Kriza u Evropi sve gora! Norveška proizvodnja goriva i gasa na minimumu

Norveški radnici naftne i gasne kompanije, stupili su danas u štrajk, izazivajući već postojeću krizu u Evropi gorom. Radnici štrajkuju zbog malih plata.

Štrajk radnika može dovesti do smanjenja proizvodnje gasa u ovoj zemlji za skoro četvrtinu i pogoršati nestašice u snabdevanju.

Oko 15% norveške proizvodnje nafte takođe bi moglo biti smanjeno do subote, članovi sindikata Lederne planiraju da postepeno povećaju obim štrajka u narednim danima.

Oni zahtevaju povećanje plata kako bi se izborili sa rastućom inflacijom, koja je u maju dostigla 5,7 odsto — najviše od 1988, prema norveškoj agenciji za statistiku.

Članovi sindikata Lederne odbili su predloženi sporazum o platama prošle nedelje. Drugi sindikati kompanija koje se bave proizvodnjom i distribucijom nafte i gasa u zemlji prihvatili su dogovor i ne štrajkuju.

Štrajk Lederne mogao bi da produbi energetsku krizu u zapadnoj Evropi, pošto je Norveška najveći proizvođač nafte i gasa u regionu. Ova zemlja snabdeva 20% do 25% potražnje za prirodnim gasom u EU i Velikoj Britaniji, prema norveškom ministarstvu nafte i energetike.

Očekuje se da će štrajk smanjiti proizvodnju gasa u Norveškoj za 13 odsto i 130.000 barela nafte do srede, saopštilo je Norveško udruženje za naftu i gas.

Planirana eskalacija sindikata u subotu mogla bi smanjiti oko četvrtine norveške proizvodnje prirodnog gasa i 15 odsto njene proizvodnje nafte.

Štrajk dolazi u vreme ograničenih isporuka prirodnog gasa za Evropu pošto je ruski državni gasni gigant Gasprom već smanjio dotok gasa u Nemačku preko ključnog gasovoda Severni tok 1 za 60% u odnosu na prošlog meseca, navodeći kao razlog zastoj u opremi u Kanadi. Gasovod takođe snabdeva druge zemlje u Evropi.

Berlin strahuje da bi se situacija mogla pogoršati nakon zakazanog zatvaranja gasovoda radi održavanja od 11. jula do 21. jula.

Nemački ministar ekonomije Robert Habek rekao je prošle nedelje da se dotok prirodnog gasa možda neće nastaviti nakon planiranih radova, što bi zauzvrat uticalo na skladištenje goriva uoči zime, kada potražnja skoči.

Očigledno to nije sjajno za Evropu, s obzirom da region već mora da se nosi sa smanjenim protokom gasovoda iz Rusije – napisao je u utorak Voren Paterson, šef robne strategije ING-a .

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: Reuters