Blokčejn sa "kineskim karakteristikama" uz blagoslov Pekinga

Rast kineskog blokčejn tržišta ubrzan je 2022. godine, pri čemu je ukupan broj usluga registrovanih kod internet regulatora u zemlji dostigao 1.821, prema pregledu vladinih dokumenata i intervjuima sa insajderima iz industrije.

Tempo sertifikacije za nove blokčejn usluge ubrzao se krajem prošle godine, a Kineska uprava za sajber prostor (CAC) objavljuje nove liste nedavnih poduhvata svaka dva do četiri meseca, sa šest na osam meseci od marta 2019. do 2021.

Agencija je objavila 197 lista za tri godine, sa blokčejn projektima koji obuhvataju pravne, finansijske, poljoprivredne i usluge zaštite intelektualne svojine.

Ubrzani raspored izdavanja ilustruje rešenost Pekinga da razvije blokčejn aplikacije koje su u skladu sa ekonomskim i tehnološkim ciljevima zemlje, uz održavanje čvrste kontrole nad decentralizovanijim aplikacijama po kojima je tehnologija poznata.

Zemlja je zabranila trgovinu kriptovalutama, prvobitni slučaj upotrebe blokčejna sa bitkoinom, koji takođe efikasno zabranjuje trgovinu nezamenljivim tokenima (NFT) na javnim blok-čejnovima kao što je Ethereum.

Međutim, sve veći broj kineskih kompanija traži nove aplikacije za blokčejn, potencijalno otvarajući ogromno tržište za usluge koje se pokreću na tehnologiji, koja je vrsta nepromenljive distribuirane knjige koju održavaju različiti računarski čvorovi na mreži.

Firma za istraživanje tržišta IDC procenjuje da bi kinesko blokčejn tržište moglo da vredi preko 3,2 milijarde dolara do 2025. godine, sa godišnjom stopom rasta od 47 odsto od 2020. do 2025. godine.

Nije teško biti registrovan (kod vlade), i to je način da ostanete blizu regulatora – rekao je Jiang Lifeng, potpredsednik provajdera blokčejn usluga DataKin iz Hangdžoua, koji ima tri pravne i finansijske usluge registrovana kod CAC.

Od početka 2016. godine, DataKin je zakon učinio jednom od ključnih oblasti za svoj konzorcijumski blok lanac pod nazivom Baokuan Chain, za koji je Jiang rekao da može da pretvori „podatke u dokaze i učini dokaze prenosivim“ digitalizacijom obezbeđenih notarskih usluga. Blokovi konzorcijuma ograničavaju ko može da učestvuje u mreži, omogućavajući im da rade u strogom regulatornom okruženju kontinentalne Kine.

DataKin-ov fokus na zakon se isplatio 2018. godine, kada je internetski sud u Hangdžouu dozvolio dokaze prikupljene korišćenjem Baokuan-a, što je označilo prvi slučaj u Kini koji je koristio dokaze zasnovane na blokčejnu.

Sektor koji obećava čak je dobio i blagoslov kineskog Vrhovnog narodnog suda, koji je u maju rekao da ima za cilj da „izgradi blokčejn savez između suda i svih zanata društva do 2025. godine“.

Mnoge od najvećih kineskih tehnoloških firmi i neke od njihovih podružnica takođe imaju blokčejn usluge registrovane kod CAC-a. Tencent Holdings, JD.com, Ksiaomi, NetEase i Baidu svi se pojavljuju na listama. Alibaba Group Holding, vlasnik South China Morning Posta, i njegova fintech podružnica Ant Group, vlasnik Alipay-a, takođe su tu.

Većina registrovanih usluga namenjena je pravnim i finansijskim aplikacijama i Blockchain-as-a-Service (BaaS), koji omogućava klijentima da primenjuju već postojeće blokčejn tehnologije kao što su pametni ugovori na sopstveno poslovanje.

Za kineski razvoj blokčejna i mapu ulaganja u novu tehnologiju za kompanije ima smisla da osmisle opšte BaaS platforme za razliku od vertikalnih blokčejn aplikacija – rekla je Ketrin Hong, viši tržišni analitičar koji prati tržište BaaS-a u istraživačkoj firmi IDC.

