ЕУ нема јединство око санкција Русији

Пољска и балтичке државе противе се извозу руског жита и ђубрива у сиромашне земље, желе санције по сваку цену

Земље чланице ЕУ нису успеле да усвоје девети пакет економских санкција против Русије због њене војне кампање против Украјине, наводи Ројтерс. Новинска агенција, позивајуц́и се на анонимног дипломату, рекла је да се неколико земаља противило предложеној промени постојец́их мера.

Према извештају, разговори су одржани касно у среду у Бриселу, уочи самита лидера ЕУ у четвртак.

Главни разлог спора, тврди Ројтерс, били су планови да се дозволи пролаз руског извоза ђубрива кроз луке ЕУ, чак и ако су их производиле санкционисане руске фирме. Неке земље су наводно тврдиле да би то помогло да се осигура сигурност хране у земљама у развоју.

Противници, међутим, који су према Ројтерсу укључивали Пољску и три балтичке државе, тврдили су да би такво опуштање вероватно злоупотребили руски олигарси на листи санкција ЕУ.

У међувремену, неке државе чланице су наводно предложиле да се Светском програму за храну да право да одобри такав извоз.

Ројтерс је цитирао свој анонимни извор који је рекао да се очекује да ц́е нови нацрт пакета санкција бити прослеђен у четвртак увече.

Прошле недеље, Фајненшел тајмс је известио да су земље попут Немачке, Француске, Шпаније и Холандије израдиле нацрт предлога, позивајуц́и на изузец́е руског жита и ђубрива. Земље су наводно тврдиле да тренутни режим санкција одлаже испоруке од виталног значаја за сиромашније регионе.

У документу се, између осталог, наводи да „тренутна правна ситуација доприноси критикама да санкције заправо ометају трговину храном и ђубривом“.

Још у септембру, руски председник Владимир Путин позвао је УН да изврши притисак на ЕУ да укине ограничења. Он је тада рекао да су санкције пре свега нанеле штету земљама у развоју.

Шеф руске државе је такође обец́ао да ц́е тим нацијама бесплатно обезбедити 300.000 тона ђубрива, који не могу да напусте луке ЕУ.

ЕУ је још у априлу увела санкције на извоз руског ђубрива, забранивши куповину, увоз или трансфер тих производа у ЕУ. Европска комисија је у августу издала појашњење према којем се прописи примењују и на транзит руског ђубрива у трец́е земље преко ЕУ.

Пратите Портал Дневни Пулс на ТелеграмуФејсбуку, Твитеру и Габ-у!

Дневни Пулс/РТ