Evropske zemlje i Evropska unija sada pojačavaju svoje napore da proguraju agendu Svetskog ekonomskog foruma(SEF).
Do sada neki britanski gradovi već su promovisali novu šemu zabrane vozila u privatnom vlasništvu u određenim oblastima bez posebnih dozvola kako bi se smanjio saobraćaj i „pomogao u borbi protiv klimatskih promena“, demonstranti su to nazvali „klimatskim zatvaranjem“.
U nedelju ujutru, članovi Evropskog parlamenta i vlade EU(Evropska Unija) postigli su dogovor o reformi Sistema za trgovinu emisijama (ETS) kako bi se povećala ulaganja u tehnologiju pogodnu za klimu i da bi dalje smanjile industrijske emisije.
To znači da će svi u zemljama Evropske unije morati da plate za emisije CO2.
Sredstva će se zatim koristiti za borbu protiv klimatskih promena.
„Drago mi je što je postignut izbalansiran sporazum o najvećem paketu zakona o klimi u EU ikada“, rekla je Ester de Lange (CDA), poslanica Evropskog parlamenta, koja je odgovorna za koordinaciju Zelenog dogovora i glavni pregovarač o socijalnom klimatskom fondu.
„Ovaj sporazum će pružiti ogroman doprinos borbi protiv klimatskih promena“, rekao je Peter Lize, nemački poslanik koji je upravljao pregovorima u ime Evropskog parlamenta.
🤝BREAKING🤝
⁰
EP negotiators have reached a deal with @EU2022_CZ & @TimmermansEU on a reform of the Emissions Trading System #ETS & the creation of new Social Climate Fund #SCF #Fitfor55 pic.twitter.com/qg7rNZRYgJ— ENVI Committee Press (@EP_Environment) December 18, 2022
Prema uslovima sporazuma, kako bi se osigurao paritet između cena ugljenika koje se plaćaju za proizvode EU koji rade u okviru sistema EU za trgovinu emisijama (ETS) i onih za uvezenu robu, strane su se složile da uspostave Mehanizam za prilagođavanje granica ugljenika u EU (CBAM), prema holandskom novinskom izdanju NOS.
To znači da će kompanije izvan Evrope morati da plate za svoje emisije CO2, baš kao i evropske kompanije.
Stanovnici Evropske unije, pored preduzeća, biće primorani da plate i za svoj navodni „doprinos globalnom zagrevanju“.
To znači da svaki put kada sipate gorivo i ako je grejanje uključeno, morate da platite zbog štetnih materija koje se pri tome oslobađaju.
Osobe koje dobro izoluju kuću, kupe toplotnu pumpu ili pređu na električni automobil mogu da dobiju subvenciju iz posebnog fonda. Biće novca i za ljude koji imaju manje da troše, takođe zbog inflacije. U tom fondu je na raspolaganju više od 86 milijardi evra.
Mere su deo paketa klimatskih zakona.
Pre 2030. emisije CO2 moraju biti smanjene za 55 odsto. Evropska industrija, koja to već delimično mora da uradi, moraće da se nosi sa većim troškovima emisije, a kompanije van Evrope će plaćati svoje emisije na granici. Novac prikupljen ovim može se potrošiti na klimatske planove.
Građani i kompanije moraće da plaćaju CO2 iz izduvnih gasova i dimnjaka. Ovo ide preko energetskih kompanija i pumpnih stanica. Oni moraju da plate prava na emisiju, a zatim naplate troškove kupcu koji dođe da napuni ili uključi grejač na gas.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru i Gab-u!
Dnevni Puls/Mediji