blumberg-zakljucio-da-je-evropa-pala-na-testu-iz-stednje-energije

Blumberg piše da je Evropa pala na testu iz štednje,a zima samo što nije. Uprkos snažnom uvozu tečnog prirodnog gasa koji bi trebalo da zameni ruske isporuke, Evropa mora da smanji potrošnju  ako želi da preživi zimu. Dodatne isporuke neće biti dovoljne.

Tačan iznos varira od zemlje do zemlje, ali u proseku Evropska komisija je predložila smanjenje potražnje za 10-15 odsto.

Nemačka i još nekoliko nacija, koje su se u prošlosti značajno oslanjale na ruski gas, trebalo bi da smanje potrošnju još više, za čak 20 odsto. Pošto su ovi ciljevi uštede fiksni, toplija zima bi znatno olakšala očuvanje, a hladnija mnogo teže.

Bez obzira na to koliko će buduća zima biti hladna, Evropa bi trebalo da troši manje gasa nego 2021. i koliko je bila u proseku u poslednjih pet godina.

Dosadašnje visoke cene podsticale su industrijske firme da smanje potrošnju. U nekim slučajevima, posebno u hemijskom sektoru, neke kompanije su jednostavno zatvorile proizvodnju. Kao rezultat toga, potražnja za gasom širom Evrope je čak 20% ispod normalne.

Potražnja za gasom u domaćinstvima i malim preduzećima, koja u Nemačkoj čini oko 40% potrošnje u zemlji, veoma je sezonska, a najveći deo je koncentrisan tokom otprilike 25 nedelja grejne sezone, od oko 15. oktobra do oko 15. marta.

Kako je prva jesenja hladnoća pogodila kontinent, nemačka domaćinstva i male firme, povećale su potražnju za gasom za 14,5% iznad petogodišnjeg proseka. Klaus Miler, nemački zvaničnik zadužen za nadgledanje gasne mreže, nazvao je te brojke „otrežnjujućim“.

Evropa je pala na svom prvom zimskom testu uštede energije kontinent i dalje mora mnogo da smanji potrošnju gasa ako želi da zimi bude toplije.

Bilo je hladno: srednje temperature u severozapadnoj Evropi pale su ispod 30-godišnjeg proseka. Srednja temperatura u četvrtak bila je samo 10,5 Celzijusa, što je cifra koja je prošle godine dostignuta tek sredinom oktobra, prema podacima Blumberga.

Evropi je očajnički potrebna topla zima, ali ne može da računa na blagu sezonu sličnu prošlogodišnjoj. Regionu se može posrećiti, ali će biti u ozbiljnim problemima ako to ne učini. Čak bi i prosečna zima bila problematična.

Bez značajnih ušteda i u privatnom sektoru biće teško izbeći nestašicu gasa zimi – kaže Miler.

U poslednje četiri nedelje, evropske vlade su intervenisale kako bi ograničile račune za komunalne usluge, obuzdavajući uticaj na cene, ali nisu udvostručile svoje javne poruke o očuvanju.

Evropa sa svojim padom iz štednje, ostaje jedino da se nada toplijoj zimi i dovoljnom količinom gasa koji bi je grejao do prolećnog Sunca.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru i Gab-u!

Dnevni Puls/Bloomberg