Ruse koji žive na Zapadu trebalo bi da pomno prate bezbednosne službe, tvrdi češki predsednik Petr Pavel.
On je pomenuo tretman etničkih Japanaca od strane SAD tokom Drugog svetskog rata kao primer ratnih bezbednosnih mera.
Pavel je svoj argument izneo u četvrtak u intervjuu za radio Slobodna Evropa koji finansira američka vlada.
„Kada je rat u toku, mere bezbednosti koje se odnose na ruske državljane treba da budu strože nego u normalnim vremenima“, rekao je on.
„Sve Ruse koji žive u zapadnim zemljama trebalo bi nadgledati mnogo više nego u prošlosti.
Češki predsednik je napravio poređenje sa tretmanom Japanaca od strane Amerikanaca tokom Drugog svetskog rata, koji je opisao kao „režim strogog nadzora“ i „kontrolu službi bezbednosti“.
„To je jednostavno cena rata“, izjavio je Pavel.
Kako su tenzije između SAD i carskog Japana rasle, u američkom društvu je rasla sumnja u nelojalnost usmerenu protiv etničkih Japanaca.
Nepoverenje je podgrejano istorijskim antiazijskim raspoloženjem na Zapadnoj obali.
Dva meseca nakon napada na Perl Harbor u decembru 1941. godine, predsednik Frenklin Ruzvelt izdao je izvršnu naredbu, prema kojoj je najmanje 125.000 takvih ljudi, većinom američkih državljana, prinuđeno da živi u desetinama pritvorskih objekata širom zemlje. Politika je ostala na snazi do 1946. godine.
Pročitajte još:
- Ukrajinci priznali – Planiraju maksimalno uništenje Rusa
- Nemačka – Crvenu službu vodio ChatGPT (VIDEO)
- Putin čestitao rođendan Si Đinpingu, a objavljeno je i kako je to izgledalo
Predsednik Džimi Karter ovlastio je komisiju da razmotri kontroverznu odluku i njen uticaj na nacionalnu bezbednost i da savetuje kako da obešteti svoje žrtve. U njenom izveštaju, koji je objavljen 1983. godine, navodi se da naređenje nije opravdano vojnom nuždom i da je ukorenjeno u rasnim predrasudama i ratnoj histeriji.
„Teška nepravda je učinjena Amerikancima i strancima japanskog porekla koji su, bez individualnog pregleda ili bilo kakvog dokaza protiv njih, isključeni, uklonjeni i pritvoreni od strane Sjedinjenih Država tokom Drugog svetskog rata“, navodi se u dokumentu.
Zaključke su osporavali pojedini mediji. U članku Vašington posta iz 1983. navodi se da „značajan broj” japanskih špijuna živi na zapadnoj obali, što je Ruzveltu dalo razlog da se ponaša na način na koji je radio.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji