Ispovest tinejdžera koji su preživeli katastrofu u klubu u Južnoj Africi

Desetak preživelih tinejdžera ispričalo je ispovest novinarima šta su doživeli u klubu u Južnoj Africi u kom je 21 osoba umrla.

Južnoafrička tinejdžerka Sinendžongo Putumani počela je da izlazi po noćnim klubovima sa svojim prijateljima tek nakon što je prošle godine završila školu.

Ta nova strast završila je užasno kada je 19-godišnjakinja gledala prijatelje i druge tinejdžere na žurci kako padaju i umiru u klubu u Južnoj Africi, na istočnoj obali. Tragedija se dogodila tokom vikenda u kome je život izgubilo 21 tinejdžer.

„Odlučila sam da više nikada ne idem u klubove“, rekla je Putumani, dok se pridružila ostalim ožalošćenima za onima koji su umrli u klubu Enjobeni u Skeneri parku, koji se nalazi izvan grada Istočnog Londona.

Još sam traumatizovana. Bila sam veoma blizu da budem među mrtvima. Sve što sam sebi obećala u budućnosti je skoro izbledelo – rekla je ona.

Forenzički timovi i dalje rade na rešavanju misterije oko smrti u četvrtak, dan nakon što su se ožalošćeni okupili na bdenju da obeleže gubitak toliko dece. Sve žrtve su tinejdžeri, najmlađa devojčica od 13 godina.

Vlasti su sugerisale da su tinejdžeri možda konzumirali nešto što ih je otrovalo, iako je izvor blizak istrazi u sredu rekao da je najverovatnije u pitanju hemijska asfiksija usled curenja gasa u slabo provetrenom prizemlju kafane.

Mesto je bilo pretrpano i niste mogli da izađete. Došlo mi je da plaćem – rekla je Phuthumani, koja živi u drugom mestu udaljenom od 15 km.

Uz piće i usred tegobe pokušaja bekstva, Phuthumani nije primetila nešto što će tek kasnije saznati: jedan od njenih najboljih prijatelja, Sinothando Mgangalva, bio je među mrtvima.

Bilo je stvarno bolno – rekla je.

Ovajo Mkonko, 16, koja je sa užasom ispričala kako joj se vrtelo u glavi u kafani dok su se oko nje rušili prijatelji i poznanici, koje je izgubila tokom te kobne noći.

Biće potrebno neko vreme da se oporavim od ovoga – rekla je ona.

Svi naši prijatelji, odlučili smo da nikada više ne idemo na mesta za zabave.

Gradovi poput Skeneri Parka su nasleđe vladavine bele manjine, koja je uzela najbolju zemlju za belce i naterala crne Južnoafrikance na zatvorene parcele obično na ivici glavnih gradova ili na drugim mestima gde su bili potrebni za jeftinu radnu snagu.

Mogućnosti za zapošljavanje u opštinama su oskudne, skoro dve trećine mladih u Južnoj Africi je bez posla, a jedno od retkih mesta za zabavu je piće i ples u tavernama.

„Ljudi puno piju“, rekla je Phuthumani, koja je upravo počela da volontira za dobrotvornu organizaciju koja obrazuje mlade o trudnoći tinejdžera, napuštanju škole i polno prenosivim bolestima, što je sve rasprostranjeno u siromašnim, crnim naseljima.

To je tužno okruženje.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: Mediji