Da li na najdubljoj tački na svetu živi Megalodon

Čalendžer Dip (Challenger Deep), najdublja tačka u Marijanskom rovu u Tihom okeanu ne prestaje da intrigira naučnike. Ova misterizona pukotina u zemljinoj kori dubine je neverovatnih 11 km.

Da li je Megalodon na dnu, postavlja se pitanje?! Tokom raznih ekspedicija snimljeni su neobični zvuci, ustanovljeno je prisustvo raznih bakterija, otkriveno dosta vrsta riba, zglavkara, pa čak i nekih nepoznatih stvorenja.

Godine 1996. New York Times je objavio materijale sa istraživačkog broda Challenger.

Kada su spustili opremu, nakon nekog vremena instrumenti su zabeležili metalno zveckanje i ono što su istraživači videli zaprepastilo ih je. Čelična konstrukcija je bila jako udubljena, a debela sajla izgledala je kao da je prerezana.

Bilo je raznih pretpostavki šta bi to moglo biti, od čudovišta do vanzemaljaca, do mutirane hobotnice. Međutim, nije bilo dokaza ni za jednu od teorija i sve pretpostavke su bile na nivou fantastičnih nagađanja.

Još jedan misteriozni slučaj se dogodio kada su istraživači spustili na dno svoj aparat. U nekom trenutku uređaj je prestao da roni, a kamere su dale sliku ogromne veličine guštera, koji je pokušavao da žvaće nepoznatu stvar.

Tim je oterao čudovište pomoću električnog pražnjenja i stvorenje se uplešilo i otplivalo.

Nakon ovog incidenta pojavljivale su se razne priče o čudoviština u ovim vodama. Postalo je zaista teško razaznati šta je istina, a šta nagađanje.

Uz najneverovatnije legende o Marijanskom rovu, postoje i neverovatne činjenice koje su potkrepljene dokazima.

Godine 1948. ribari su prijavili ogromnu ribu koja je na osnovu njihovog opisa izgledala kao drevna ajkula Megalodon, koja je živela pre nekoliko miliona godina.

Čudovišno stvorenje bilo je dugačko 25 metara i teško 100 tona. Usta su joj bila velika 2 metra, a svaki zub bar 10 centimetara. Okeanolozi su otkrili na dnu Tihog okena zube baš takvog stvorenja.

Neke od teorija su da se baš ovakva stvorenja na dnu okeana kriju od ljudskih očiju.

Interesantna je činjenica da je istraženo tek oko 5% okeana. Dok najveći deo živog sveta čine upravo organizmi koji žive u vodi.

Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!

Dnevni Puls/Blic