Руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је да ће Русија „свом снагом“ штити независност и територијални интегритет Србије, као и сва права која је Република Српска стекла на основу Дејтонског споразума, јер БиХ може да опстане само на том основу.
„Ситуација у БиХ је једна од кризних тачака у региону и ту ћемо штитити Дејтон, односно сва права која је Република Српска стекла као резултат дејтонских преговора и Дејтонског мировног споразума, која има и имаће. Јер само на том основу може БиХ да опстане“ – рекао је Боцан-Харченко у Институту за међународну политику и привреду у Београду где је одржао предавање на тему „Руско-српски билатерални односи у актуелним геополитичким околностима“.
Боцан-Харченко је истакао да не постоји ниједно питање које је Запад срећно решио у региону или које је потпуно решено од 1991. године.
„Не само БиХ и Косово, које су највеће кризе, него и тензије са Хрватском, укључујући неке мање-више прикривене међу државама у региону, укључујући оне које су чланице ЕУ, што казује да је илузија да се чим се земље Балкана придруже ЕУ аутоматски решавају сва питања“ – рекао је Боцан-Харченко.
Према његовим речима, Ваштингтон није заинтересован да се смири потпуно ситуација на Балкану „јер њима, што је за Европу теже, то је боље“.
Боцан-Харченко је рекао да Србија остаје партнер Русије и нагласио да ће Русија наставити да користи свој положај сталне чланице Савета безбједности УН да штити интересе Србије у Савету безбједности.
„Ми смо уз Београд што се тиче /самопроглашеног/ Косова. Користићемо и даље наш положај као сталне чланице Савета безбедности УН. Без обзира на дијалог Београда и Приштине /уз посредовање Брисела/, Савет безбедности УН остаће основни терен расправе око Косова“ – рекао је Боцан-Харченко.
Он је упозорио да неријешена криза око Косова и Метохије остаје опасност за Балкан и шире.
„Запад је Резолуцију 1244 Савета безбједности УН кршио од самог почетка, али она постоји. Штитићемо независност и територијални интегритет Србије свом снагом“ – рекао је руски амбасадор.
Боцан-Харченко је рекао да је најважније да Србија није пристала да уведе санкције Русији, које је Запад увео 2022. године, и истакао да је такав поступак Србије добар основ за наставак сарадње, те да постоји велики интерес Москве за развој односа са Београдом.
Боцан-Харченко осврнуо се и на говор председника Србије Александра Вучића на заседању Генералне скупштине УН и истакао да је Вучић имао храбар говор и да се издваја став Србије од низа држава које само колективно понављају оно што Запад говори.
Он је рекао да Вучић има доследан став према сарадњи са Русијом.
„Његов став око Косова и Метохије је исто веома доследан и чврст. Од дана кад је Русија била у Контакт групи знамо како је тешко да се брани свој став уз притисак Запада“ – рекао је Боцан-Харченко.
Говорећи о ситуацији у свету, Боцан-Харченко је оценио да за актуелну кризу одговорност сноси Запад, јер на сваки могући начин покушава да спречи стварање мултиполарног света.
То је објективно немогуће, јер мултиполарност или покрет наше земаљске кугле према мултиполарности је објективан развој. Таквих промена је било и пре, а мења се констелација која је постојала деценијама.
Однос САД и ЕУ и неких других земаља, није нормално савезништво него доминација Вашингтона – указао је Боцан-Харченко.
Он је истакао да криза у вези са Украјином није настала фебруара 2022. године, када је почела Специјална војна операција /СВО/ него раније – јер је циљ био да се постигне стратегијски пораз Русије.
„То је било и раније речено на овај или онај начин – али нисмо ни ми ни други будале да не разумемо. Сада су почели да говоре отворено, али су овај циљ изражавали и пре 2022. године. Почело је чим је Русија почела да економски оснажује“ – рекао је Боцан-Харченко.
Руски амбасадор оценио је да се „на терену Украјине води рат НАТО-а и Запада против Русије“ и да је ситуација „невероватно заоштрена и на ивици је катастрофе“.
Боцан-Харченко је оценио како Запад „изгледа нема појма“ о томе или не жели да да има разумевања за катастрофу на чијој се ивици међународна заједница налази.
Он је нагласио да Русија јесте званично прогласила да одустаје од стратешких уговора о контроли наоружавања, али да у пракси и даље развија свој војни потенцијал мање-више у тим оквирима, јер сматра да је важно бити уздржан „колико је то сада уопште могуће“.
Предавању руског амбасадора у Институту за међународну политику и привреду у Београду присуствовао је и амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш.
Пратите Портал Дневни Пулс на Виберу!
Дневни Пулс/борба.ме