Politička scena Crne Gore vratila se na stanje koje je bilo posle izbora 2023. godine, pokazuje prvo istraživanje političkog javnog mnjenja, a koje je dostavljeno redakciji Borbe od strane jedne istraživačke agencije.
Pre svega, to je nuspojava delovanja parlamentarne opozicije u prethodnom periodu koji je suštinski potpuno suprotan sa političkim rezonima i pravilima.
Podsetimo, prethodnih nekoliko nedelja crnogorska opozicija protestuje faktički zbog svega i svačega, „švrljaju“ po logu Skupštine Crne Gore, blokiraju sednice zbog čega ne može doći do izglasavanja budžeta, a sve zbog penzionisanja sutkinje Ustavnog suda koja je trebala da odluči po žalbi Milivoja Katnića i Zorana Lazovića te njih dvojicu pusti da se brane sa slobode.
Upravo zahvaljujući ovakvom delovanju koji povampiruje vladavinu mafije u Crnoj Gori, Pokret Evropa sad ponovo postaje najpopularnija politička partija a koalicija Za budućnost Crne Gore, odnosno nekadašnji Demokratski front doživljava svoj politički zenit!
Što se tiče predsednika Crne Gore Jakova Milatovića, njegovim povratkom u staro političko jato vratio je dobrim delom i podršku koju je imao pre političkog flertovanja sa Demokratskom partijom socijalista.
Po istraživanju, neku buduću parlamentarnu većinu bi „lagano“ činile 30. avgustovske snage, ne uključujući građanski pokret URA i partije manjinskih naroda. Ukoliko bi se i oni uključili podrška bi bila umnogome veća.
Naime, Pokret Evropa sad Milojka Spajića najjača je politička partija u Crnoj Gori i na vanrednim parlamentarnim izborima osvojili bi 22.5% dok bi tik za njima bio DPS sa 21.9%.
Kako je već rečeno, koalicija ZBCG, odnosno nekadašnji Demokratski front doživljava svoj politički zenit a na vanrednim izborima osvojio bi 21.7%. Ukoliko se tome dodaju i procenti SNP-a, koji je u istraživanju obuhvaćen odvojeno, došli bi do cifre od 23.6% što znači da srpski narod dominantno glasa za ovu koaliciju i ona postaje jedini legitiman predstavnik srpskog naroda Crne Gore, sa izričitim nacionalnim prefiksom.
Demokratska Crna Gora ostvarila bi nešto blaži pad i osvojili bi 5.9%, stranka Jakova Milatovića (iako je i ovo gorepomenuto dovoljno za vršenje vlasti), osvojila 3.1%. GP URA bi ostala na pragu cenzusa te bi ova partija osvojila 2.3% podrške.
U pojedinačnom istraživanju i komentaru, agencija je u istraživanju u koje je „Borba“ imala uvid, analizirala i trendove kod političkih partija.
Pokret Evropa sad: Najuticajnija partija u Crnoj Gori, upečatljivo političko poniženje koje su priredili URI
Istraživačka agencija navodi da i pored nezapamćenog medijskog linča sa narativom da su u nezaustavljivom padu, pokret Milojka Spajića je uspostavljanjem programa Evropa sad 2, pa formiranjem vlasti u Andrijevici, Podgorici , a uskoro i u Kotoru i u Beranama djelima pokazao da je i dalje najuticajnija partija u crnogorskog politici.
Posebno je upečatljiva i jedna vrsta političkog poniženja koji je stranka Milojka Spajića priredila građanskom pokretu URA a prilikom formiranja vlasti u Podgorici.
Podsetimo, nakon održanih vanrednih lokalnih izbora u Podgorici, vlast je formirana uz pomoć odbornika bliskih Jakovu Milatoviću a koji su na izborima nastupili zajedno sa građanskim pokretom URA.
Međutim, uz mnogo natezanja i rata saopštenjima, te medijskog pritiska kao i pritiska putem društvenih mreža na predsednika države, vlast se ipak formirala a Milatović je faktički „otkačio“ GP URA i priklonio se svojim nekadašnjim partnerima.
Agencija dalje navodi da su ocene rada Vlade i dobrog dela ministara iz Pokreta Evropa sad pokazatelj da je i pored svih grešaka rad ove stranke i dalje prepoznat, ali i nagrađen. Dodaju da je opšte mišljenje da jedino oni na političkoj sceni nude konkretne programe i rešenja.
Takođe, prepoznat je i njihov rad na rešenjima zaostalih problema u prošlosti a koji se pre svega tiče isplate zaposlenih, poput bivših radnika Košute koji su prilikom početka rade Spajićeve Vlade blokirali prometne saobraćajnice.
Spajić, kako je naš portal pre nekoliko dana i objavio, nosi neprikosnovenu titulu političara sa najvećom ocenom u Crnoj Gori.
Adio DPS
Demokratska partija socijalista proživljava nikad veći pad rejtinga a u odnosu na prethodno objavljena istraživanja koja su sprovođena septembra/oktobra prošle godine.
Agencija je navela da su glavni uzroci – neuspjeh da se kapitalizuje odličan izborni rezultat u Podgorici, neshvatljivo djelovanje u blokadi usvajanje budžeta a što je dobar dio javnosti prepoznao kao pokušaj uticaja na Ustavni sud. Podsjetimo, nedavno je u javnost izašla informacija da je Ustavni sud trebao da odlučuje po žalbi Zorana Lazovića i Milivoja Katnića a gotovo je izvjesno da bi penzionisana sutkinja Dragana Đuranović bila zlatni glas koji bi ih pustio na slobodu. Upravo u tome leži razlog što je Demokratska partija socijalista počela da pravi performanse u Skupštini Crne Gore nazivavši konstataciju njenog penzionisanja Ustavnim pučem.
Takođe, navodi agencija, očito je i da DPS pokušaava da zloupotrijebi tragediju na Cetinju u političke svrhe, što naravno dovodi do pada rejtinga, a dodaju i da je DPS politički kapitulirao u Budvi pred pokretom koji se usko i presudno povezuje sa OKG ali i sa političkim lešinarima iz Evropskog saveza. Ova istraživačka agencija dodaje da su parafrazirali utisak većine glasača Demokratske partije socijalista.
Oni procjenjuju da će ova partija teško prelaziti rejting od 20% na nivou Crne Gore osim ukoliko se ne dogode suštinske promene u toj stranci.
Dodaju da je nevjerovatna pojava da su im najeksponiraniji političari upravo oni koji nemaju apsolutno nikakvo uporište u biračkom tijelu Crne Gore a to su Andrija Nikolić, Jevto Eraković, Nikola Rakočević, Ivan Vuković, Mihailo Anđušić i njima slični u odnosu na one koji zaista imaju nekakvog uporišta poput Danijela Živkovića, Nikole Janovića, Elvira Zvrka, prof. dr. Nikole Milovića i Aleksandre Vuković Kuč.
Dodaju da po drugi put plaćaju cijenu flertovanja sa građanskim pokretom URA a ovoga puta, istraživačka agencija navodi da će kazna biti skupa i bolna. Ova stranka sopstvenu nemoć pokazuje i odlaganjem kongresa, o kom više ni ne govore a za tako nešto imaju, tako reći, u potpunosti amatersko objašnjenje. Uveliko se takođe, dodaje agencija, među članstvom priča o neminovnom odvajanju dijela partije koji oni nazivaju „zdravo tkivo“.
Politički zenit Demokratskog fronta, Demokrate ublažile pritisak javnosti povodom tragedije na Cetinju, ali ostao gorak ukus
Što se bivšeg Demokratskog fronta tiče, a sadašnje koalicije Za budućnost Crne Gore, agencija navodi da oni doživljavaju politički zenit ali ne samo svojom zaslugom.
Navode da su kapitalizovali sve greške i pogrešne procjene konkurencije te dodaju da su mobilisali biračko tijelo i prevazišli sve unutrašnje razmirice.
To se dodatno ogleda i u maksimalnim ličnim rejtinzima Mandića i Kneževića o čemu je bilo riječi u prethodnom tekstu. Oni imaju idealnu političku poziciju sa daleko većom moći nego što je odgovornost. Po poslednjim anketama oni su sada na istorijskom rejtingu koji je bliži da bude 25% nego da se stabilizuju na svega 20 procenata podrške.
Pad rejtinga zabilježen je ipak kod Demokratske Crne Gore a to je uzrokovano opštim utiskom javnosti da su morali da podnesu političku odgovornost oko tragedije na Cetinju. Istraživačka agencija vjeruje da bi pritisak javnosti urodio plodom da se na čelo kolone ipak nisu stavili Miodrag Vlahović, Daliborka Uljarević, Zlatko Vujović i Nikoleta Đukanović koji su u najvećem dijelu javnosti prepoznati kao Crnogorci do poslednjeg evra i dinara. Ipak, u ovoj konstelaciji koja podržava proteste Kamo sjutra Demokrate ne moraju da brinu niti da snose ikakvu odgovornost, ali svakako trpe političku štetu koja se da sanirati.
Demokrate su svakako kao iskusni političari uspjele da ublaže pritisak ali ipak ostaje gorak ukus nakon cetinjske tragedije. Upravo zbog toga, Demokrate se prvi put susreću sa ozbiljnim padom rejtinga a podrška se preliva u ZBCG i u PES i samim tim pada njihov uticaj u državnoj koaliciji. Da se kojim slučajem danas održavaju izbori, Demokrate bi po prvi put imale jednocifrenu podršku.
Mudra odluka BS da uđe u Vladu, Evropski savez radikalno ušao u biračko telo DPS-a, Albanci stabilni i homogenizovani
Kada se govori o Bošnjačkoj stranci, odluka da uđu u 44. Vladu im je stabilizovala rejting a i u uticaj same partije unutar vladajuće koalicije. Ukoliko ova partija izdrži pritiske koje imaju sa svih strana a prvenstveno od strane svojih dojučerašnjih partnera iz DPS-a, Evropskog saveza, NVO organizacija i njima sličnih oni će biti neizostavni dio svake buduće vlasti. I za Bošnjačku stranku važi ista priča kao i za Demokratski front da su na istorijskom maksimumu. Oni su takođe u svom biračkom tijelu prepoznati kao partija sa jasnim programom za bošnjački narod.
Što se tiče novoformirane koalicije Evropski savez, koju čine SDP, SD i LP, ovi, kako ih agencija naziva, politički gerilci, vješto koriste greške Demokratske partije socijalista i veoma radikalno ulaze u njihovo biračko tijelo. Ipak, pošto su koalicija tri partije sa itekako limitiranim rejtingom, njihov koalicioni kapacitet je jako ograničen.
Dodaju da njihovi stranački prvaci imaju katastrofalne lične rejtinge a da je gradonačelnik Prijestonice Nikola Đurašković svoj rejting pokvario politizacijom tragedije na Cetinju.
Kada se govori o albannskim partijama, za n jih važi ista zakonitost kao i za BS i DF – stabilno i homogenizovano biračko tijelo. Analiza navodi da su čak i kod glasača koalicije Za budućnost Crne Gore albanske partije prepoznate kao veoma korektan partner u situaciji aktuelnih sporova sa Hrvatskom po pitanju broda Jadran, Prevlake ali i o Rezoluciji o genocidu u Jasenovcu. Za razliku od njih, Adrijanu Vuksanoviću se zamjera taj odnos.
Milatović vraćen u politički život, SNP živ u Beranama, URU skupo koštalo kockanje oko formiranja vlasti u Podgorici
Kada se govori o predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću, povratak u staro političko jato je istog i vratilo u politički život a kako će dalje trasirati svoj politički put zavisi prosto od njega. On je formiranjem vlasti u Podgorici dobio poslednju priliku a u bazi je i dalje prepoznat kao potencijalni predsjednički kandidat vladajuće koalicije.
Ako bi išao na potencijalne vanredne parlamentarne izbore samostalno, na stabilnom je političkom cenzuju.
Socijalistička narodna partija pokazala je itekakve političke znake života posle izbora u Beranama ali mnogo toga zavisi od partijskih izbora koji će biti održan kasnije ove godine.
Za ovu stranku postoje dva puta – ili unutrašnje jačanje ili prelivanje dobrog dela birača u Demokratski front i Pokret Evropa sad.
Što se građanskog pokreta URA tiče, skupo ih je koštala komunikacija sa Demokratskom partijom socijalista i kockanje oko formiranja vlasti u Podgorici. Agencija navodi da njihov agresivni narativ i veoma veliki medijski prostor u odnosu na jačinu ove političke stranke očito baš i ne daje rezultate.
Slična je situacija i sa DPS-om, eksponirani su funkcioneri koji uopšte nemaju uporište u biračkom tijelu a lider njihove stranke Dritan Abazović bilježi rekordno niski rejting.
Ukoliko se ne urade najavljene rotacije u poslaničkom klubu gdje bi popularniji funkcioneri poput Zorana Mikića, Milene Vuković, Milete Radovanića i Luke Rakčevića zamijenili Filipa Adžića, Anu Novaković Đurović, Miloša Konatara i Dritana Abazovića, ovaj pokret odlazi u političku prošlost. Očito je da im je potrebno više partijskog a manje medijskog rada.
Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!
Dnevni Puls/borba.me