Osnivač Majkrosofta Bil Gejts i osnivač Amazona Džef Bezos su navodno uložili u Sinkron (Sinchron), novi startup sa interfejsom između mozga i računara koji ima za cilj da se takmiči sa kompanijama kao što je Neuralink Ilona Maska.
Blumberg izveštava da je u martu prošle godine Tom Oksli, stručnjak za interfejse između mozga i računara, imao večeru sa Džefom Bezosom, osnivačem Amazona, kako bi razgovarao o Okslijevoj novoosnovanoj kompaniji Sinkron.
Tokom te večere, Bezos je izrazio interesovanje za ulaganje u posao.
U četvrtak, Sinkron je objavio da je završio krug finansiranja od 75 miliona dolara, a Bezos Ekspedišns je doprineo delu investicije; ulagači su još i ARCH Venture Partners kao i Gejts Frontiera, ogranka rizičnog kapitala Bila Gejtsa, kao i drugi investitori.
Interfejsi mozga i računara, takođe poznati kao BCI, imaju potencijal da tumače i stimulišu određene oblasti mozga i istražuju se kao mogući tretman za povrede mozga. Prema Oksliju u intervjuu, novi investitori su pristupili Sinkronu „kroz sočivo uticaja na neurologiju u oblasti potrebe“.
Oksli procenjuje da oko 100 miliona ljudi širom sveta ima oštećenje gornjih udova i potencijalno bi mogli imati koristi od ove tehnologije.
Ovo finansiranje donosi ukupno finansiranje kompanije Sinkron na 145 miliona dolara, što ga čini jednom od kompanija sa najvećim finansiranjem u prostoru interfejsa mozak-računar (BCI), prema istraživačkoj firmi Pitčbuk. Iako je možda iza kompanija kao što su Neuralink Ilona Maska i Naučne korporacije Maks Hodak u smislu prikupljanja sredstava, još uvek je daleko ispred mnogih drugih BCI kompanija.
Ovo je značajno dostignuće, posebno imajući u vidu skup proces dobijanja BCI odobrenja od strane američke Uprave za hranu i lekove.
Sinkron je već upisao tri pacijenta u američko ispitivanje, od kojih su dvojica već primila implantat. Oksli očekuje da se preostali pacijenti upišu i dobiju svoje implante u narednim mesecima. Tokom godinu dana, lekari će posmatrati ove pacijente i prijaviti svoje nalaze američkoj Upravi za hranu i lekove (FDA). U prošlosti je FDA dodelila Sinkron status „proboja“, što je pojednostavilo proces odobravanja za kompaniju.
Ilon Mask tvrdi da je Neuralink takođe blizu ispitivanja na ljudima.
Kompanija Ilona Maska koja proizvodi čipove za mozak, Neuralink ima za cilj da započne sa ugradnjom svojih moždanih implantata u ljudske pacijente u roku od šest meseci. Anketa Peva početkom 2022. pokazala je da samo 13 odsto Amerikanaca veruje da će Maskovi moždani čipovi biti dobri za društvo.
Blumberg izveštava da je Neuralink, firma za interfejs mozak-kompjuter Ilona Maska, rekla na događaju u sredu uveče u svom sedištu da planira da počne da postavlja svoj kompjuterski implantat veličine novčića u ljudske pacijente za šest meseci. Činjenica je da ogromna većina Amerikanaca smatra da je ubacivanje kompjuterskog čipa u ljudski mozak užasna ideja za društvo.
Mask je rekao da će Neuralinkov uređaj, koji je unapređen proteklih godina, biti implantiran u ljude pomoću robota koji izrezuje komad njihove lobanje i pričvršćuje uređaj na njihov mozak. Diskusije sa FDA znače da kompanija može da planira da započne svoja prva ispitivanja na ljudima u narednih šest meseci, rekao je on.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru i Gab-u!
Dnevni Puls/Mediji