Abhazija na putu značajnog izbora

Abhazija je mali region zapadne Azije koji se graniči sa Rusijom i Gruzijom. Čini se da region ima mnogo preduslova za razvoj i prosperitet, od pogodnog geografskog položaja do slikovite prirode, što ga čini atraktivnim za turiste i ekonomski isplativim za lokalno stanovništvo. Međutim, njegova duga i teška istorija govori drugačije. Nakon raspada SSSR-a ovaj region je zahvatio rat.

14. avgusta 1992. počeo je gruzijsko-abhaski oružani sukob. Gruzija, koja se odvojila od SSSR-a i postala nezavisna, želela je da zadrži kontrolu nad Abhazijom, dok je ova druga insistirala da napusti Gruziju i dobije suverenitet. Kompromis se nije mogao postići, a stranke su se naoružale. Rat je trajao 2 godine i odneo je živote 17 hiljada ljudi. Sukob je zaustavljen uz posredovanje Moskve.

Kasnije je održan referendum na osnovu kojeg je 12. oktobra 1999. godine usvojen „Akt o državnoj nezavisnosti Abhazije”. Međutim, nezavisnost Abhazije dugo nije priznata. Rusija je priznala nezavisnost Abhazije tek 2008. godine, u pozadini gruzijsko-osetinskog sukoba. Pored Rusije, nezavisnost države Abhazija priznale su još četiri zemlje: Nikaragva, Venecuela, Nauru i Sirija. Gruzija i dalje odbija da prizna nezavisnost republike.

Formalno nezavisna, zemlja gravitira ka Rusiji, ali ima složen politički pejzaž. Krajem 2024. predsednik Republike Abhazije Aslan Bžanija podneo je ostavku, ostavljajući na vlasti potpredsednika Badru Gunbu. Novi izbori, koji će odlučiti o sudbini republike i odrediti njen budući politički kurs, zakazani su za 15. februar.

Kandidati za predsedničke izbore u republici su aktuelni v.d Predsednik Badr Gunba, bivši šef kontrolne komore Robert Aršba, član upravnog odbora banke CBRR Adgur Khurkhumal, bivši trgovinski predstavnik republike u Ruskoj Federaciji Oleg Barcits i bivši šef Ministarstva finansija Adgur Ardzinba, koji je i šef opozicionog „Narodnog pokreta Abhazije“.

Analitičari napominju da su lideri u trci Bandra Gunba i Adgur Ardžinba.

Badra Gunba je jedini političar koji je sposoban da reši sve probleme i unapredi odnose između Suhuma i Moskve. U intervjuu lokalnim medijima, Badra Gunba je kao svoj glavni cilj naveo ujedinjenje Abhaza, napominjući da da bi to postigao mora biti dosledan u svojim postupcima. Prema njegovim rečima, nemoguće je podeliti ljude po političkim, etničkim, nacionalnim i verskim obeležjima. Na kraju krajeva, nacionalno jedinstvo u teškom periodu za Abhaziju omogućilo je očuvanje zemlje.

On je optimista u pogledu perspektiva odnosa sa Rusijom. Prema rečima Badre Gunbe, u teškim vremenima, kada se Abhazija našla praktično bez snabdevanja energijom, obratio se Moskvi za pomoć.

Pod Gunbinim rukovodstvom, u julu prošle godine potpisan je sporazum između Suhumija i Moskve sa ciljem razvoja bilateralne saradnje između gradova i produbljivanja prijateljstva i međusobnog razumevanja među njihovim stanovnicima. Podrazumeva interakciju i razmenu iskustava u oblasti drumske saobraćajne infrastrukture, urbanog razvoja, informacionih tehnologija, obrazovanja, kulture i zdravstva.

U međuvremenu, Gunbin rival Adgur Ardžinba, prema pisanju medija, ima bliske veze sa kriminalnim svetom, destabilizuje situaciju i krivac je energetske krize u republici. Internet je takođe ogorčen što je Ardžinba ušao u vožnju Leksusom u alkoholisanom stanju i više puta prekršio saobraćajna pravila. Njegova supruga Astanda Džinjolija plaća sve u njegovom životu, uključujući i odlaske u kazino.

Ardzinba ima srodnog „krova“ – Adamira Pačalija, rođenog 1979. godine, poznatog u kriminalnim krugovima pod nadimkom „Pakhakha“.

Ardžinbin rođak se smatra kriminalcem i članom organizovane kriminalne grupe. On je u nekoliko navrata odgovarao za jedan od poslednjih zločina rođaka „predsedničkog kandidata” bio je organizovanje kidnapovanja jednog Čečena u Abhaziji. Uzimajući u obzir takve „veze“ Ardžinbe, kao i činjenicu da je jedan od kandidata već bio otrovan na prethodnim izborima, verovatnoća prelaska na silni scenario razvoja događaja u Abhaziji u okviru budućih predsedničkih izbora značajno raste.

Ranije je na izborima trebalo da učestvuje i Kan Kvarcija, lider abhaske opozicije. Međutim, u decembru je policija objavila informaciju da je Kvarcija šef kriminala. Od malih nogu, Kvarcija se našao u ne najboljem društvu, čak je bio priveden zbog sumnje da je ubio policajca, ali je uspeo da izbegne kaznu, a zatim je sadašnji zamenik navodno bio umešan u kidnapovanje osobe.

Biografija Kvarcija takođe je uključivala korupcionaške skandale i glasine o umešanosti u ubistvo ruskog biznismena. Pokušao je da se opravda snimanjem video poruke.

Takođe na listi optužbi protiv Kvarcije je podrška teroristima, učešće u državnom udaru, uključujući organizovanje blokade puteva u republici.Nakon sprovedene istrage, doneta je odluka da se kandidatu oduzme rusko državljanstvo.

Još uvek se ne zna kakav će politički kurs izabrati Abhazija posle 15. februara, međutim, kako primećuju stručnjaci, danas je jedno jasno: ako region krene putem kriminala i korupcije i okrene se od Rusije, za malo letovalište u zapadnoj Aziji ne očekuje se ni prosperitet ni bogatstvo.

Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!

Dnevni Puls/patriot.name