australija-kengur-ubio-coveka-drzao-divlju-zivotinju

Čoveka ubio kengur, koji je (kako navode mediji) možda držao divlju životinju, kao kućnog ljubimca u jugozapadnoj Australiji, saopštila je policija u utorak. To je navodno bio prvi smrtonosni napad kengura u Australiji od 1936. godine.

Rođak je pronašao 77-godišnjeg muškarca sa „ozbiljnim povredama“ na njegovom imanju u nedelju u semiruralnom Redmondu, 400 kilometara jugoistočno od glavnog grada države Zapadne Australije, Perta.

Veruje se da ga je ranije tokom dana napao kengur, kojeg je policija ubila jer je sprečavao hitnu pomoć da stignu do povređenog čoveka, saopštila je policija.

Kengur je predstavljao stalnu pretnju za hitne slučajeve – navodi se u saopštenju.

Muškarac je preminuo na licu mesta. Policija priprema izveštaj za patologa koji će evidentirati zvaničan uzrok smrti.

Policija veruje da je žrtva koju je ubio kengur, držao divlju životinju kao kućnog ljubimca.

Postoje zakonska ograničenja za držanje australijske autohtone faune kao kućnih ljubimaca, ali je policijska kancelarija za medije u utorak saopštila da nema informacija koje bi javno objavile o tome da li žrtva ima dozvolu.

Tanja Irvin, koja brine o makropodima u Službi za spasavanje domaćih životinja u Pertu, rekla je da vlasti retko izdaju dozvole za držanje kengura u zapadnoj Australiji.

Ovo izgleda kao da je u pitanju odrasli muškarac i postaju prilično agresivni i ne funkcionišu dobro u zatočeništvu.

Ne znamo kakva je bila situacija; Ako je bio u bolovima ili zašto je držan u zatočeništvu i nažalost… oni nisu slatke životinje, oni su divlje životinje – dodala je Irvin.

Irvin je rekla da njen centar za spasavanje uvek rehabilituje životinje koje su držane kao kućni ljubimci sa ciljem da ih vrati u divljinu, posebno kengure.

Potrebna vam je posebna dozvola da biste mogli da držite divlje životinje. Ne verujem da ih često izdaju osim ako niste centar za divlje životinje sa obučenim ljudima koji znaju šta rade – rekla je ona.

Zapadni sivi kenguri su uobičajeni na jugozapadu Australije. Mogu težiti do 54 kilograma i biti visoki 1,3 metra.

Mužjaci mogu biti agresivni i bore se sa ljudima istim tehnikama koje koriste jedni s drugima. Koriste svoje kratke gornje udove da bi se uhvatili u koštac sa svojim protivnikom, koriste svoje mišićave repove da preuzmu svoju telesnu težinu, a zatim udaraju sa obe svoje moćne zadnje noge sa kandžama.

Godine 1936, Vilijam Krukšenk, 38, umro je u bolnici u Hilstonu u državi Novi Južni Vels na istočnoj obali Australije nekoliko meseci nakon što ga je napao kengur.

Kruikšenk je zadobio teške povrede glave, uključujući slomljenu vilicu dok je pokušavao da spase svoja dva psa od velikog kengura, objavio je tada list Sidnej Morning Herald.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Dnevni Puls/Mediji