guteres-na-autoputu-smo-za-klimatski-pakao

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš rekao je da se zemlje okupljene na početku samita COP27 u Egiptu u ponedeljak suočavaju sa oštrim izborom: da rade zajedno sada na smanjenju emisija ili osude buduće generacije na klimatsku katastrofu. 

Nameće se pitanje da li su svi ovi visoki zvaničnici došli peške ili čamcem da bi sačuvali planetu, ili svojim privatnim avionima i tako doprineli još većoj emisiji ugljenika?!

Bez obzira na njihov doprinos uništavanju, oni drže propoved o spasavanju planete, a kako se navodi Guterešov govor je imao za cilj da postavi alarmantan ton dok vlade zasedaju na dvonedeljnim pregovorima o tome kako da izbegnu najgore posledice klimatskih promena.

Čovečanstvo ima izbor: sarađivati ili nestati – rekao je Gutereš delegatima okupljenim u primorskom letovalištu Šarm el Šeik.

Lideri zemalja od Britanije do Saudijske Arabije trebalo je da govore kasnije tokom dana.

Gutereš je pozvao na pakt između najbogatijih i najsiromašnijih zemalja sveta kako bi se ubrzao prelazak sa fosilnih goriva i ubrzala isporuka finansijskih sredstava potrebnih da bi se obezbedilo da siromašnije zemlje mogu da smanje emisije i da se izbore sa neizbežnim posledicama zagrevanja koje je već nastupilo.

Dve najveće ekonomije, Sjedinjene Države i Kina, imaju posebnu odgovornost da udruže napore kako bi ovaj pakt postao stvarnost – rekao je on.

Gutereš je zatražio od zemalja da se dogovore o postepenom ukidanju upotrebe uglja, jednog od goriva sa najvećom količinom ugljenika, do 2040. na globalnom nivou, a članice Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj dostižu tu oznaku do 2030. godine.

Emisije gasova sa efektom staklene bašte i dalje rastu. Globalne temperature nastavljaju da rastu. A naša planeta se brzo približava prelomnim tačkama koje će klimatski haos učiniti nepovratnim – rekao je on.

Na autoputu smo do klimatskog pakla sa nogom na gasu.

Potpisnici Pariskog sporazuma o klimi iz 2015. godine obavezali su se da će postići dugoročni cilj održavanja globalnih temperatura od porasta za više od 1,5°C iznad predindustrijskih nivoa.

Naučnici su ovo postavili kao plafon za izbegavanje katastrofalnih klimatskih promena.

Gutereš je rekao da održavanje bilo kakve nade u postizanje tog cilja znači postizanje globalne neto nulte emisije do 2050. godine.

To je ili pakt klimatske solidarnosti, ili pakt o kolektivnom samoubistvu – rekao je on.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru i Gab-u!

Dnevni Puls/Mediji