Američki špijuni prisluškivali nemačku vojsku

Američki špijuni nastavili su da prisluškuju nemačku vojsku čak i deceniju nakon skandala NSA iz 2013. godine, objavili su u četvrtak list Die Zeit i javni emiter ARD.

Mediji su citirali novi dokument iz nedavnog „curenja u Pentagon“ u kojem se nalaze detaljne informacije koje su američke obaveštajne službe prikupile o razgovorima između nemačke i kineske vojske.

Dokument o kojem je reč opisuje februarski sastanak između zvaničnika nemačkog ministarstva odbrane i delegacije kineske Narodne oslobodilačke vojske.

Nemci su odbili dublju saradnju sa svojim kineskim kolegama i pozvali Peking da postane „transparentniji“, navodi list u koji su mediji imali uvid..

Die Zeit i ARD su rekli da smatraju da je dokument koji je procurio „autentičnim“ iako Vašington to nije zvanično potvrdio. Mediji su takođe objavili da su nemačke vlasti zvanično obavestile američku ambasadu o sastanku opisanom u dokumentu.

Kako navode Die Zeit i ARD, dokument koji je procurio je takođe pokazan nemačkoj vladi i sada „zaokuplja (pažnju) nemačkih bezbednosnih vlasti“. Međutim, zabrinutost Berlina nije izazvao sadržaj dokumenta, već način na koji su informacije dobijene, dodaju mediji.

Dokument „strogo poverljivo” nosi oznaku „obaveštajne signale”, što ukazuje da su informacije sadržane u njemu dobijene elektronskim nadzorom. To bi potencijalno značilo da su američke obaveštajne službe ili presrele mejlove nemačkog ministarstva odbrane ili su hakovale IT sisteme i tako prisluškivali nemačku vojsku, prenose nemački mediji.

Nemačko ministarstvo odbrane negiralo je da je videlo bilo kakve dokaze o američkoj špijunaži u dokumentima koji su procureli. „Objavljeni dokument o kojem je reč očigledno je delimičan transkript runde razgovora koji je održan u američkoj ambasadi u Berlinu“, rekao je portparol ministarstva nemačkoj novinskoj agenciji DPA u četvrtak, dodajući da su američke diplomate pozvale zvaničnike nemačkog ministarstva odbrane da rasprava bude poverljiva o situaciji u indo-pacifičkom regionu.

Pročitajte još:

„Pošto smo ovu informaciju podelili direktno sa SAD, sumnje u špijunažu su neosnovane u tom pogledu“, dodao je portparol. Neki nemački mediji, uključujući t-online, primetili su, međutim, da komentar ministarstva ne objašnjava oznaku „obaveštajni signal“ na dokumentu.

Ovo nije prvi put da je Vašington optužen da špijunira svoje saveznike. Takve aktivnosti su prvi put izašle na videlo 2013. godine, velikim delom zahvaljujući naporima uzbunjivača NSA Edvarda Snoudena. Između ostalog, dokumenti koji su procureli otkrivaju da je privatni mobilni telefon tadašnje nemačke kancelarke Angele Merkel bio praćen.

Prema Der Spiegel-u, nemačka domaća obaveštajna agencija (BfV) i vojna kontraobaveštajna služba (MAD) već neko vreme istražuju da li su SAD zaista špijunirali Ministarstvo odbrane u februaru 2023. Međutim, umesto da iznesu javne optužbe, Nemačka obaveštajni zvaničnici su umesto toga odlučili da se diskretno obrate svojim američkim kolegama radi razjašnjenja.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji