izraelska-vlada-u-haosu-dok-traju-masovni-protesti

Koalicija izraelskog premijera Benjamina Netanjahua uronila je u haos u ponedeljak, nakon što su noćni masovni protesti zbog smene njegovog šefa odbrane izvršili pritisak na vladu da obustavi svoje ogorčeno osporene planove za reformu pravosuđa.

Usred izveštaja da je njegova nacionalističko-verska koalicija rizikovala da se raspadne, Izrael se suočio sa jednim od najvećih talasa industrijskih akcija viđenih u godinama nakon što je sindikat Histadrut pozvao na generalni štrajk.

Očekivalo se da će Netanjahu u ponedeljak ujutro dati televizijsku izjavu u kojoj će objaviti planove, za koje kaže da su potrebni da bi se uspostavila ravnoteža u sistemu vlasti, ali da je kritičari vide kao pretnju demokratiji.

Izjava je, međutim, odložena pošto se Netanjahu sastao sa šefovima koalicionih partija.

Ministar pravde Jariv Levin, koji je vodio proces, rekao je da će kao član vladajuće partije Likud poštovati svaku odluku koju Netanjahu donese.

„Situacija u kojoj svako radi kako želi može dovesti do trenutnog pada vlade i kolapsa Likuda“, naveo je on u saopštenju.

Dok su se poslanici sastajali u parlamentu, na ulicama su se dešavali masovni protesti, i na desetine hiljada demonstranata vratilo se na ulice u Tel Avivu i Jerusalimu, dok su mnogi mahali plavo-belim izraelskim zastavama koje su postale amblem protesta.

Međutim, pristalice reformi su se takođe mobilisale sa kontrademonstracijama planiranim kasnije ispred Kneseta i očekivalo se da će uključiti grupe fudbalskih navijača kao što je La Familia, ultra grupa povezana sa klubom Beitar Jerusalim.

Uz strah od nasilja podstaknut objavama na društvenim mrežama koje pozivaju na napade na levičarske Izraelce, broj policije je pojačan da se izbori sa mogućim problemima.

Netanjahu je u tvitu apelovao na pristalice na obe strane da izbegavaju nasilje.

Ranije su zvaničnik Likuda i drugi izvor blisko uključen u zakone rekli da će Netanjahu obustaviti reforme, koje su podstakle neke od najvećih uličnih demonstracija u istoriji Izraela i izazvao retku intervenciju šefa države.

„Zbog jedinstva naroda Izraela, zbog odgovornosti, pozivam vas da odmah zaustavite zakonodavni proces“, poručio je predsednik Isak Hercog na Tviteru.

Netanjahu, kome se i sam sudi po optužbama za korupciju koje negira, obećao je da će osigurati zaštitu građanskih prava, ali nije odustao od centralnog pokreta reformi.

Međutim, oštro upozorenje Herzoga, čija je funkcija uglavnom ceremonijalna, trebalo bi da stoji iznad politike, podvuklo je uzbunu izazvanu predlozima koji bi pooštrili političku kontrolu nad imenovanjima sudija i omogućili parlamentu da nadglasa Vrhovni sud.

Nakon noći, usledeli su masovni protesti u gradovima širom Izraela, posle Netanjahuove objave da je odlučio da otpusti ministra odbrane Joava Galanta zbog protivljenja planovima.

Dan ranije, Galant je uputio televizijski apel vladi da zaustavi svoje planove, upozoravajući da duboki raskol koji je otvorio u izraelskom društvu utiče na vojsku i ugrožava nacionalnu bezbednost.

Tokom besnih scena u Knesetu rano u ponedeljak, opozicioni poslanici u parlamentu napali su Simču Rotmana, predsednika odbora koji je vodio nacrt zakona, uz povike „Sramota! Sramota!“

„Ovo je neprijateljsko preuzimanje države Izrael. Nema potrebe za Hamasom, nema potrebe za Hezbolahom“, čulo se kako je jedan poslanik rekao Rothmanu dok je ustavni odbor odobravao ključni nacrt zakona za ratifikaciju.

Opozicioni zahtev za nepoverenje je poražen, ali u znak tenzija unutar vladajuće koalicije, ministar za nacionalnu bezbednost Itamar Ben-Gvir, koji je na čelu jedne od tvrdolinijskih pro-naseljeničkih partija, pozvao je da se reforma nastavi.

Kako se opozicija širila, šef sindikata Histadrut pozvao je na generalni štrajk ako se predlozi ne zaustave.

Poletanja sa aerodroma Ben Gurion su obustavljena, dok su glavne izraelske morske luke, banke i bolnice i medicinske službe spremne za štrajk.

Zatvoreni su i Mekdonalds rstorani.

„Vratite zdrav razum zemlji. Ako danas na konferenciji za novinare ne objavite da ste se predomislili, stupićemo u štrajk“, rekao je predsednik Histadruta Arnon Bar-Dejvid.

Dok vlada kaže da je reforma potrebna da bi se obuzdale sudije i uspostavila odgovarajuća ravnoteža između izabrane vlade i pravosuđa, protivnici to vide kao podrivanje pravnih provera i ravnoteža i pretnju po izraelsku demokratiju.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji