Ova misteriozna mapa koja prikazuje Antarktik bez leda privlači pažnju javnosti i debatu naučnika o tome kako je Antarktik izgledao i da li su ljudi u srednjem veku znali za njegovo postojanje.
Jednog prohladnog zimskog dana 1929. godine, Halil Edhem, direktor Turskog nacionalnog muzeja, pogrbljen nad svojim usamljenim zadatkom klasifikacije dokumenata. Povukao je prema sebi kartu iscrtanu na koži srndaća. Dok je Halil otvorio kartu do njenih punih dimenzija, oko 90 cm, bio je iznenađen koliki je deo Novog sveta prikazan na mapi koja datira iz 1513. godine.
Dokument je bio nasleđe pirata koji je postao turski admiral, Piri Reis (oko 1470-1554). Rođen je u Galipolju, pomorskoj bazi na Mramornom moru i bio je nećak Kemala Reisa, pirata koji se ponovo osmislio kao turski admiral avanturista koji je stekao ime u pomorskom ratovanju. U to vreme, razlika između pirata i admirala bila je fleksibilnija nego što to danas prikazuju holivudski filmovi.
Piri Reis je plovio sa svojim čuvenim stricem od 1487. do 1493. Tokom ovih putovanja upoznao se sa unosnim plenom piraterije.
Flota se borila protiv pirata i hvatala i pljačkala neprijateljske brodove. Godine 1495, Kemala Reisa je velika veština u bitkama dovela do poziva da se pridruži carskoj turskoj floti. Njegov nećak ga je pratio na novom zadatku. Pirati su pretvoreni u ugledne admirale.
Nakon što je Kemal poginuo tokom pomorske bitke 1502. godine, Piri Reis je okrenuo leđa pomorskom životu i započeo drugu karijeru kao kreator mapa. Perfekcionista – Piri Reis ne bi tolerisao ni najmanju grešku u svojim crtežima – napravio je svoju čuvenu mapu 1513. koristeći starije izvorne mape; uključujući karte snimljene od Kristofera Kolumba.
Turci su se ukrcali na jedan od Kolumbovih brodova pre nego što je posada imala priliku da baci karte u more. Standardna praksa u vreme kada su obrisi planete ostali prekriveni misterijom, a karte su čuvale tajne koje su bile neprocenjive za pirate, admirale, kraljeve i kraljice.
Kolumbova kontroverza
Šira javnost je prvi put saznala za postojanje karte Piri Reis u izdanju Illustrated London News od 27. februara 1932. godine. Pod naslovom „Kolumbova kontroverza: Amerika – i dve atlantske karte“, članak je primetio da: „… Kolumbo je stigao malo dalje od ušća Orinoka, u Venecueli, tokom svog putovanja duž obale Južne Amerike 1498. tako da su delovi južnoameričke obale dati u karti Pirija Reisa morali biti kopirani iz drugih izvora.”
U izdanju časopisa Akcura Yusuf od 23. jula, predsednik Turskog društva za istorijska istraživanja, napisao je detaljniji izveštaj. Autor je ukazao na značajnu činjenicu: „…karta u našem posedu je fragment. Da ostali fragmenti nisu izgubljeni, trebalo bi da imamo u svom posedu tursku kartu nacrtanu 1513. koja predstavlja zajedno Stari i Novi svet.”
Hidrografska kancelarija američke mornarice.
Naučnik amater po imenu kapetan Arlington Maleri stavio je u zadatak da odredi starost izvornih mapa koje je koristio Piri Reis. Malerijevi zaključci su bili toliko radikalni da je oklevao da ih otkrije. U avgustu 1956. godine konačno je odlučio da otkrije svoja otkrića u radio emisiji koju je sponzorisao Univerzitet Džordžtaun.
Objasnio je da je u junu 1954. godine radio u prostoriji sa mapama Kongresne biblioteke kada mi je njegov prijatelj „… glavni inženjer Hidrografske kancelarije predao kopiju karte koju mu je poslao turski mornarički oficir. Predložio mi je da je ispitam u svetlu podataka koje smo već imali na drevnim kartama.
