Bil Berns direktor CIA -e tvrdi da Dominantna globalna uloga SAD više ne može biti zagarantovana jer je zemlja svedok vremena promena „koje se dešava nekoliko puta u veku“.
Govoreći na Institutu Bejker ranije ove nedelje, Berns je rekao da iako Vašington „i dalje ima bolju poziciju od bilo kog našeg rivala“, on „više nije jedino veliko dete u geopolitičkom bloku i naša pozicija na čelu stola nije zagarantovana.”
Direktor CIA -e Berns je ukazao na rastuće veze između Kine i Rusije, za koje je tvrdio da će predstavljati „strašan izazov“ za njegovu agenciju u godinama koje dolaze. Prema Bernsu, Peking se „ne zadovoljava samo time što ima mesto za stolom, već želi da upravlja stolom“, dok Rusija nastoji da „u potpunosti preokrene sto“.
Berns, koji je bio američki ambasador u Moskvi za vreme Džordža V. Buša, osudio je rusku vojnu operaciju u Ukrajini, nazvavši je činom „brutalne agresije“.
Tvrdio je da je CIA obezbedila „dobre obaveštajne podatke“ koji su „pomogli Ukrajincima da se brane“ i učvrstila „snažnu koaliciju za podršku Ukrajini“.
Berns je dodao da će dugo očekivana prolećna ofanziva Kijeva imati „snažnu materijalnu i obaveštajnu podršku SAD i naših saveznika“.
Pročitajte još:
- Hiljade Ukrajinaca je bilo korišćeno za istraživanje biološkog oružja
- Haški sud traži od Rusije da obešteti Naftogas u visini od 5 milijardi dolara
- „Izazov spaliti NIKE grudnjak“ preuzima TikTok u znak protesta (VIDEO)
Šef špijuna je tvrdio da ruski predsednik Vladimir Putin „nije ozbiljan u vezi sa pregovorima“ o mirnom rešavanju sukoba i sugerisao da bi samo ukrajinski napredak na bojnom polju „verovatno mogao da oblikuje izglede za diplomatiju“.
Rusija je više puta izjavila da je otvorena za mirovne pregovore i okrivila Kijev i njegove zapadne saveznike za blokiranje pregovora. Ukrajina je zakonski zabranila bilo kakve razgovore sa Rusijom jer nastoji da pobedi svog protivnika na bojnom polju.
Što se tiče Kine, Berns je insistirao da Peking ostaje „najveći dugoročni prioritet CIA-e“. On je primetio da je u poslednjih nekoliko godina obaveštajna agencija udvostručila resurse koje fokusira na Kinu, uključujući zapošljavanje i obuku ljudi koji govore mandarinski i pojačavanje napora da se takmiči sa Pekingom na svetskoj sceni.
„Upravljanje ključnim i sve više suprotstavljenim odnosom sa Kinom biće najznačajniji test za američke kreatore politike u decenijama koje dolaze“, rekao je glavni američki špijun, tvrdeći da će rizik od sukoba oko Tajvana nastaviti da raste.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT