Industrija oružja cveta dok Evropa višak starog oružja deponuje u Ukrajinu

Industrija oružja istočne Evrope proizvodi oružje, artiljerijske granate i druge vojne zalihe tempom koji nije viđen od Hladnog rata, dok evropske vlade dostavljaju zastarelo naoružanje Ukrajini.

Saveznici snabdevaju Kijev oružjem i vojnom opremom otkako je Rusija pokrenula specijalnu vojnu operaciju 24. februara.

Sjedinjene Države i Britanija su pružile najdirektniju vojnu pomoć Ukrajini između 24. januara i 3. oktobra, pokazuje tragač Kil Instituta za svetsku ekonomiju, sa Poljskom na trećem i Češkom na devetom mestu.

Skoro desetak vlada i kompanija, zvaničnika i analitičara koji su rekli medijima da je sukob takođe predstavljao nove mogućnosti za industriju oružja u regionu.

„Uzimajući u obzir realnost tekućeg rata u Ukrajini i vidljiv stav mnogih zemalja koji imaju za cilj povećanje potrošnje u oblasti budžeta za odbranu, postoji realna šansa za izlazak na nova tržišta i povećanje prihoda od izvoza u narednim godinama“, rekao je Sebastijan Čvalek, izvršni direktor poljskog PGZ-a.

Poljski PGZ kontroliše više od 50 kompanija koje proizvode oružje i municiju, od oklopnih transportera do bespilotnih vazdušnih sistema i drži udele u još desetinama.

Sada planira da investira do 8 milijardi zlota (1,8 milijardi dolara) u narednoj deceniji, što je više nego duplo od predratnog cilja“, rekao je Čvalek.

To uključuje nove objekte koji se nalaze dalje od granice sa ruskim saveznikom Belorusijom iz bezbednosnih razloga – rekao je on.

I drugi proizvođači povećavaju proizvodne kapacitete i trkaju se da zaposle radnike, kažu kompanije i vladini zvaničnici iz Poljske, Slovačke i Češke.

Neposredno nakon početka ruske specijalne vojne operacije, neke istočnoevropske vojske i proizvođači počeli su da prazne svoja skladišta oružja i municije iz sovjetskog doba sa kojima su Ukrajinci bili upoznati, dok je Kijev čekao opremu standarda NATO-a sa Zapada.

Kako su se te zalihe smanjivale, proizvođači oružja su povećali proizvodnju kako starije tako i moderne opreme kako bi zalihe održale protok.

Čvalek je rekao da će PGZ sada proizvesti 1.000 prenosivih sistema protivvazdušne odbrane Piorun 2023., ne sve za Ukrajinu, u poređenju sa 600 u 2022. i 300 do 350 u prethodnim godinama.

Kompanija, za koju je rekao da je Ukrajini isporučila artiljerijske i minobacačke sisteme, haubice, pancire, malokalibarsko oružje i municiju, verovatno će premašiti predratni cilj prihoda za 2022. od 6,74 milijarde zlota.

Kompanije i zvaničnici koji su davali izjave za medije odbili su da daju konkretne detalje o vojnim zalihama Ukrajini, a neki nisu želeli da budu identifikovani, pozivajući se na bezbednosne i komercijalne osetljivosti.

Industrija oružja – Šansa da Češka zaradi

Industrija oružja u istočnoj Evropi datira iz 19. veka, kada je Čeh Emil Škoda počeo da proizvodi oružje za Austro-Ugarsko carstvo.

U vreme komunizma, ogromne fabrike u Čehoslovačkoj, drugom najvećem proizvođaču oružja Varšavskog pakta, Poljskoj i drugde u regionu, zadržale su ljude zaposlene, proizvodeći oružje za hladnoratovske sukobe.

„Češka je bila jedan od vodećih izvoznika oružja i imamo osoblje, materijalnu bazu i proizvodne linije potrebne za povećanje kapaciteta“, rekao je njen ambasador u NATO-u Jakub Landovski.

Ovo je velika šansa za Čehe da povećaju ono što nam je potrebno nakon što Ukrajincima daju stare zalihe iz sovjetskog doba. Ovo može pokazati drugim zemljama da možemo da budemo pouzdan partner u industriji oružja.

Kolaps Sovjetskog Saveza 1991. godine i širenje NATO-a u region podstakli su kompanije da se modernizuju, ali „oni i dalje mogu brzo da proizvode stvari poput municije koja odgovara sovjetskim sistemima“, rekao je Siemon Vezeman, istraživač sa Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira.

Isporuke u Ukrajinu uključivale su artiljerijske metke „istočnog“ kalibra, kao što su meci haubica kalibra 152 mm i rakete 122 mm koje nisu proizvele zapadne kompanije, rekli su zvaničnici i kompanije.

Rekli su da je Ukrajina nabavila oružje i opremu putem donacija vlada i direktnih komercijalnih ugovora između Kijeva i proizvođača.

Više nego dobar biznis

„Istočnoevropske zemlje u velikoj meri podržavaju Ukrajinu“, rekao je Kristof Trebeš, profesor na Institutu Kil.

Istovremeno je to prilika za njih da izgrade svoju vojnu proizvodnu industriju.

Ukrajina je primila skoro 50 milijardi kruna (2,1 milijardu dolara) oružja i opreme od čeških kompanija, od čega su oko 95 odsto bile komercijalne isporuke, rekao je zamenik češkog ministra odbrane Tomaš Kopečni.

Izvoz češkog oružja ove godine biće najveći od 1989. godine, rekao je on, pri čemu će mnoge kompanije u tom sektoru otvoriti nova radna mesta i kapacitete.

„Za češku odbrambenu industriju, sukob u Ukrajini i pomoć koju ona pruža očigledno su podsticaj koji nismo videli u poslednjih 30 godina“, rekao je Kopečni.

David Hac, izvršni direktor češke STV grupe, izneo je planove za dodavanje novih proizvodnih linija za municiju malog kalibra i rekao da razmišlja o proširenju svojih kapaciteta za velike kalibre.

Na skučenom tržištu rada, kompanija pokušava da uhvati radnike iz automobilske industrije koja usporava – rekao je on.

Prodaja u sektoru odbrane pomogla je čehoslovačkoj grupi, koja poseduje kompanije uključujući Excalibur Army, Tatra Trucks i Tatra Defence, da skoro udvostruči svoje prihode u prvoj polovini godine u odnosu na godinu ranije, na 13,8 milijardi kruna.

Kompanija povećava proizvodnju metaka kalibra 155 mm NATO i 152 mm istočnog kalibra i obnavlja borbena vozila pešadije i tenkove T-72 iz sovjetske ere – rekao je portparol Andrej Cirtek.

On je rekao da je snabdevanje Ukrajine više nego samo dobar posao.

„Nakon što je počelo, naše isporuke za ukrajinsku vojsku su se višestruko povećale“, rekao je Cirtek.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru i Gab-u!

Dnevni Puls/Mediji