Tržišni prihodi su zadržali rast od oko 90 odsto u poslednje dve godine.

Pokušavajući da odvoji tehnologiju od njenih najpoznatijih slučajeva upotrebe u inostranstvu, Peking je podstakao trku za razvoj blokčejna sa „kineskim karakteristikama“.

Većina kineskih blokčejn aplikacija biće u obliku BaaS-a, pošto je zemlja već isključila druge glavne načine vezane za blokčejn – rekao je Bo Džengjuan, partner istraživačke firme Plenum.

Dok su kriptovalute zabranjene, banke istražuju druge slučajeve finansijske upotrebe blokčejna.

China Zheshang Bank, na primer, ima pet usluga registrovanih kod CAC-a, prema listi iz 2019. To uključuje usluge za lične finansijske transfere, potraživanja i upravljanje lancem snabdevanja.

Neki od registrovanih servisa su se upustili u neočekivana polja.

Jedna kompanija pod nazivom Blockchain Technology Shenzhen Research Institute razvila je uslugu za snimanje porodičnih stabala, zadovoljavajući rastuću potražnju kineskih porodica da pronađu svoje korene.

Čongćing, grad u jugozapadnoj Kini, ima blokčejn sistem za zaštitu brendiranja kiselog povrća Fuling, lokalnog specijaliteta, i najmanje pet usluga širom Kine koje su povezane sa upravljanjem i propagandom Komunističke partije.

Jedna od prijava je i za „pozdrav Partiji za njenu 100. godišnjicu“.

Veliki broj registrovanih usluga dolazi iz Pekinga i južne provincije Guangdong, gde se nalaze Šenžen i Guangdžou. Regioni imaju 477 i 352 registrovane blockchain usluge, respektivno. Bo sa Plenuma je rekao da ovo odražava demografiju kineskih tehnoloških prestonica.

Tržište ulazi u novu fazu, od izgradnje osnovnih tehnologija do standardizacije aplikacija i alata – rekao je Hong iz IDC-a.

Sa porastom metaverzuma i Veb3, i tradicionalni i inovativni scenariji imaju veliki potencijal.

Veb3 je termin koji se koristi za označavanje decentralizovane svetske mreže zasnovane na blokčejn tehnologijama.

Projekti u vezi sa metaverzom, zamišljeni kao verzija interneta sledeće generacije u kojoj ljudi komuniciraju u zajedničkim 3D virtuelnim svetovima, takođe često uključuju prodaju virtuelne robe u obliku NFT-a.

Peking je bio optimističan po pitanju blokčejna kao sredstva za digitalizaciju tradicionalnih industrija u zemlji i pomaganja im u inovacijama. U smernici objavljenoj u junu 2021., CAC i Ministarstvo industrije i informacionih tehnologija pozvali su na „učvršćivanje razvoja tehnoloških aplikacija blokčejna i industrijskog razvoja“, kao i na spajanje blokčejna i drugih užurbanih tehnologija, uključujući industrijski internet, veliki podaci, računarstvo u oblaku i veštačka inteligencija.

Međutim, Jiang iz DataKin-a je rekao da blokčejn sektor i dalje očekuje praktičniju podršku kao što su politike i subvencije specifične za industriju. Za sada postoji „glasna grmljavina, ali male kapi kiše“, rekao je on, koristeći kinesku poslovicu koja opisuje glasovnu podršku, ali malo akcije.

Istovremeno, zahtev da se projekti vezani za blokčejn registruju kod CAC-a omogućio je vlasti da postepeno poveća svoj nadzor nad povezanim aplikacijama.

WeChat u vlasništvu Tencent-a je nedavno rekao da nalozi koji prikazuju digitalne kolekcionarske predmete – termin koji se u kontinentalnoj Kini koristi za označavanje NFT-a na domaćim blok-čejnovima, moraju da imaju ugovore sa blokčejn kompanijama koje je sertifikovano od strane CAC-a.

Isto tako, Alipay takođe pruža usluge samo sertifikovanim digitalnim kolekcionarskim preduzećima.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: scmp