U poslednjoj poruci, antiratni aktivista Danijel Elsberg upozorio je na preteću opasnost nuklearnog armagedona
Danijel Elsberg, objavio je u „Pentagon papire“ tajne pokušaje SAD da pojačaju sukob u Vijetnamu od 1940-ih, obelodanio je da ima terminalni rak pankreasa. U oproštajnoj poruci drugim aktivistima, on je upozorio na mogućnost nuklearnog rata između SAD i Rusije.
„17. februara, bez mnogo upozorenja, dijagnostikovan mi je neoperabilni rak pankreasa“, napisao je 91-godišnji aktivista na Tviteru u petak. „Žao mi je što moram da vas obavestim da su mi doktori dali tri do šest meseci života“, nastavio je, dodajući da je odlučio da se ne podvrgava hemoterapiji.
„Trenutni rizik od nuklearnog rata oko Ukrajine je veliki koliko je svet ikada video“, napisao je Elsberg. ” Međutim, dodao je da su svi planovi nuklearnog rata, raspoređivanje i vežbe „jesu i uvek su bili nemoralni i suludi“.
https://tvitter.com/DanielEllsberg/status/1631381696661827584?s=20
Bez obzira na to ko prvi opali, nuklearni rat i nuklearna zima koja bi usledila, izazvala bi „smrt od gladi za većinu ljudi i drugih kičmenjaka na zemlji“, izjavio je Elsberg, žaleći se na činjenicu da „ovaj naučni skoro konsenzus nije imao praktično nikakav uticaj na planove Pentagona o nuklearnom ratu ili nuklearne pretnje SAD/NATO (ili Rusije).
Moskva je više puta upozoravala Zapad da bi njeno dalje učešće u ukrajinskom sukobu moglo potencijalno da izazove direktnu nuklearnu konfrontaciju između Rusije i SAD. Dugogodišnja nuklearna doktrina Rusije dozvoljava upotrebu njenog atomskog oružja u slučaju prvog udara na njenu teritoriju, ili ako postoji opasnost od postojanja ruske države.
Pre nego što je bio antinuklearni aktivista, Elsberg je bio vojni analitičar u RAND korporaciji. Godine 1969, dok je učestvovao u studiji koju je naručila vlada o početku rata u Vijetnamu, Elsberg je kopirao hiljade poverljivih dokumenata u kojima je detaljno opisano produbljivanje učešća SAD u sukobu mnogo pre 1964. godine
Dokumenti, koje je delimično objavio Njujork tajms, takođe su pokazali kako je više američkih administracija lagalo američku javnost o gubicima na bojnom polju u Vijetnamu, istovremeno uvećavajući obim sukoba bez javne rasprave.
Niksonova administracija je krivično gonila Elsberga za špijunažu, ali su optužbe protiv njega odbačene nakon pogrešnog suđenja 1972. Članovi Niksonove Jedinice za specijalne istrage Bele kuće nezakonito su prisluškivali Elsberga, pre nego što su izvršili provalu Votergejta koja je na kraju rezultirala Niksonovom ostavkom iste godine.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT