Šefica Evropske komisije upozorava na opasnost od prekida isporuke gasa

Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izajavila je u sredu da Evropska unija od 27 zemalja treba da napravi hitne planove kako bi se pripremila za potpuno isključenje ruskog gasa.

EU je već uvela sankcije Rusiji, uključujući i neke isporuke energije, i odustaje od isporuka koje kontroliše Rusija.

Takođe se sada moramo pripremiti za dalji prekid u snabdevanju gasom, pa čak i potpuni prekid isporuke ruskog gasa – rekla je fon der Lajen pred zakonodavnim telom EU u Strazburu, u Francuskoj.

Ona je takođe izjavila da je desetak zemalja članica već pogođeno smanjenjem ili potpunim prekidima u isporuci gasa dok se politički sukob sa Moskvom intenzivira.

Očigledno je: Putin nastavlja da koristi energiju kao oružje. Zbog toga Komisija radi na evropskom planu za vanredne situacije – rekla je ona.

Moramo da obezbedimo da u slučaju potpunog poremećaja gas teče tamo gde je najpotrebniji.

Moramo da obezbedimo evropsku solidarnost.

Zemlje Evropske unije već su se složile prošlog meseca da sva skladišta prirodnog gasa u bloku od 27 zemalja treba da budu dopunjena do najmanje 80% kapaciteta za sledeću zimu kako bi se izbegle nestašice tokom hladne sezone.

Nova uredba takođe kaže da će podzemno skladište gasa na tlu EU morati da se napuni do 90% kapaciteta pre zime 2023-24.

Situacija u Ukrajini podstakao je 27-člani blok da preispita svoju energetsku politiku i prekine veze sa ruskim fosilnim gorivima. Zemlje članice su se složile da zabrane 90% ruske nafte do kraja godine, pored zabrane uvoza ruskog uglja koja će početi u avgustu.

EU nije uključila gas i gorivo koje se koristi za napajanje fabrika i proizvodnju električne energije u sopstvene sankcije iz straha da će ozbiljno naštetiti evropskoj ekonomiji.

Pre situacije u Ukrajini, oslanjala se na Rusiju za 25% svoje nafte i 40% svog prirodnog gasa.

Da bi smanjila upotrebu ruske energije, Evropska komisija diverzifikuje dobavljače.

„A naši napori već prave veliku razliku“ – rekla je šefica Evropske komisije.

Od marta, globalni izvoz LNG-a u Evropu porastao je za 75% u poređenju sa 2021. Izvoz LNG-a iz SAD-a u Evropu se skoro utrostručio.

U međuvremenu, prosečan mesečni uvoz ruskog gasa iz gasovoda opada za 33 odsto u poređenju sa prošlom godinom, rekla je fon der Lajen pozivajući na brzu tranziciju ka obnovljivim izvorima energije.

Neki kažu da u novom bezbednosnom okruženju posle ruske agresije moramo da usporimo zelenu tranziciju. Ova tranzicija bi došla po „cenu osnovne bezbednosti“ – kažu oni.

Istina je suprotno. Ako svi ne budemo činili ništa osim da se takmičimo oko ograničenih fosilnih goriva, cene će dodatno eksplodirati – rekla je ona.

Obnovljivi izvori energije su domaći. Daju nam nezavisnost od ruskih fosilnih goriva. Oni su isplativiji. I čistiji su.

Savet EU se prošlog meseca složio da poveća udeo obnovljivih izvora energije u energetskom miksu bloka na najmanje 40% do 2030. godine u odnosu na prethodni cilj od 32%.

Pored toga, cilj smanjenja potrošnje energije od 9% za 2030. će po prvi put postati obavezujući za sve zemlje članice EU.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: AP