Iran je tehnički sposoban da proizvede atomsku bombu, ali nema nameru da to učini, rekao je u ponedeljak Mohamed Eslami, šef organizacije za atomsku energiju ove zemlje, prenosi poluzvanična novinska agencija Fars.
Eslami je ponovio komentare Kamala Harazija, višeg savetnika vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija, u julu, da je Iran tehnički u mogućnosti da napravi nuklearnu bombu.
Harazijeve primedbe predstavljale su retku sugestiju da bi Islamska Republika mogla imati interes za nuklearno oružje, što je dugo poricala.
Kao što je gospodin Kharrazi pomenuo, Iran ima tehničku sposobnost da napravi atomsku bombu, ali takav program nije na dnevnom redu – rekao je Eslami.
Iran već obogaćuje uranijum do 60% fisione čistoće, daleko iznad granice od 3,67% postavljene prema sada pohabanom nuklearnom sporazumu Teherana sa svetskim silama iz 2015.
Uranijum obogaćen do 90% je pogodan za nuklearnu bombu.
U 2018. godini, bivši američki predsednik Donald Tramp odustao je od nuklearnog pakta, prema kojem je Iran obuzdao svoj rad na obogaćivanju uranijuma, potencijalni put do nuklearnog oružja, u zamenu za oslobađanje od međunarodnih ekonomskih sankcija.
Iran je odgovorio na predlog visokog diplomate Evropske unije Žozepa Borela koji ima za cilj spasavanje nuklearnog sporazuma i traži brz završetak pregovora, rekao je u nedelju najviši iranski nuklearni pregovarač.
Borel je rekao da je predložio novi nacrt teksta za oživljavanje sporazuma.
Nakon razmene poruka prošle nedelje i razmatranja predloženih tekstova, postoji mogućnost da ćemo u bliskoj budućnosti moći da donesemo zaključak o vremenu nove runde nuklearnih pregovora – rekao je portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani.
Široki nacrt oživljenog sporazuma u suštini je dogovoren u martu nakon 11 meseci indirektnih razgovora u Beču između Teherana i administracije američkog predsednika Džoa Bajdena.
Ali pregovori su potom prekinuti zbog prepreka, uključujući zahtev Teherana da Vašington treba da da garancije da nijedan američki predsednik neće odustati od sporazuma, na isti način na koji je to učinio Tramp.
Bajden ne može ovo da obeća jer je nuklearni sporazum neobavezujući politički sporazum, a ne pravno obavezujući.
Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram