Severna Koreja: Pelosi je rušiteljka međunarodnog mira

Severna Koreja je u subotu nazvala predsednicu Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi „najgorim razaračem međunarodnog mira i stabilnosti“, optužujući je da je podsticala anti-severnokorejsko raspoloženje i razbesnela Kinu tokom svoje azijske turneje ranije ove nedelje.

Pelosi je otputovala u Južnu Koreju nakon posete Tajvanu, što je navelo Kinu da krene sa vojnim vežbama, uključujući obuku za raketne udare u vodama u blizini ostrva.

Dok je bila u Južnoj Koreji, Pelosi je posetila pogranično područje sa Severnom Korejom i razgovarala o severnom nuklearnom programu sa predsednikom južnokorejske Nacionalne skupštine Kim Jin Pjom.

Prema Kimovim rečima, njih dvoje su se složili da podrže nastojanje svojih vlada za denuklearizaciju i mir na Korejskom poluostrvu na osnovu snažnog, produženog odvraćanja od Severa i diplomatije.

U subotu je Džo Jong Sam, generalni direktor odeljenja za štampu i informisanje severnokorejskog ministarstva spoljnih poslova, osudio Pelosi zbog njene posete granici i diskusije o anti-severnokorejskom odvraćanju.

Pelosi, koja je bila izložena salvi dužnih kritika iz Kine zbog uništavanja regionalnog mira i stabilnosti posetom Tajvanu, izazvala je atmosferu konfrontacije sa Severnom Korejom tokom svog boravka u Južnoj Koreji – reklaje Džo u izjavi koju su preneli državni mediji.

Nazivajući Pelosi „najgorim razaračem međunarodnog mira i stabilnosti“, Džo je izjavila da njeno ponašanje u Južnoj Koreji jasno pokazuje neprijateljsku politiku Bajdenove administracije prema Severnoj Koreji.

 SAD će morati skupo da plate za sve izvore nevolja koje je izazvala gde god da je otišla.

Pelosijeva poseta Zajedničkoj bezbednosnoj zoni na korejskoj granici u četvrtak ju je učinila Amerikankom najvišeg profila koji je tamo otišao od kada je tadašnji predsednik Donald Tramp posetio 2019. godine na sastanku sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom.

Smešten unutar najjača granica na svetu, oblast je zajednički kontrolisana od strane Komanda Ujedinjenih nacija predvođenih Amerikancima i Severne Koreje. Američki predsednici i drugi najviši zvaničnici ranije su putovali u tu oblast da ponovo potvrde svoju bezbednosnu posvećenost Južnoj Koreji u vreme neprijateljstva sa Severnom Korejom.

Tokom posete JSA, Pelosi nije dala nikakve jake javne izjave protiv Severne Koreje. Ona je na Tviter postavila nekoliko fotografija iz JSA i napisala: „Preneli smo zahvalnost Kongresa i zemlje za patriotsku službu naših pripadnika, koji stoje kao stražari demokratije na Korejskom poluostrvu.

Pelosi je u odvojenom saopštenju rekla da su ona i Kim, predsednik južnokorejskog parlamenta, ponovo potvrdili „ posvećenost američko-korejskom savezu da unapredi bezbednost, ojača naše lance snabdevanja i poveća trgovinu i investicije koje su korisne za obe naše nacije“.

Tenzije na Korejskom poluostrvu su i dalje visoke nakon žestokih raketnih testova Severne Koreje ranije ove godine.

Američki i južnokorejski zvaničnici rekli su da je Severna Koreja spremna da izvrši svoju prvu probu nuklearnog oružja u poslednjih pet godina.

Severna Koreja je rekla da se neće vraćati na pregovore o denuklearizaciji i da se umesto toga fokusira na proširenje svog nuklearnog programa osim ako Sjedinjene Države ne odustanu od svoje neprijateljske politike, očigledno misleći na međunarodne sankcije koje predvode SAD Severu i njene redovne vojne vežbe sa Južnom Korejom.

Nakon što je Pelosi posetila Tajvan i ponovo potvrdila posvećenost Vašingtona, Severna Koreja je u sredu izdala saopštenje u kome se omalovažavaju SAD i podržava Kina, njenog glavnog saveznika.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: AP