Kina će u narednoj deceniji postati najveći svetski uvoznik čistog vodonika, navodi se u izveštaju
Snažno oslanjanje Kine na uvoz čistog vodonika nastaviće se sve dok zemlja na kraju ne postigne skoro samodovoljnost između 2050. i 2060. godine.
Očekuje se da će ova nacija biti najveći svetski uvoznik čistog vodonika, za koji će do 2030. biti potrebno 13 miliona tona godišnje za dekarbonizaciju privrede. Peking planira da postigne neutralnost ugljenika do 2060. godine.
Predviđa se da će kinesko tržište čistog vodonika dostići 265 milijardi dolara godišnje do 2050. godine.
„Naše istraživanje sugeriše da će azijsko-pacifički region zauzeti skoro 55% tržišta (čiste energije) 2030. godine, podstaknuto naglo rastućom potražnjom u Kini, Indiji, Indoneziji, Japanu i Koreji“, rekao je Vil Simons, lider za klimu i održivost u Aziji i Pacifiku.
Prema njegovim rečima, potražnja u Evropi iznosiće deset miliona tona, a zatim 7,5 miliona tona koje traže Japan i Južna Koreja.
Li Guohui, potpredsednik China Petroleum Pipeline Engineering Corporation (CPPEC), otkrio je prošle nedelje da Kina očekuje da će njena ukupna potražnja za vodonikom porasti na 100 miliona tona godišnje do 2060. godine.
Sav vodonik proizveden u Kini, kaže on, biće transportovan kroz mrežu gasovoda dugu 6.000 kilometara do 2050. godine, povezujući severne provincije i gradove, među kojima su Ningsija, Unutrašnja Mongolija, Hebei, Peking, Tjenđin i Heilongđijang.
U martu je kineski energetski gigant PetroChina započeo izgradnju prvog cevovoda u zemlji za transport zelenog vodonika proizvedenog na naftnom polju kojim upravlja u severozapadnoj kineskoj provinciji Gansu.
Pročitajte još:
- Konstantinov: Transfer skitskog zlata u Ukrajinu je prodaja relikvija
- Japan oprezan! Protivraketna odbrana i dalje u pripravnosti
- Misteriozna vrsta ostavila crteže u pećinama kolevke čovečanstva
Kada bude završen početkom sledeće godine, projekat će navodno biti u stanju da proizvodi 7.000 tona zelenog vodonika godišnje i da proizvodi 278 kilovat sati električne energije.
Prema Deloitte-u, svet treba da proizvodi oko 170 miliona tona čistog vodonika godišnje do kraja decenije i skoro 600 miliona tona godišnje do 2050. da bi se postigla neutralnost ugljenika.
Čist vodonik se generiše i iz obnovljivih i iz fosilnih goriva korišćenjem savremene tehnologije prikupljanja i skladištenja ugljenika CCS.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT