Kineski ministar: Južno kinesko more nije „borbena arena“

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao je u ponedeljak da Južno kinesko more nije „zabavni park” za zemlje van regiona ili „borbena arena” u kojoj se mogu takmičiti.

Peking je saopštio da Južno kinesko more nije „borbena arena“ za igre velikih sila i pozvao zemlje jugoistočne Azije da se zajednički odupru mešanju spoljnih sila u sporove.

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao je u ponedeljak da Južno kinesko more i pitanja o njemu moraju da se rešavaju na odgovarajući način od strane zemalja u regionu, te da ono ne sme biti „zabavni park“ za spoljne nacije.

On je dao komentare tokom video konferencije povodom obeležavanja 20. godišnjice potpisivanja Deklaracije o ponašanju strana u Južnom kineskom moru (DOC), smernica za Kinu i Asocijaciju nacija jugoistočne Azije (Asean) o postupanju prema jugu Sporovi Kineskog mora.

Vang je optužio „neke određene spoljne sile” da „namerno šire sukobe i izazivaju tenzije, ugrožavajući legitimna prava i interese primorskih zemalja i normalan poredak na moru”.

U tom smislu, Kina i zemlje Azije treba da jasno iznesu naše stavove: ako dolazite zbog mira i saradnje, mi vam želimo dobrodošlicu; ako dolazite zbog poremećaja i uništenja, molim vas idite!  – rekao je Vang.

Vangove izjave su usledile pošto su vojne tenzije u Južnom kineskom moru, jednom od najprometnijih plovnih puteva na svetu, nastavile da rastu između Kine i SAD i njenih saveznika.

Peking je preuzeo većinu vode, dok Tajpej i članice Aseana Brunej, Malezija, Filipini i Vijetnam imaju preklapanja potraživanja. Kontinentalna Kina je značajno ojačala svoju kontrolu nad regionom u poslednje dve decenije uprkos presudi međunarodnog suda protiv nje.

SAD smatraju Južno kinesko more kritičnim za svoju indo-pacifičku strategiju i sprovode redovne operacije „slobodne plovidbe“ i povećavaju pomorske vežbe u toj oblasti, ponekad sa saveznicima izvan regiona, uključujući Japan, Australiju i NATO.

Ranije ovog meseca, američki pomorski razarač plovio je u blizini ostrva u Južnom kineskom moru pod kontrolom Kine tri puta u jednoj nedelji da bi osporio tvrdnje Kine.

Peking je dugo insistirao na tome da se sporovi rešavaju između regionalnih podnosilaca zahteva i da spoljne sile moraju da se drže podalje od pitanja Južnog kineskog mora.

Vang je pohvalio DOC za predstavljanje vrednosti „istočnoazijske kulture“, kao što je naglasak na konsenzusu i prilagođavanje udobnosti svih strana. „Donja linija mira“ se mora braniti, a „svaka reč ili radnja koja stvara napetost i izaziva konfrontaciju u regionu“ mora se oštro suprotstaviti, rekao je on.

DOC, potpisan u Kambodži u novembru 2002. godine, poziva sve strane da mirno rešavaju sporove u Južnom kineskom moru „uzdržano“ kroz dijalog i konsultacije u skladu sa međunarodnim pravom.

Ali dokument nije rešio nijedan teritorijalni spor.

Kao korak dalje, Kina i Asean su razgovarali o pravno obavezujućem kodeksu ponašanja za sprovođenje principa DOC-a. Oni su izradili nacrt pregovaračkog teksta 2018. i završili prvu reviziju 2019. Međutim, konsultacije su od tada postigle mali napredak i nisu uspele da ispune predloženi rok za finalizaciju krajem 2021.

U svom govoru, Vang je pozvao na ubrzanje pregovora kako bi se obezbedile jače institucionalne garancije za upravljanje razlikama i promovisanje saradnje.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: SCMP