faeton-misteriozni-bliskozemaljski-asteroid-postao-je-jos-cudniji

Asteroid sličan kometi se repom približava se Suncu. Ali za razliku od njegovih kometnih parnjaka, novi pogled na asteroid Faeton(Phaethon) otkriva da je ovaj rep napravljen od natrijuma, a ne od prašine, kao što se ranije mislilo.

Solarna i heliosferska opservatorija (SOHO), zajednička misija NASA-e i Evropske svemirske agencije, zabeležila je nova posmatranja Faetona dok je prolazio blizu Sunca u maju 2022. SOHO-ov veliki ugao i spektrometrijski koronagraf snimio je asteroid koristeći različite filtere: onaj koji detektuje prašinu i drugu koja detektuje natrijum.

Na nedavno snimljenim slikama, rep asteroida izgleda svetao u narandžastom filteru osetljivom na natrijum, dok se ne pojavljuje u plavom filteru koji detektuje prašinu.

Ovo sugeriše da je Faetonov rep rezultat emisije atoma natrijuma, a ne prašine koja beži sa površine asteroida tokom njegovog preletanja Suncem.

Nalazi su detaljno opisani u radu objavljenom u utorak u časopisu Planetary Science Journal.

Nakon što su videli kako kratki rep asteroida sija u narandžastom filteru, istraživači koji stoje iza nove studije su pregledali stare SOHO podatke kako bi pokušali da pronađu još zapažanja Faetona. Otkrivši asteroid na slikama pre više od 20 godina.

„Naš jedinstveni plan posmatranja pronašao je misteriozni asteroid Faeton po prvi put u podacima SOHO-a“, rekao je Kičeng Žang, doktorant na Kalifornijskom institutu za tehnologiju i glavni autor rada, u izjavi ESA. „Kopanjem u kovčegu sa blagom SOHO-a, pokazali smo da je Faeton vidljiv na LASCO slikama sa 18 različitih orbita do 1997.“

Faethonov natrijumov rep dodaje još više misterije ovom čudnom objektu.

Asteroid je otkriven 1983. godine i dobio je ime po sinu grčkog boga Sunca Heliosa zbog svoje neposredne blizine zvezdi. Iako je klasifikovan kao asteroid, Faeton je pokazivao ponašanje nalik kometi.

Stena je verovatno poreklo meteorske kiše Geminid, koja se širi nebom u decembru. Međutim, većinu meteorskih kiša proizvode komete kao trag krhotina ostavljenog za vreme njihovog preletanja Suncem.

Pročitajte još:

Godine 2009, NASA-ina opservatorija za solarne terrestrijalne odnose (STEREO) primetila je kratak rep koji se kreće iza Faetona koji se pojavio tokom najbližeg približavanja asteroida Suncu tokom njegove 524-dnevne orbite.

Komete imaju tendenciju da formiraju ledene repove od prašnjavog materijala dok njihov površinski led isparava usled toplote zvezde.

Otkriće natrijuma u ​​Faetonovom repu takođe može sadržati tragove o poreklu njegove meteorske kiše.

Naučnici su ranije mislili da je rep asteroida ono što je stvorilo kišu meteora Geminid, ali najnovija zapažanja pokazuju da asteroid ne baca dovoljno prašine da bi se pljusak formirao.

Umesto toga, istraživači koji stoje iza nove studije sugerišu da se deo Faetona odlomio pre oko nekoliko hiljada godina, uzrokujući da asteroid izbaci tok milijardi bitova koji čine Geminide.

Naučnici su spremni da prikupe više podataka o Faetonu kroz predstojeću misiju na asteroid. Japanska svemirska agencija šalje misiju DESTINY+ na nebesko telo 2028. godine u pokušaju da prikaže njegovu površinu.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji