Koalicija Za budućnost Crne Gore, SNP, i manje političke stranke srpske profilacije i same se već nekoliko meseci nalaze na meti raznih lobista koji pritiscima na vladajući Pokret Evropa sad pokušavaju da izbace iste iz vlasti.
Tako je bilo i prije nekoliko nedelja kada je predsjednik DNP-a Milan Knežević obznanio crnogorskoj javnosti da njemački ambasador Peter Felten redom zove političare iz vladajućeg PES-a pokušavajući da ih ubijedi da vlast trebaju da prave ipak sa Demokratskom partijom socijalista, strankom koja je očigledno po mnogima sprovela adekvatne reforme, a koje se najviše vide na činjenici da su postavili Mila Đukanovića za počasnog predsjednika iste.
Potom je Knežević obznanio i misiju hrvatskog ministra Gordana Grlića Radmana koji poslednjih mjeseci pokušava da zapišava evropski put Crne Gore i kazao da je on u stvari trbuhozborac hrvatskog premijera Andreja Plenkovića koji zajedno sa tim istim Milom Đukanovićem pokušava da stopira evropski put Crne Gore upravo zbog revolta nakon donošenja Rezolucije o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mathauzen.
Kako je Borba ranije i pisala, niti Njemačka niti Austrija se nisu protivile ovoj rezoluciji jer u Evropi ne postoji termin istorijski revizionizam kao što postoji u Hrvatskoj a isti su prihvatili zločine koje su pojedinci iz njihovih naroda počinili u Drugom svjetskom ratu.
Djelovanje hrvatske diplomatije očigledno pokazuje da samim tim nisu baš napravili diskontinuitet sa zločinačkom i nacističkom NDH, kada se toliko bune zbog jednog prostog dokumenta kojim je konačno jedna jedina država uvažila jasenovačke žrtve ustaškog pokolja sprovedenog na toj teritoriji.
Čak iako studentski protesti u Srbiji jasno artikulišu da nema kompromisa, niti predaje, po pitanju Kosova i Metohije, još uvijek je svjež primjer iz Crne Gore kada je Srpska pravoslavna crkva izvojevala veličanstvenu pobjedu, a gdje je srpski narod u našoj državi dobio jednog Zdravka Krivokapića čija Vlada je više puta afirmisala lažnu državu Kosovo, smijenila ministra zbog stava o Srebrenici i odbijala da potpiše Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom. Isti model, potencijalno, čeka i Srbiju, a možda sa još gorim posljedicama.
Sa druge strane nesporno je i napomenuti da je u toku udar na Dejtonski sporazum i na Republiku Srpsku upravo od strane zvaničnog Sarajeva a sve potpomognuto sa tzv. izaslanikom Kristijanom Šmitom.
Podsjetimo da su tamošnje pravosudne vlasti osudile predsjednika Republike Srpske, kao i predsjednika Skupštine na robiju upravo zbog nepoštovanja stavova Kristijana Šmita, a koji se tiču proslavljanja Dana Republike Srpske, koji neizostavno u tamošnjim medijima proglašavaju za „neustavnim“ a samim tim ukidaju pravo srpskom narodu da proslavlja praznik jedine u istoriji srpske države preko Drine.
Stoga se postavlja pitanje, je li PES konačno prelomio u glavi i aktivirao svoju DPS-ovsku prikrivenu ulogu da izbaci srpske partije iz vlasti prosto zbog određenih stavova koje politički imaju i koje politički od samog starta afirmišu? Nikada se, kako je Borba prethodno pisala, nije ova stranka pozitivno odredila prema prostim temama koje simbolički život znače srpskom narodu Crne Gore, a koje se tiču srpskog jezika i dvojnog državljanstva.
Da ne pominjemo vječnu želju za povratak kapele na Lovćen gdje štrecaju od šačice pripadnika kriminalnih klanova sa boravkom na Cetinju koji se oštro tome protive te zarad opšte društvenog pomirenja te teme guraju pod tepih i govore o evropskim integracijama kao o jedinome cilju koji neće dijeliti narod Crne Gore, zaboravljajući da ga je DPS upravo na ovim temama, jednostrano proglašavajući Srbe za nepoželjan politički faktor u državi, podijelio po svim šavovima.
Jedino na taj način se može gledati pokušaj disciplinovanja od strane PES-a usmjeren ka srpskim političkim partijama. Samo ćemo podsjetiti na jeftine provokacije od juče, a koje je Borba jedinstveno obradila gdje predstavnike DNP-a guraju iz vlasti i pokušavaju da ih disciplinuju.
