Skoro šest meseci nakon stupanja na dužnost, vlada premijerke Italije Đorđe Meloni gura zakone koji obećavaju promovisanje nacionalnog identiteta, odbranu tradicionalne porodice, zaštitu kulturnog nasleđa i sprečavanja ulaska migrantima.
Nedavni predlozi uključuju zakon o zaštiti italijanskog jezika i zabranu hrane uzgojene u laboratoriji. Vlada takođe otežava istopolnim roditeljima da prijave svoju decu, što je naišlo na osudu Evropskog parlamenta.
Kritičari kažu da je zbrka zakona usmerena na prikrivanje činjenice da se koalicija bori da napreduje u važnijim oblastima, kao što je korišćenje fondova Evropske unije nakon pandemije kovid.
„Ovi „identitetski“ izbori mogu dugoročno izazvati tenzije sa EU, posebno kada su u pitanju pitanja građanskih prava“, rekao je Masimilijano Panarari, stručnjak za političke komunikacije na univerzitetu Unimerkatorum.
Prošlog meseca Brisel je zamrznuo tranšu novca od 19 milijardi evra, tražeći pojašnjenje o naporima Rima da ispuni dogovorene političke ciljeve potrebne za dobijanje transfera.
Što se tiče građanskih prava, Meloni hvali značaj tradicionalnih porodičnih vrednosti, u zemlji koja već zaostaje za većinom zapadne Evrope u pogledu LBGT prava.
Vladini zakonodavci kažu da je politika zaštite nasleđa uvek bila ključni deo njihovog programa, a Italija je godinama potcenjivala svoje bogato, istorijsko nasleđe.
„Nemamo dijamante, niti velike resurse nafte i gasa“, rekao je Fabio Rampeli, viši član stranke Melonijeva braća iz Italije.
Italijanske rudnike čine kultura, gastronomija, jezik, umetnost, moda, istorija, arheologija i spomenici. To je ono što možemo ponuditi svetu i ono što možemo da poboljšamo.
Pročitajte još:
- Predsednik Brazila u zvaničnoj poseti Kini
- Izdavao lekove da bi imao seks sa pacijentima i postao popularan na društvenim mrežama
- Protivvazdušna odbrana poslata Ukrajini smrtonosna pretnja za civilne avione?!
Preuzevši vođstvo, Rampeli je prošlog meseca izneo nacrt zakona kojim se predlažu kazne do 100.000 evra za italijanske kompanije i javna lica koja koriste strane termine, pre svega engleski, umesto nacionalnog jezika u svojim zvaničnim dokumentima ili komunikaciji.
Opozicioni Pokret pet zvezdica ismejao je tu ideju, ističući da je sama vlada dodala engleski izraz „Made in Italy” u titulu ministra industrije kada je stupila na dužnost prošle godine.
„Poruke identiteta imaju za cilj da kažu biračkom telu da braća Italije neće odustati od svoje linije“, rekao je analitičar Panarari.
Ministar poljoprivrede Frančesko Lolobriđida branio je zabranu hrane uzgojene u laboratoriji rekavši da je ona nespojiva sa italijanskom kulinarskom istorijom i potencijalno opasna po zdravlje.
Sama Meloni pozvala je na stvaranje srednje škole „Made in Italy“ kako bi se učenici naučili kreativnim i poslovnim veštinama koje su naciju učinile „velikom u svetu“, navodi se u predlogu zakona koji je predstavila njena stranka.
Kada je Meloni osvojila vlast prošle godine, u Evropi je postojala široka zabrinutost zbog njenih političkih korena, strahujući da će ona slediti autoritarni put kojim je kročio njen stari politički prijatelj, mađarski premijer Viktor Orban.
Ona je u velikoj meri prkosila svojim kritičarima, izbegavajući tešku konfrontaciju kod kuće i sukobe sa Briselom, koji je bio redovna meta njene vatrene retorike prethodnih godina.
Ali ona nije odustala od izbornih obećanja.
Jedan od njenih prvih postupaka bio je da obuzda operacije dobrotvornih spasilačkih brodova u nastojanju da smanje vreme koje bi mogli da provedu na moru tražeći migrante.
U svojoj autobiografiji „Ja sam Đorđa“, objavljenoj 2021. godine, Meloni je uporedila masovnu migraciju sa prisilnim preseljenjem stanovništva u starom Sovjetskom Savezu, čiji je cilj bio razvodnjavanje lokalnih običaja i religija.
„Desnica želi da sačuva ove iste duboko ukorenjene identitete koje levica želi da poništi“, napisala je ona, upozoravajući na opasnosti „etničke zamene“ i razvodnjavanja evropske hrišćanske kulture.
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da birači u velikoj meri podržavaju vladine akcije, pri čemu je podrška Braći Italije u nedavnim anketama viđena na 29%, što je nešto manje nego na početku godine, ali više u odnosu na 26% koliko je postigla na oktobarskim izborima.
„Verujem da su ovo pokušaji da se skrene pažnja sa stvarnih izazova, uključujući ekonomiju, i da nas namame u ideološku debatu“, rekao je Alesandro Alfieri, senator iz opozicione Demokratske partije (PD) levog centra.
Drugi kritičari sa levice optužuju vladu da je zaglavljena u odbrambenoj pozi, želeći da vreme stane, optužba koju ministar kulture odbacuje.
„Biti konzervativan znači oslanjati se na osećaj istorije, na tradiciju da se traži put u budućnost, to ne znači odbacivanje promena“, rekao je Đenaro Sanđulijano na prošlonedeljnom seminaru o izgradnji italijanskog kulturnog identiteta.
„To znači ovladati, orijentisati ga na duboki smisao istorije jedne zajednice.“
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji