Francuski predsednik Emanuel Makron potpisao je zakon o povećanju starosne granice za državnu penziju što je izazvalo masovne proteste, objavio je u subotu zvanični list vlade.
Proglašenje zakona usledilo je nakon što je Ustavni savet Francuske u petak odobrio glavno povećanje starosne granice za penziju i nakon višemesečnih demonstracija protiv ovog plana, koje je vlada iznudila u parlamentu bez konačnog glasanja.
Zakon, koji će postepeno povećavati starosnu granicu za dobijanje državne penzije sa 62 na 64 godine, duboko je nepopularan i protesti su izbili odmah kada je objavljena odluka Ustavnog saveta.
Demonstranti su u petak uveče marširala Parizom, uz zapaljene kante za smeće, dok je u severozapadnom gradu Renu zapaljen ulaz u policijsku stanicu.
Sindikati su u petak pozvali vladu da ne donosi zakon, uprkos zelenom svetlu Ustavnog saveta, i pozvali radnike da izađu na marš na Praznik rada 1. maja.
Oni su odbili poziv Makrona da se sastanu u utorak.
Pročitajte još:
- Novi alat za hakovanje zasnovan na Pithon-u pojavio se na Telegramu
- Kijev udario na Orbana: To nisu donacije već „bezbednosna investicija“
- Eksplozija dimne bombe prekinula izlaganje japanskog premijera (VIDEO)
Predsednik je uložio svoju reputaciju reformatora na promene penzija, za koje kaže da su potrebne da bi se izbegle milijarde evra deficita svake godine do kraja decenije.
„Nikad ne odustaj, to je moj moto“, rekao je on u petak pre presude Ustavnog saveta, dok je posetio Notr Dam na godišnjicu požara koji je uništio proslavljenu parisku katedralu.
Vlada planira da novi zakon primenjuje od 1. septembra.
Fransoa Rufin, poslanik levičarske partije LFI, na Tviteru je optužio vladu da je proglasila zakon o penzijama „kao lopovi u noći“.
Opozicione stranke iznele su još jednu ponudu za građanski referendum o reformi nakon što je Ustavni savet u petak odbacio prvi takav predlog.
Penzijski sistem je kamen temeljac cenjenog francuskog modela socijalne zaštite, a sindikati kažu da se dodatna sredstva mogu naći na drugim mestima, uključujući veće oporezivanje bogatih.
Neprijateljstvo javnosti prema reformi poraslo je otkako je vlada, koja nema većinu u parlamentu, progurala nacrt u martu bez konačnog glasanja koristeći posebna ustavna ovlašćenja.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegram-u, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji