borbe-izmedju-jermenije-i-azerbejdzana

Novi sukobi između Azerbejdžana i Jermenije izbili su u sredu pošto su međunarodni mirovni napori intenzivirani dan nakon što je skoro 100 vojnika poginulo u najgorim borbama između bivših sovjetskih republika.

Jermensko ministarstvo odbrane optužilo je Azerbejdžan, koji Turska politički i vojno podržava, za ispaljivanje artiljerije i malokalibarskog oružja u novom napadu.

Najmanje 49 jermenskih i 50 azerbejdžanskih vojnika ubijeno je u utorak duž zajedničke granice, zbog čega je ruski predsednik Vladimir Putin apelovao na smirivanje. Obe strane su jedna drugu okrivljavale za borbu.

Sukobi su izazvali strah od još jednog velikog oružanog sukoba u bivšem Sovjetskom Savezu, dok je ruska vojska fokusirana na specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.

Puni sukob između Jermenije i Azerbejdžana bi rizikovao da uvuče Rusiju i Tursku i destabilizovao bi važan koridor za naftovode koji prevoze naftu i gas.

Azerbejdžan je optužio Jermeniju, koja je u vojnom savezu sa Moskvom i gde se nalazi ruska vojna baza, da je gađala njene jedinice iz minobacača i artiljerije.

Rečeno je da su dva civila povređena od izbijanja sukoba.

Trenutno se periodično puca na naše položaje – saopštilo je azerbejdžansko ministarstvo odbrane.

Naše jedinice preduzimaju neophodne mere reagovanja.

Jermenija je u utorak saopštila da je njen sused udario duboko u njenu teritoriju, pogodivši Jermuk, odmaralište poznato po toplim izvorima. Njegovo ministarstvo odbrane, koje je negiralo granatiranje azerbejdžanskih položaja, saopštilo je da su se borbe u sredu uglavnom smirile do podneva.

Rasplamsavanje nasilja izazvalo je međunarodnu zabrinutost, a Rusija, Sjedinjene Države, Francuska i Evropska unija pozivaju na uzdržanost i pojačavaju diplomatske napore.

Jermenija i Azerbejdžan se decenijama bore oko Nagorno-Karabaha, planinske enklave međunarodno priznate kao deo Azerbejdžana, ali koja je do 2020. bila u potpunosti naseljena i kontrolisana od strane etničkih Jermena, uz podršku Jerevana.

Azerbejdžan je ostvario značajne teritorijalne dobitke u i oko Nagorno-Karabaha u šestonedeljnom ratu te godine.

Od tada, sukobi su periodično izbijali uprkos prekidu vatre uz posredovanje Rusije i nepredviđenim koracima obe strane ka sprovođenju mirovnog sporazuma.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Dnevni Puls/Mediji