Nakon što sam izvršio analizu, vratio sam mu je i zatražio od oficira da proveri i geografsku širinu i dužinu i projekciju. pitali su zašto, ja sam rekao: ‘Postoji nešto na ovoj mapi u šta niko neće verovati da dolazi od mene, a ne znam da li će verovati da dolazi od vas. To je bila činjenica da je Kolumbo sa sobom imao mapu koja je tačno pokazivala poluostrvo Palmer na antarktičkom kontinentu.
Gospodin Voren, voditelj radio emisije, intervjuisao je Malerija i M.I. Voltersa iz hidrografske kancelarije američke mornarice:
Voditelj: Kažete da je ove karte proverila Hidrografska kancelarija američke mornarice?
Volters: Da.
Voditelj: Što se vas tiče, da li su tačne?
Volters: Da, jesu.
Voditelj: Koliko su stare mape?
Volters: Ove karte sežu 5.000 godina unazad, pa čak i ranije. Ali one sadrže podatke koji sežu mnogo hiljada godina pre toga.
Volters je primetio poređenja između karte Piri Reis i novootkrivenih (1954) sub-glacijalnih karakteristika regiona kraljice Mod na Antarktiku:
„Uzeli smo stare karte i nove karte koje Hidrografska kancelarija danas proizvodi i uporedili smo sondiranje istaknutih vrhova i planina. Utvrdili smo da se zapanjujuće slažu. Na ovaj način smo vrlo pažljivo proverili stari rad. Imamo veliko poverenje u ono što je kapetan Maleri otkrio.
Voditelj: Gospodine Maleri, ovo mora da dovede do zaključka da su duž obale Atlantika mnogo pre Kolumba postojali kompetentni istraživači i crtači karata.
Maleri: Nekoliko hiljada godina ranije. Ne samo istraživači. Oni su morali da imaju i veoma kompetentnu hidrografsku organizaciju, jer ne možete da mapirate tako veliki kontinent kao što je Antarktik. Oni su to imali – verovatno pre 5.000 godina. To ne može da uradi nijedan pojedinac ili mala grupa istraživača. To znači skup veštih naučnika koji su upoznati sa astronomijom, kao i sa metodama potrebnim za topografsko snimanje.
Hapgud i Kartografski ured američkog vazduhoplovstva
Jedan od učenika Čarlsa Hapguda rekao mu je za radio prenos. Profesor je odmah bio fasciniran i odlučio da: „…da istražim kartu što sam detaljnije mogao…“
Pošto je Maleri koristio američku mornaricu za svoje istrage, Hepgud je odlučio da dobije drugo mišljenje od kartografskog osoblja Strateške vazdušne komande (SAC). Istraga američkog ratnog vazduhoplovstva došla je do istih zaključaka kao i američka mornarica. Utvrdili su da južni deo karte zaista prikazuje delove subglacijalnog Antarktika.
Uobičajena mudrost je nalagala da ostrvski kontinent nije otkriven do 1818. godine.
Potpukovnik USAF-a Harold Z. Olmajer pisao je Hapgudu 6. jula 1960. godine.
„Dragi profesore Hapgud,
Vaš zahtev za procenu određenih neobičnih karakteristika karte sveta Piri Reis iz 1513. godine od strane ove organizacije je pregledan.
Razumna je tvrdnja da donji deo karte prikazuje obalu princeze Marte Zemlje kraljice Mod, Antarktika i poluostrva Palmer. Ovo smatramo najlogičnijim i po svoj prilici ispravnim tumačenjem karte.
Geografski detalji prikazani u donjem delu karte se veoma slažu sa rezultatima seizmičkog profila koji je napravila preko vrha ledene kape od strane švedsko-britansko-norveške ekspedicije 1949. godine.
Ovo ukazuje da je obalna linija bila mapirana pre nego što je bila pokrivena ledenom kapom.
Ledena kapa u ovom regionu je sada debela oko milju. Nemamo pojma kako se podaci na ovoj karti mogu pomiriti sa navodnim stanjem geografskog znanja iz 1513. godine.U potpisu,
Harold Z. Olmajer
Potpukovnik, USAF
komandant”
Dopisivanje sa Hapgudom
Naša avantura sa proučavanjem drevnih mapa počela je u leto 1977. godine kada je Čarls Hapgud odgovorio na članak koji smo napisali u kome je izneo naše uverenje da je Antarktik nekada bio mesto Atlantide. Zaključili smo da je Hapgudova teorija pomeranja zemljine kore karika koja nedostaje koja bi mogla razotkriti misteriju izgubljenog ostrvskog kontinenta.
Čarls je odgovorio:
3 avgusta 1977
Dragi Roze i Rend,
Začuđen sam i oduševljen vašim člankom koji je stigao ovde danas. Verovali ili ne, ovo je prvo zaista naučno istraživanje mog rada koje sam ikada uradio. Pronašli ste dokaze za pomeranje kore koje ja nisam našao.
Međutim, čini se da vam nije poznata knjiga koju sam objavio 1966. pod naslovom Mape drevnih morskih kraljeva. Pošto razmišljate da svoj članak predstavite Kraljevskom geografskom društvu (čiji sam bio član dok nisam prestao da plaćam članarinu), trebalo bi da pregledate ovu knjigu, a ja vam šaljem njen primerak.
Ono što sam otkrio, nakon dugog istraživanja, jeste da su mnoge karte koje se smatraju srednjovekovnim ili renesansnim poreklom u stvari kopije kopija mapa nacrtanih u veoma dalekoj antici, a među njima je i jedna koja prikazuje Antarktik bez leda. Uspeo sam da rešim projekcije ovih mapa uz pomoć matematičara i da ih potvrdi kartografsko osoblje Strateške vazdušne komande u vazduhoplovnoj bazi Vestover u Masačusetsu. …
Nedelju dana kasnije stigla je kopija Mape drevnih morskih kraljeva.
Daleko od toga da priguši naš entuzijazam za ideju da je Atlantida možda nekada bila Antarktik, knjiga je imala suprotan efekat. Zaključili smo da su drevne karte subglacijalnog Antarktika pružile zapanjujuće dokaze u prilog našoj teoriji.
Nakon objavljivanja prvog izdanja knjige Kada je nebo palo u januaru 1995. godine, vratili smo se na mapu Pirija Reisa da bismo utvrdili da li ima osnova da podrži Malerijevu i Hapgudovu tvrdnju da su izvorne mape korišćene u izgradnji karte Piri Reis bile stotine godine starije od datuma izrade 1513. godine.
Izvori za mapu Piri Reis: Koliko godina?
Jedna od neobičnosti mape Pirija Reisa bila je to što je nacrtana korišćenjem izuzetno sofisticirane projekcije. „Ekvidistantna projekcija“ prikazuje karakteristike Zemlje iz jedne tačke na njenoj površini. Ova projekcija se može izračunati sa bilo koje tačke na planeti. Možda najpoznatija ekvidistantna projekcija je plavo-bela zastava Ujedinjenih nacija, sa središtem na Severnom polu.
Jednako udaljena projekcija je bila ona koja je bila veoma poznata kartografskom osoblju Strateške vazdušne komande u vazduhoplovnoj bazi Vestover u Masačusetsu. Korišćena je za gađanje sovjetske vojne i ekonomske imovine. Na primer, mapa nacrtana koristeći Moskvu kao centar omogućila je vojsci da izračuna najbrže vreme isporuke za projektil da putuje iz bilo koje baze NATO-a do sovjetske prestonice.
Najbliža NATO raketna baza Moskvi bila je u Turskoj. U novembru 1962. godine, kada su sovjetske rakete uvedene na Kubu, ekvidistantna projekcijska mapa usredsređena na Kastrovo ostrvo otkrila je do detalja koliko teritorija Sjedinjenih Država može biti gađana. „Kubanska raketna kriza“ je rešena tek kada je JFK (tajno) predložio odloženo povlačenje NATO projektila iz Turske u zamenu za Hruščovljevo uklanjanje projektila SSSR-a sa Kube.
Čarls Hapgud je objasnio Arch C. Gerlachu (šefu odeljenja za karte u Kongresnoj biblioteci) da je karta Piri Reis: „… zahtevala više astronomije nego što je bilo poznato u renesansi. Matematika zahteva da onaj ko ga je konstruisao mora znati linearnu udaljenost od Siene do Severnog pola sa preciznošću. Piri Reis to nije znao, nije znao ni Kolumbo…”
Sijena (Asuan) ili Severni povratnik (Tropic Cancer) ?
Hapgud i njegovi učenici (posebno Frenk Rajan) proveli su mesece pokušavajući da odrede tačan centar karte Piri Reis. Hapgud je u početku bio ubeđen da je to grad Sijena gde je Eratosten, bibliotekar i otac geografije, napravio svoje čuvene proračune o veličini Zemlje. Hapgud je ovaj predlog podneo kartografskoj posadi u vazduhoplovnoj bazi Vestover. Kapetan Barouz se složio. Napisao je: „…Piri Reisova upotreba portolano projekcije (sa središtem na Sijeni, Egipat) bila je odličan izbor…“
Projekcija karte Piri Reis
U nastavku vidimo kako je kompletna mapa morala izgledati na osnovu iste projekcije koju je koristio Piri Reis 1513. Karta koju je Kristofor Kolumbo nosio na svom putovanju bi ličila na ovu projekciju.
Uprkos činjenici da su profesionalci potvrdili da je Sijena centar mape, Hapgud je ostao skeptičan. Smatrao je da bi drevni ljudi verovatnije koristili tropski pojas raka koji deli tropske od umerenih klimatskih zona. Hapgud je bio siguran da bi tako važan globalni marker bio veoma značajan za drevne moreplovce.
Danas se Severni povratnik (Tropic Cancer) nalazi blizu Sijene, ali ne tačno iznad tog grada. Razlika u udaljenosti je mala, ali Hapgud i njegovi učenici su želeli da budu precizni u svojim proračunima. Postojala je velika debata da li koristiti merenje iz drevnog grada ili iz klimatskih obeležja. Hapgud je pogrešno pretpostavio da je to morao biti ili/ili izbor između Sijene i „tropika raka“.
Bio je to pogrešan izbor jer je bilo vremena kada je Severni povratnik (Tropic Cancer) ležao direktno iznad Sijene. Ključ za taj sinhronicitet vremena i mesta leži u samoj projekciji Mape Piri Reis. Ali prvo se mora odgovoriti na kritično pitanje. Kada su Tropic Canceer i Sijena poslednji put delili istu geografsku širinu?
Astronomi su zaključili da je potreban vek da Tropic Cancer otplovi 40 sekundi geografske širine. Ovo nam daje formulu za naše proračune i omogućava nam da vidimo datum kada su originalni kreatori mapa radili. Sijena je 38 minuta i 30 sekundi od današnjeg Tropic of Cancer. Ovo je 2280 plus 30 sekundi daje nam ukupno 2310 sekundi razlike. Zatim podelimo ove sekunde sa 40 da bismo otkrili da je Sijena poslednji put bila u Tropic Cancer pre nekih 57,75 vekova.
Izračunavanjem razlike u udaljenosti od geografske širine današnjeg Severnog povratnika (Tropic Cancer) (23:27N) do Sijene (24:05:30N) otkrivamo odgovor – pre oko 5775 godina – to jest, oko 3760. godine pre nove ere. Važno je napomenuti da jevrejski kalendar počinje na ovaj datum, što je vrlo interesantno.
Projekcija Piri Reisa pokazuje kao strelica na ključnu prekretnicu u ljudskoj istoriji. Arheologija uči da je egipatska civilizacija osvanula oko 3800. godine pre nove ere.
Može li zaista biti puka slučajnost da misteriozna mapa Piri Reisa koja prikazuje Antarktik bez leda datira iz početka egipatske civilizacije?
Mnogo je verovatnije da su sofisticirane izvorne mape koje je koristio Piri Reis ostaci koje su preneli preživeli iz izgubljene civilizacije ledenog doba – pomorske civilizacije koja je mapirala svet (uključujući delove obale Antarktika kada je bila bez leda) mnogo pre nego što su izgrađene prve egipatske piramide.