Glasine o sankcijama Moskvi su samo propaganda, rekao je Milorad Dodik iz Republike Srpske.
Bosna i Hercegovina nije donela odluku da se pridruži sankcijama SAD i EU protiv Rusije, a sve diplomate koji tvrde suprotno su odmetnici, izjavio je u utorak predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Po zakonu, tročlano Predsedništvo je zaduženo za spoljnu politiku BiH, ali Ministarstvo spoljnih poslova i izaslanik Sarajeva pri UN deluju sami i mimo svojih ovlašćenja, rekao je Dodik za RT Balkan. Bosna je bila među zemljama koje su prošle nedelje u Generalnoj skupštini UN glasale za osudu Rusije.
Prethodna vlast je ignorisala ustav i pravilne procedure i vodila spoljnu politiku u ime samo jedne od tri konstitutivne zajednice u BiH, rekao je Dodik, napominjući da se i dalje zadržavaju neki tragovi ovog odmetničkog ponašanja.
„Nećemo prekinuti odnose sa Rusijom. Svima želimo sve najbolje. Ne zanima nas položaj američkog ambasadora. Ponosni smo na našu saradnju sa Rusijom. Želimo i dobru saradnju sa SAD, ali uslovi na kojima oni insistiraju to onemogućavaju“, istakao je Dodik.
Prema Dodikovim rečima, EU i SAD vrše pritisak na Bosnu da se pridruži njihovim sankcijama Moskvi, ali takvu odluku nisu doneli ni Predsedništvo, ni Savet ministara, ni Parlament, šta god neki političari tvrdili.
Neće biti sankcija Rusiji – rekao je on.
Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata izabran je prošle godine za predsednika Republike Srpske (Republike Srpske, RS), koji je prethodno bio u tročlanom Predsedništvu. Polovinu Bosne čini RS, dok Federacija koja se sastoji od deset pokrajina sa bošnjačkom i hrvatskom većinom čini drugu polovinu. Decentralizovani aranžman ugrađen je u Dejtonski sporazum iz 1995. godine, mirovni sporazum kojim je okončan skoro četvorogodišnji sukob.
Dodik se protivio pokušajima međunarodnih nadzornika da centralizuju Bosnu i Hercegovinu, zbog čega je optužen za „podrivanje mira“ i stavljen na listu sankcija SAD. Po preuzimanju dužnosti prošle godine, rekao je da Zapad treba da shvati da „komunikacija više nije moguća sa pozicije zahtevanja potpune poslušnosti i potčinjavanja” i da autsajderi moraju da poštuju spoljnopolitičke prioritete RS, među kojima su dobri odnosi sa Moskvom.
Susedna Srbija je takođe odbila da se pridruži sankcijama EU protiv Rusije, insistirajući na neutralnosti u ukrajinskom sukobu. Ranije ovog meseca, međutim, predsednik Aleksandar Vučić rekao je da bi ga pritisak Zapada mogao uskoro naterati da se pokori.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT