kalifornija-zabranjuje-peci-na-prirodni-gas

Kalifornija postaje prva u Sjedinjenim Državama koja je donela radikalnu novu politiku zelene energije u ime zaustavljanja klimatskih promena.

Država Kalifornija zabranjuje prodaju peći na prirodni gas i bojlera do 2030. godine u ime svoje zelene energetske agende protiv fosilnih goriva.

U petak je Kalifornijski odbor za vazdušne resurse glasao za donošenje politike, kojom će se postepeno ukinuti prodaja gasnih grejača i peći u korist električnih u navodnim naporima za borbu protiv klimatskih promena.

Zagovornik zaštite životne sredine Lea Louis Preskot tvrdi da će taj potez na kraju dovesti do čistijeg vazduha za Kalifornije smanjenjem emisija, zagađenja i smoga.

Zajedno peći i bojleri koji obično rade na gas čine 90% upotrebe gasa u prosečnom domaćinstvu u Kaliforniji. Dakle, samo eliminisanje ova dva izvora zagađenja biće velika pobeda za naš kvalitet vazduha i naše zdravlje, kao i za rešavanje klimatskih promena – rekla je Preskot.

„Zaista se nadamo da je ovo početak domino efekta i da će druge države slediti Kaliforniju“, rekla je ona, dodajući: „Mislim da će mnogo više država ići stopama Kalifornije i posmatrati ovo kao prilika da smanjimo zagađenje u našim domovima i preduzećima.”

Radikalan potez dolazi usred niza drugih „zelenih“ politika smanjenja ugljenika, pri čemu je državni odbor za vazdušne resurse prošlog meseca objavio da ima za cilj da postepeno zabrani prodaju vozila na benzin u narednim godinama, sa ciljem 100% nova vozila se prodaju kako bi bila električna do 2035.

Levičarski političari u Golden Stejtu takođe su ranije ove godine doneli zabranu „malih off-road motora“, koji se odnose na motore u kosilicama za travu na benzin i duvaljkama za lišće, sa ciljem da eliminišu prodaju opreme za travnjake na gas nakon 2024.

Predlog koji je ranije ove nedelje izneo Odbor za vazdušne resurse takođe želi da do 2040. godine ukine polu-kamione koji rade na dizel gorivo.

U međuvremenu, Gradsko veće Los Anđelesa usvojilo je prošlog maja rezoluciju kojom se zabranjuje ugradnja gasnih uređaja u nove domove i preduzeća, i umesto toga zahtevaju električne peći, sušare za veš, peći i bojlere.

Najnovija politika Kalifornije koja utiče na peći i bojlere neće imati mali ili nikakav uticaj na državni izlaz ugljenika.

Pošto Kalifornija i dalje dobija oko 40% svoje energije iz fosilnih goriva, tranzicija neće eliminisati emisije ugljenika – izveštava Blumberg.

A Kalifornija koja zabranjuje peći na gas nikada neće „eliminisati emisije ugljenika“ osim ako država ne planira da u potpunosti koristi nepouzdanu energiju vetra, sunca ili vode, od kojih svaka nosi razne druge rizike po životnu sredinu.

Samo gde Odbor za vazdušne resurse Kalifornije misli da će proizvoditi energiju za napajanje električnih kosilica, šporeta, bojlera i automobila?

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Dnevni Puls/Mediji