kineski-projektil-nove-generacije-cini-sad-nesigurnim

Novi kineski projektil bi mogao da stigne do pacifičkog ostrva Guam, što otežava američkim snagama koje se tamo nalaze da intervenišu u ime Tajvana, tvrdi kolumnista Vašington posta u četvrtak.

Članak je citirao „previđeno“ otkriće u jednom od poverljivih dokumenata koji su procureli iz Pentagona.

„Kina brzo poboljšava svoje kapacitete da se brani i na hiljadama kilometara od svojih obala i spreči intervenciju Sjedinjenih Država“, napisao je Džoš Rogin, pozivajući se na zaključke američkih obaveštajnih agencija.

Dokument na koji se Rogin poziva je izveštaj Obaveštajne uprave Združenog generalštaba, označen kao strogo poverljiv i datiran 28. februara. On obaveštava generale o testu nove „hipersonične balističke rakete srednjeg dometa“ od 25. februara, nazvane DF- 17 (Dongfeng, ‘Istočni vetar’).

U brifingu se kaže da DF-17 ima „veliku verovatnoću da prodre“ u američku protivraketnu odbranu i da je dizajniran da dostigne ciljeve izvan Drugog lanca ostrva, što je Pentagon termin za liniju u Pacifiku koja se proteže od Japana do Nove Gvineje.

Test je uključivao da je kineski projektil prešao razdaljinu od 2.100 kilometara tokom 12 minuta, ali procena Pentagona iz 2021. veruje da DF-17 može imati domet do 8.000 kilometara.

Nova raketa takođe ima sposobnost „hipersoničnog klizanja“, što je čini boljim „ubicom nosača“ od svojih prethodnika, primetio je Rogin.

„Ako se američki brodovi mogu držati u zalivu, a američke snage u Aziji mogu biti ciljane po volji, svaka saveznička intervencija u odbrani Tajvana bila bi teža i skuplja“, napisao je Rogin.

Pročitajte još:

Samoprozvani „neoliberalni“ kolumnista i politički analitičar CNN-a tvrdio je da „mir u Aziji zavisi od održavanja kredibiliteta odvraćanja predvođenog Sjedinjenim Državama“. SAD i njihovi saveznici, napisao je Rogin, moraju da „prebace resurse kako bi poništili novu pretnju i ojačali svoju sposobnost da zaštite svoju imovinu“.

Kako bi se to tačno moglo postići, međutim, nije rekao.

Američka vlada nije zvanično potvrdila autentičnost dokumenata koji su procurili i pokrenula je potragu za njihovim izvorom.

Većina prvobitno objavljenih dosijea bavila se ukrajinskim sukobom, dok su naknadna otkrića proširila njihov obim. Izraelski i južnokorejski zvaničnici već su osudili neke od tvrdnji u dokumentima kao lažne.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT