontinentalne balističke rakete.

Severna Koreja bi mogla da iskoristi svoj sledeći nuklearni test da potvrdi da je stekla sposobnost da napravi male nuklearne bojeve glave koje se mogu postaviti na rakete kratkog dometa ili druge nove sisteme naoružanja koje je demonstrirala poslednjih meseci, kažu analitičari.

Kvon, koji nadgleda odnose Južne Koreje sa Severnom Korejom, rekao je na konferenciji za novinare da Sever koristi povoljno okruženje da nastavi sa razvojem naoružanja i preokrene regionalni status quo dok Zapad predvođen SAD ostaje ometen zbog ruske invazije na Ukrajinu.

On je rekao da nuklearne ambicije Severne Koreje predstavljaju „veoma ozbiljnu i fundamentalnu pretnju“ Južnoj Koreji i da Seul priprema oštre protivmere kao odgovor na mogući severnokorejski nuklearni test.

Tranzicija Severne Koreje u razvoju naoružanja sa balističkih raketa dugog dometa na balističke rakete kratkog dometa, sa strateškog nuklearnog oružja na taktičko nuklearno oružje, očigledno je usmerena ka Južnoj Koreji – rekao je Kvon.

Čini se jasnim da Severna Koreja istovremeno pokušava da napadne Sjedinjene Države i Južnu Koreju – rekao je on.

Kvon je rekao da bi Severna Koreja mogla da izvrši nuklearnu probu u bilo kom trenutku.

Dok je američka vlada obećala da će nastaviti sa dodatnim sankcijama protiv Severne Koreje ako izvrši još jednu nuklearnu probu, mogućnost značajnih novih kaznenih mera ostaje nejasna jer sa trenutnom situacijom u Ukrajini produbio je podele među stalnim članicama Saveta bezbednosti UN.

Kina i Rusija stavile su veto na predloge koje su sponzorisale SAD da bi povećale sankcije Severnoj Koreji zbog  nedavnih testova balističkih raketa.

Kvon, koji je bio ambasador Južne Koreje u Kini od 2013. do 2015. godine, izrazio je nadu da će Peking i Moskva drugačije reagovati na severnokorejski nuklearni test, pošto su i jedni i drugi zadržali javnu podršku denuklearizovanom Korejskom poluostrvu.

Ako Severna Koreja krene sa nuklearnim testom u vreme kada je globalna bezbednosna situacija nestabilna kao sada, zemlja će se suočiti sa ogromnim kritikama međunarodnog društva, a odgovor će biti više od reči – rekao je Kvon.

Stručnjaci kažu da neuobičajeno teška testiranja Severne Koreje ove godine naglašavaju Kimovu nameru da unapredi svoj arsenal, kao i da izvrši pritisak na Sjedinjene Države da prihvate Severnu Koreju kao nuklearnu silu, čime će ojačati njenu poziciju u pregovorima o ekonomskim i bezbednosnim ustupcima.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: AP