Južna Koreja je potpisala ugovor od 3 biliona vona (2,25 milijardi dolara) sa ruskom državnom kompanijom za nuklearnu energiju za obezbeđivanje komponenti i izgradnju turbina za prvu nuklearnu elektranu u Egiptu, saopštili su zvaničnici u četvrtak.
Južnokorejci su taj sporazum pozdravili kao trijumf za svoju nuklearnu industriju, iako je doveo do nezgodne optike dok njihovi američki saveznici vrše kampanju ekonomskog pritiska da izoluju Rusiju.
Južnokorejski zvaničnici rekli su da su Sjedinjene Države unapred konsultovane o sporazumu i da tehnologije koje je Seul isporučio za projekat neće biti u sukobu sa međunarodnim sankcijama protiv Rusije.
Prema predsedničkoj kancelariji i ministarstvu trgovine Južne Koreje, ruska kompanija Atomstrojeksport je podugovarala državnu Korea Hidro and Nuclear Power da obezbedi određene materijale i opremu i izgradi zgrade turbina i druge strukture u fabrici koja se gradi u Dabai -u.
Mediteranski primorski grad je oko 130 kilometara severozapadno od Kaira.
Atomstrojeksport, takođe nazvan ASE, je podružnica Rosatoma, državnog ruskog nuklearnog konglomerata. Kompanija ima ugovor sa Egiptom za isporuku četiri reaktora od 1.200 megavata do 2030. godine. Deo projekta Korea Hidro and Nuclear Power je od 2023. do 2029. godine.
Viši pomoćnik južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola rekao je da su pregovore usporile „neočekivane varijable“, situacija u Ukrajini kao i kampanja sankcija Moskvi koju predvode SAD.
Čoi Sang-mok, Jonov viši sekretar za ekonomska pitanja, rekao je da je Južna Koreja unapred dala objašnjenje Sjedinjenim Državama o svojim planovima da učestvuje u projektu Dabaa i da će saveznici održavati bliske konsultacije kako se posao bude odvijao.
U okviru sankcija Moskvi koje predvode SAD, Južna Koreja je okončala transakcije sa ruskom centralnom bankom i državnim fondovima i zabranila izvoz strateškog materijala u Rusiju.
Ni Čoi ni zvaničnici južnokorejskog ministarstva trgovine nisu elaborirali kako su kriza u Ukrajini i sankcije Moskvi uticale na pregovore Korea Hidro i Nuclear Power i ASE.
Čoi je naglasio da učešće Južne Koreje u projektu neće biti u suprotnosti sa međunarodnim sankcijama protiv Rusije, stoga je Južna Koreja potpisala ugovor.
Svaka vrsta pitanja može biti suočena sa raznim neizvesnostima, ali one su do sada rešene i zato smo uspeli da finalizujemo sporazum – rekao je on.
Jonova kancelarija je izrazila nadu da će učešće Južne Koreje u projektu Dabaa pomoći zemlji da stekne uporište u budućim nuklearnim projektima širom Afrike, kao i da poboljša svoje šanse za izvoz u zemlje kao što su Češka, Poljska i Saudijska Arabija.
Korejska hidro i nuklearna energija su pregovarale sa ASE kao poželjnim ponuđačem za projekat vezan za turbine od decembra, pre ruske specijalne vojne operacije.
Go Miong-hiun, viši analitičar seulskog Instituta za političke studije Asan, rekao je da dogovor ne bi bio moguć bez odobrenja izvoza od strane Sjedinjenih Država, jer komponente koje obezbjeđuju Korea Hidro i Nuclear Power verovatno uključuju tehnologiju poreklom iz SAD.
Sadašnje sankcije Moskvi takođe ne uključuju konkretna ograničenja u vezi sa nuklearnom energijom i Bajdenova administracija ne bi imala interesa da poremeti ključni projekat za Egipat, koji vidi kao ključnog partnera u regionu, rekao je Go.
Iako učešće Južne Koreje u projektu Dabaa ne bi odmah predstavljalo problem među saveznicima ako bi ga Amerikanci potpisali, stvari bi se mogle promeniti u zavisnosti od toga kako se odvija situacija u Ukrajini i da li Vašington proširuje kontrolu izvoza protiv Moskve, rekao je Go.
Jonova kancelarija je saopštila da je projekat Dabaa najveći izvoz nuklearne energije iz Južne Koreje od 2009. godine, kada je konzorcijum predvođen Južnom Korejom dobio ugovor od 20 milijardi dolara za izgradnju nuklearnih reaktora u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Jon, konzervativac koji je stupio na dužnost u maju, obećao je da će povećati južnokorejski izvoz nuklearne tehnologije, za koji kaže da je oslabljen politikom njegovog liberalnog prethodnika Mun Jae-ina, koji je nastojao da smanji domaću zavisnost zemlje od nuklearne energije energije.
Jom je u izjavi na Fejsbuku rekao da sporazum reafirmiše „naprednu tehnologiju i bezbednost Južne Koreje i jake lance snabdevanja“ u industriji nuklearne energije. Njegova vlada je postavila cilj izvoza 10 nuklearnih reaktora do 2030. godine.