Sinoć je PES kasno saopštio da ministarki Maji Vukićević da pokušava da politički profitira pozivajući se na “neinformisanost”, iako je imala sve materijale na raspolaganju i priliku da se izjasni – što je na jednoj sjednici i učinila glasanjem ZA.
“Upravo na sjednici Vlade održanoj 21. marta, ministarka Vukićević i njen partijski kolega, potpredsjednik Vlade Milun Zogović, glasali su za predlog osnova za pregovore o Sporazumu o ekonomskoj saradnji sa UAE. Na elektronskoj sjednici tri dana kasnije, kada se odlučivalo o predlogu za Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, ministarka nije ni glasala”, rekli su iz PES-a.
Oni poručuju da ukoliko se neko ne slaže sa strateškim razvojnim projektima, očekuje se da to artikuliše na Vladi, a ne da post festum na društvenim mrežama iznosi populističke poruke radi dnevnopolitičkih poena.
“Izostanak glasa nije čin odgovornosti, već izbjegavanje odgovornosti. Vlada Crne Gore ne donosi odluke iza zatvorenih vrata – svi članovi Kabineta, uključujući i ministre iz DNP-a, bili su blagovremeno i transparentno informisani o svim materijalima, što potvrđuju i njihova učešća u glasanju. Uostalom, ako sporazumi nijesu dobri – zašto je Zogović dva puta glasao ZA”, ističu u PES-u.
Pokret Evropa sad, kako kažu, ostaje posvećen razvoju Crne Gore, dovođenju kredibilnih investitora, unapređenju životnog standarda i otvaranju novih radnih mjesta.
“Ukoliko neko iz vlasti ima drugačiju agendu, pozivamo ga da je jasno saopšti – i preispita svoje učešće u Vladi. Crna Gora više nema vremena za kukavičluk, opstrukcije i politikanstvo”, poručili su iz PES-a.
Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević, podsjetimo, kazao je da niko iz te stranke nije bio upoznat sa namjerom premijera Milojka Spajića da potpiše sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
„Pošto je postojao okvirni sporazum, kolega (potpredsjednik Vlade Milun) Zogović i koleginica (ministarka saobraćaja Maja) Vukićević su glasali za taj okvirni sporazum, a za ovaj sporazum koji je uslijedio nakon toga je koleginica Vukićević izuzela mišljenje, a kolega Zogović glasao za sporazum, jer je mislio da se oslanja na osnovni sporazum koji je usvojen.
Međutim, mi smo danas imali novi zaključak Vlade, gdje su čitava ta zakonska procedura i ocjenjivanje čitavog tog sporazuma prebačeni na Skupštinu i na taj način se makar eliminisala jedna misterija. Mi do jutros nismo znali da li će to biti u nadležnosti odlučivanja Skupštine ili ne i smatrali smo da je to vrlo problematično“, rekao je Knežević.
Ove tvrdnje, u krajnjem, potvrdili su i iz same Vlade ali i poručili da prije glasanja svi članovi Vlade imaju mogućnost da se upoznaju sa materijalima o kojima se raspravlja i njihovom sadržinom, pri čemu nema mjesta za eventualna nerazumijevanja.
Međutim, nastavljajući, Knežević se osvrnuo i na navode MANS-a da potpisani sporazum suspenduje niz domaćih zakona i da širom otvara vrata za pranje novca te da je nemoguće da se provjeri kapital koji bi stizao iz Emirata, i kazao da mu je taj dio problematičan.
„Ako izuzimate dio najvažnije zakonske regulative, onda je neophodno da dobijemo objašnjenje zbog čega je to tako. Takođe nam je problematično što bi zakup trebalo da bude na 99 godina, po Zakonu o državnoj imovini mislim da to ne postoji kao zakonska mogućnost“, istakao je Knežević.
Na elektronskoj sjednici Vlade nisam podržala Predlog osnova za vođenje pregovora i zaključivanje Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), saopštila je ministarka saobraćaja Maja Vukićević iz redova Demokratske narodne partije (DNP).
“Razlog za to je što imam određene rezerve prema predloženom sporazumu”, napisala je Vukićević u objavi na Fejsbuku.
Istakla je da se ne protivi investicijama, naprotiv, smatra da su potrebne Crnoj Gori.
“Međutim, Velika plaža je prirodno bogatstvo koje treba da sačuvamo, i ne mislim da je dobro da se cijela njena teritorija ustupi investitorima bez prethodnih jasnih garancija i analiza. Vjerujem da ovakvi projekti moraju biti dobro razmotreni, uz potpunu transparentnost, kako bismo bili sigurni da su u najboljem interesu države i građana”, zaključila je Vukićević.
Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!
Dnevni Puls/borba.me