arheolog-amater-otkrio-sistem-pisanja-star-20-000-godina

Arheolog amater pronašao je ranije nepoznat sistem „pisanja“ koji su lovci-sakupljači koristili za pravljenje lunarnog kalendara pre nekih 20.000 godina tokom ledenog doba.

Istraživač, Ben Bejkon arheolog amater, otkrio je da su pećinski crteži korišćeni za beleženje detalja o vremenu reproduktivnih ciklusa životinja.

Bekon, kao i profesor sa Univerzitetskog koledža u Londonu i još dvoje sa Univerziteta Duram, objavili su svoje nalaze u recenziranoj studiji u Kembridž arheološkom žurnalu u četvrtak.

Veruje se da je sistem pisanja razvijen najmanje 10.000 godina pre drugih uporedivih sistema.

Nakon što je proveo brojne sate istražujući ono što je nazvao sistemom „protopisanja“, Bejkon je pokazao svoje istraživanje timu akademika i oni su ga ohrabrili da nastavi studije, navodi Gardijan.

„Rezultati pokazuju da su lovci-sakupljači ledenog doba bili prvi koji su koristili sistemski kalendar i oznake za beleženje informacija o glavnim ekološkim događajima u okviru tog kalendara.“

„Rezultati pokazuju da su lovci-sakupljači iz ledenog doba bili prvi koji su koristili sistemski kalendar i oznake za beleženje informacija o glavnim ekološkim događajima u okviru tog kalendara“, rekao je prof. Pol Petit, arheolog sa Univerziteta Daram i član istraživačkog tima.

„Mogli smo da pokažemo da su ovi ljudi – koji su ostavili nasleđe spektakularne umetnosti u pećinama Lasko i Altamira, takođe ostavili zapis o ranom merenju vremena koji će na kraju postati uobičajen među našim vrstama“, dodao je Petit.

Proces istraživanja

U svom istraživanju, Bekon je pokušao da dekodira sekvence tačaka i drugih oznaka pronađenih na preko 600 slika na zidovima pećina širom Evrope tražeći obrasce na pećinskim crtežima i prethodnim nalazima.

Istraživači su iz ciklusa rođenja današnjih životinja otkrili da je broj oznaka povezanih sa životinjama iz ledenog doba lunarni zapis njihovog parenja.

Tim je to uradio tako što je „testirao ekološki utemeljene hipoteze o ponašanju plena koristeći bazu podataka takvih sekvenci povezanih sa prikazom“.

„Razumemo da istraživanje broja znakova povezanih sa slikama i pozicije unutar linija/tačkastih sekvenci pruža korisne pokazatelje njihovog značenja, na osnovu nekontroverzne pretpostavke da tačke/linije predstavljaju brojeve“, dodali su istraživači, napominjući da proto- sistem pisanja je korišćen na velikom geografskom području desetinama hiljada godina.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji