Kim Džong Un ponovo se igra sa raketama

Severnokorejski lider je pokazao kako posmatra testiranje oružja dok se ispaljuje projektil u istočne vode

Severna Koreja je u subotu uveče ispalila dva projektila u vode na istoku Korejskog poluostrva, prema južnokorejskoj vojsci, što je 12. takav test ove godine, a na slikama koje je u nedelju objavio severnokorejski državni list Rodong Sinmun vidi se lider te zemlje Kim Džong Un kako se smeška i plješće dok posmatra probno ispaljivanje onoga što su novine nazivale „novim taktičkim oružjem“.

Projektili su ispaljeni iz oblasti Hamhung u Severnoj Koreji oko 18 časova, saopštio je zajednički južnokorejski štab u nedelju. Projektili su leteli oko 110 kilometara (oko 68,3 milje) na visini od 25 kilometara (15,5 milja), sa maksimalnom brzinom od 4,0 maha ili manjom, navodi se u saopštenju.

U nedelju, severnokorejski državni mediji KCNA izvestili su da je Kim posmatrao probno ispaljivanje iz „novog tipa taktičkog vođenog oružja,“ koji je „uspešno sproveden.“

KCNA je tvrdila da je novo oružje pojačalo artiljerijske jedinice dugog dometa u zemlji,“ i povećana efikasnost „u dejstvu taktičkih nuklearnih oružja (Severne Koreje) i diverzifikacija njihovih misija vatrene moći.“

Odmah nakon lansiranja, južnokorejska vojska, obaveštajne agencije i Kancelarija za nacionalnu bezbednost održali su hitan sastanak kako bi procenili situaciju i razgovarali o protivmerama, navodi se u zvaničnom saopštenju.

Južnokorejski predsednik Mun Džae-in prima izveštaje u realnom vremenu od Kancelarije za nacionalnu bezbednost i naredio je relevantnim vladinim ministarstvima da pregledaju kretanje Severne Koreje, rekla je Munova portparolka Park Kjung-mi u saopštenju.

„Svesni smo izjave Severne Koreje da su sproveli test artiljerijskog sistema velikog dometa. Sve aktivnosti analiziramo u bliskoj saradnji sa našim saveznicima i partnerima,“ rekao je portparol američkog ministarstva odbrane u saopštenju, dodajući da su SAD „veoma jasne u vezi sa našom posvećenošću odbrani (Južne Koreje), Japana i domovine SAD“.“

Dujeon Kim, pomoćnik višeg saradnika u Centru za novu američku bezbednost, rekla je da je Severna Koreja imala za cilj da napravi rakete koje mogu da izbegnu odbrambene sisteme, sa „karakteristima koje mogu da lete ispod radara SAD i Južne Koreje“.

Ove vrste projektila posebno prete Južnoj Koreji i Japanu i predstavljaju oružje koje se može upotrebiti u ili čak započeti sukob – rekla je

Ankit Panda, Stanton stariji saradnik u Karnegi zadužbini za međunarodni mir, dodao je da je ovo prvi put da je Severna Koreja „posebno pripisala taktičko nuklearno oružje’ uloga projektila na testu.“

Severna Koreja je ove godine povećala svoje raketne testove, uključujući svoju prvu interkontinentalnu balističku raketu (ICBM) u više od četiri godine 24. marta, u suprotnosti sa međunarodnim pravom.

U samo prva četiri meseca 2022. godine, Sever je sproveo 12 testova; za poređenje, sproveo je samo četiri testa 2020. i osam 2021. godine.

Izveštava se da je ICBM najstrašnija do sada — iako su stručnjaci za rakete i južnokorejski vojni zvaničnik kasnije rekli da je to možda bilo manje napredno oružje nego što se ranije verovalo.

Dujeon Kim je rekla da bi testovi mogli imati nekoliko svrha: jedan je poruka narodu Severne Koreje da je „njihova zemlja jaka uprkos njihovim očiglednim ekonomskim poteškoćama.“

Severna Koreja takođe ima „domaći imperativ da napravi i usavrši tipove naprednog oružja koje je Kim Džong Un naručio prošle godine,“ rekla je. Ova godina je važna za zemlju zbog nekoliko velikih datuma — uključujući 10-godišnjicu vladavine Kim Džong Una i 110. godišnjicu rođenja njenog osnivača Kim Il Sunga — jedan od najvažnijih važni događaji u severnokorejskom kalendaru.

Lee Sang-hiun, predsednik južnokorejskog instituta Sejong, rekao je da je Kim možda pod pritiskom „da pokaže svoja dostignuća.“

U aprilu se održavaju mnogi od tih važnih datuma, pružajući priliku „da se pokažu svetu raketni i nuklearni kapaciteti svoje zemlje.“

Drugi razlog za nedavne testove mogao bi da bude protest protiv zajedničkih vojnih vežbi SAD i Južne Koreje koje treba da se održe ovog meseca, rekli su stručnjaci. Severna Koreja već dugo osuđuje ove zajedničke vežbe kao ozbiljnu pretnju po njenu bezbednost, optužujući SAD za „neprijateljsku politiku“ prema zemlji.

Pratite nas na društvenim mrežama FejsbukTelegram i Tviter

Izvor: CNN