Moguće restrikcije električne energije navode Japan

Japan planira dramatičan pomak nazad na nuklearnu energiju više od jedne decenije nakon katastrofe u Fukušimi, sa ciljem da ponovo pokrene niz reaktora koji su u stanju mirovanja i da razvije nova postrojenja koristeći tehnologije sledeće generacije.

Premijer Fumio Kišida rekao je u sredu da će vlada istražiti razvoj i izgradnju novih reaktora jer zemlja ima za cilj da izbegne nova opterećenja na elektroenergetskim mrežama koje su ovog leta pokleknule zbog velike potražnje, i da obuzda oslanjanje zemlje na uvoz energije. Novine Nikkei izvestile su o tom potezu uoči Kišidinog zvaničnog saopštenja.

Istovremeno, Japan želi da ponovo pokrene još sedam nuklearnih reaktora od sledećeg leta, rekao je Kišida na sastanku vlade o „zelenoj transformaciji“.

Time bi broj reaktora koji su ponovo uključeni nakon katastrofe u Fukušimi 2011. godine na 17 od ukupno 33 operativna bloka.

Nuklearna energija i obnovljivi izvori energije su od suštinskog značaja za nastavak – rekao je Kišida.

Tokyo Electric Power Co., najveća kompanija u Japanu i operater nuklearne elektrane u stanju mirovanja u prefekturi Nigata, ojačala je 10%, dok je proizvođač reaktora Mitsubishi Heavy Industries Ltd. skočio za 6,9%, a Japan Steel Works Ltd. za 5,5%.

Kišidina vlada razmatra novu ekspanziju nuklearne energije nakon što se borila da se izbori sa uticajem ekstremnih vremenskih prilika i globalne nestašice goriva na snabdevanje električnom energijom.

Glavni grad nacije je ove godine doživeo dve velike krize, uključujući i najgori talas toplote krajem juna u poslednjih više od jednog veka.

Javno raspoloženje u Japanu pomera se u korist vraćanja neaktivnih elektrana na mrežu.

Napori da se unaprede manje i jeftinije nuklearne tehnologije, uključujući male modularne reaktore  ili SMR takođe se ubrzavaju. Nuklearni kapaciteti će možda morati da se udvostruče kako bi nacije do sredine veka dostigle neto nulte emisije, navodi Međunarodna agencija za energiju.

Istina, mnogi reaktori u Japanu koji su u stanju mirovanja suočavaju se sa ogromnim preprekama koje su van kontrole centralne vlade. Komunalna preduzeća moraju dobiti odobrenje od lokalnih opština pre ponovnog pokretanja reaktora, što ponekad može potrajati godinama usred protivljenja nakon katastrofe u Fukušimi.

Kišida je takođe uputio zvaničnike da razmotre produženje životnog veka postojećih reaktora preko trenutnog maksimuma od 60 godina.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: Nikkei