Bangladeš je postao poslednja zemlja koja je izrazila interesovanje za pridruživanje ekonomskoj grupi BRICS-a, a izveštaji u ponedeljak otkrivaju da je Daka poslala zvaničan zahtev da postane članica.
Očekuje se da će se o ovom pitanju razgovarati na samitu BRICS-a koji bi trebalo da se održi u Južnoj Africi u avgustu.
Vest o zahtevu Bangladeša prvi je objavio list Daka Tribjun, pozivajući se na izvor upoznat sa razgovorima između premijera Šeika Hasine i južnoafričkog predsednika Sirila Ramafoze u Ženevi prošle srede. Kako navodi list, Daka je tokom sastanka zvanično zatražila da se pridruži bloku koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika.
Ministar inostranih poslova Bangladeša AK Abdul Momen je od tada potvrdio taj potez.
On je napomenuo da je Daka, koja je trenutno priznata kao „prijatelj BRICS-a“, već poslala zvanično pismo sadašnjem predsedavajućem grupe, Južnoj Africi.
Tokom proteklih godinu i po dana, veliki broj zemalja iz celog sveta pokazao je povećano interesovanje za pridruživanje grupi BRICS, usred zapadnjačkog korišćenja međunarodnih finansijskih sistema za vođenje široke ekonomske kampanje protiv Rusije.
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov izjavio je prošle nedelje da trenutno postoji skoro dve desetine država koje razmišljaju o pridruživanju bloku.
Arapske zemlje kao što su Alžir, Egipat, Saudijska Arabija, Iran i UAE izrazile su interesovanje za veće veze sa grupom, kao i Argentina, Meksiko, Bahrein, Indonezija i Nigerija.
Pročitajte još:
- Vlasnik Tvitera Ilon Mask smatra da je ukrajinska kontraofanziva propala
- U Indiji od toplotnog talasa do sada nastradalo skoro 100 ljudi
- Književnica Elizabet Gilbert odustala od izdavanja knjige zbog komentara ukrajinskih čitalaca
U međuvremenu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov sugerisao je u petak da je razlog zbog kojeg je toliko zemalja zainteresovano za pridruživanje bloku delotvornost i autoritet alijanse BRICS-a.
Ovo nije posledica tekuće politike Rusije, to je efekat izgleda za razvoj takvog integracionog udruženja kao što je BRICS – rekao je Peskov.
On je naglasio da je ta grupa „udruženje zemalja koje dele zajednički pristup usmeren na razvijanje odnosa zasnovanih na dobrobiti i uzajamnom poštovanju, a ne da jedni drugima drže predavanja o tome kako da žive, na koga da se oslanjaju i koga da slede“.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je takođe izjavio da će nove članice BRICS-a obogatiti multipolarne temelje grupe, ali je napomenuo da odluke o prihvatanju zahteva moraju biti donete konsenzusom među postojećim članicama.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji